Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Sokan avcıları kaplumbağaları öldürüyor

08 Temmuz 2020 - 8:12 'de eklendi ve A+A-

Sokan avcıları kaplumbağaları öldürüyor

NACAK GAZETESİ- Amatör ve profesyonel birçok balıkçı ağları öğleden sonra suya bırakıp sabah topluyor. Kaplumbağaların yoğun olduğu sığ sularda ağları uzun süre denizde bırakacak şekilde uygulanan sokan balıkçılığı çok sayıda kaplumbağanın ölümüne neden oluyor.
Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti, kaplumbağaları koruma adına denizdeki denetimlerin arttırılması ve ağların denizde 4 saatten uzun süre bırakılmamasını talep etti.
Cemiyet adına yapılan yazılı açıklamada, son bir haftada altı Caretta ve iki Yeşil Deniz Kaplumbağasının İskele ve Boğaz sahillerinde ölü olarak kıyıya vurduğu, beş tanesinin boğularak öldürüldüğünün tespit edildiği kaydedildi.
Her yıl yüzlerce kaplumbağanın balık ağlarına takılması sonucu öldüğü kaydedilen açıklamada, “Yılın en çok ölümle karşılaşılan dönemi ise balıkçılığın arttığı, yerleşik kaplumbağaların harekete geçtiği ve diğer ülkelerden yumurtlamak için adamıza göçen kaplumbağaların sahillerimize yaklaştığı mayıs-haziran ayları” dendi.
Cemiyet tarafından 2020’de ölü olarak kıyıya vurmuş veya balık ağlarına takılmış 139 kaplumbağa tespit edildiği kaydedilen açıklamada, “Fakat, daha da endişe verici olan bu hafta Boğaz-Kalecik bölgesinde bulunmuş olan üç kaplumbağanın boğazlarının kasıtlı olarak kesilmiş olmasıdır” denildi.
DENETİM ÇAĞRISI
Tüm balıkçılara yasalara uymaları için çağrıda bulunan Cemiyet, “Yasalara göre içinde bulunduğumuz dönemde, hiçbir balıkçı 10 metreden sığa ağ atamaz, amatör balıkçılar fanyalı ve misina ağ kullanamaz. KKTC Sahil Güvenlik Kurumundan, sokan balıkçılığının en yaygın olduğu 30 metreden sığ sulardaki balıkçılık aktivitelerini yakınen takip etmelerini ve özellikle sabah 05.00 ile 09.00 arasındaki kontrollerini artırmalarını ve yasaların uygulanması için balıkçıları teşvik etmelerini rica ediyoruz. Ancak böylelikle kaplumbağa ölümlerini azaltabiliriz” dedi.
SOKAN AVCILIĞI
Daha da önemlisi, sığ sularda sokan avlarken ağların 4 saatten daha uzun süre suda bırakılmaması gerektiği vurgulanan açıklamada, “Amatör ve profesyonel birçok balıkçının ağları öğleden sonra suya bırakıp sabah topladıklarını biliyoruz. Kaplumbağaların yoğun olduğu sığ sularda ağları uzun süre denizde bırakacak şekilde uygulanan sokan balıkçılığı çok sayıda kaplumbağanın ölümüne yol açmaktadır.
Bu konuda kendi inisiyatifleri ile koruma çalışmalarına destek vermelerini ve ağları 4 saatten fazla suda tutmayacak şekilde av yapmalarını rica ediyoruz. Ancak bu şekilde denizlerimiz daha sağlıklı hale gelebilir” denildi.
İsrail’de iyileştirilip denize bırakılan Noga adlı Caretta’nın Mağusa sahillerini ziyaret etmekte olduğu da kaydedildi.
Ölü veya yaralı kaplumbağaların tespit edilmesi halinde 0548 886 8684 numaralı hattan Cemiyet temsilcisi ile temasa geçilmesi talep edildi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Koronavirüs salgınının yanısıra döviz de vurdu…   Dövizvirüs aldı başını gidiyor Koronavirüs salgınının yanısıra döviz de...

NACAK GAZETESİ- Önceki gün başlayan dövizin sert yükselişi dün de devam etti. Türk Lirası son iki günde yüzde 5 civarında değer kaybett...

“Seçimden zaferle çıkacağız” “Seçimden zaferle çıkacağız”

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, Gazimağusa’da partinin ilçe teşkilatlarının da katıldığı kokteylde, partilil...

Sağlık Bakanı Pilli;  Yıkıcı konuşmalar yapıyorlar Sağlık Bakanı Pilli; Yıkıcı konuşmalar ...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ali Pilli, Gazimağusa Devlet Hastanesi’ni 3.basamak hastane seviyesine yükseltmeyi hedeflediklerini ifade...

Kadına şiddet önlenemiyor Kadına şiddet önlenemiyor

NACAK GAZETESİ- Balıkesir’de 41 yaşındaki bir adam, tartıştığı 54 yaşındaki eşini darp edip, göğüs kemiğini kırdı. Polisin açıklamasına...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Koronavirüs salgınının yanısıra döviz de vurdu…   Dövizvirüs aldı başını gidiyor Koronavirüs salgınının ya...

NACAK GAZETESİ- Önceki gün başlayan dövizin sert yükselişi d...

“Seçimden zaferle çıkacağız” “Seçimden zaferle çıkacağ...

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, G...

Sağlık Bakanı Pilli;  Yıkıcı konuşmalar yapıyorlar Sağlık Bakanı Pilli; Yık...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ali Pilli, Gazimağusa Devlet H...

Kadına şiddet önlenemiyor Kadına şiddet önlenemiyor...

NACAK GAZETESİ- Balıkesir’de 41 yaşındaki bir adam, tartıştı...

Güney’deki Türk malları yağmalanıyor… Güney’deki Türk malları y...

NACAK GAZETESİ- Alithia gazetesi “Agios Georgios Manastırını...

Güney’de koronavirüs salgını… Korku ve endişe  büyüdü Güney’de koronavirüs salg...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta Korona virüs vakalarının say...

“Alım gücü yüzde 50 düştü” “Alım gücü yüzde 50 düştü...

NACAK GAZETESİ- Dövizin patlama yaptığı bu günlerde çalışanl...

Anavatan yardım elini yine uzattı Anavatan yardım elini yin...

NACAK GAZETESİ- Türkiye KKTC’ye 5 ambulans, 10 vantila...

Rum  yine Erenköy’ü hedef aldı… Cengiz Topeller yine gelebilir Rum yine Erenköy’ü hedef...

NACAK GAZETESİ- Erenköy direnişinin 56. yıldönümünü kutlama ...

MASAK’tan büyük operasyon… Yaşam Ayevefe’nin  33 yıl hapsi isteniyor MASAK’tan büyük operasyon...

HABER TÜRK- Aylar süren araştırma sonunda 101 kişilik suç ör...

Eğitim HABERLERİ