Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Sucuoğlu: Engellilerin bir gün değil 365 gün hatırlanması gerekir

03 Aralık 2021 - 17:46 'de eklendi ve A+A-

Sucuoğlu: Engellilerin bir gün değil 365 gün hatırlanması gerekir

Başbakan Faiz Sucuoğlu, Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu heyetini kabul etti. Sucuoğlu, engellilerin bir gün değil 365 gün hatırlanması gerektiğini vurguladı.

Engellilerin ciddi sıkıntıları olduğunun bilindiğini dile getiren Sucuoğlu, yaklaşık 6 bin kişinin bu statüde olduğunu ve merkezi yönetimlerin sırtındaki ağırlığın, yerel yönetimlere sağlanacak maddi olanak ve yetkilerle çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Seçimlerden sonra önlerinde 5 yıllık bir süre olacağını ve engellilerin yaşadığı sıkıntıları ele alacaklarını söyleyen Sucuoğlu, Türkiye ve diğer ülkelerde olduğu gibi belediyelere verilecek ciddi desteklerle ülkenin ve engellilerin sorunlarında ciddi çözümler üretileceğini belirtti.

Engelli vatandaşların istihdam konusunda ciddi sıkıntıları olduğunun da bilindiğini dile getiren Sucuoğlu, sadece devlet değil özelde de alternatif yaratmak ve engelli vatandaşların üretime nasıl katılabileceğinin belirlenmesi için organize çalışmalar yapılması gerektiğinin de altını çizdi.

Almanya’da engelli vatandaşların üretime nasıl katkı koyduğunu da anlatan Sucuoğlu, bu gibi örnekleri değerlendirerek engelli vatandaşların dört duvar arasında yaşamaya mahkum edilmeyecek projelerin artık planlanarak düzenlenmesi gerektiğini kaydetti.

Federasyon’un taleplerini içeren 15 maddenin içeriğini bildiğini dile getiren Sucuoğlu, federasyonun 22 maddeyle yola çıktığını şimdi geriye kalan 15 maddenin de zaman içinde çözümlenmesi yönünde çalışmalar yapıldığını belirtti.

“ESAS HEDEF EKONOMİNİN AYAĞA KALKMASI…”

Tüm sıkıntıların çözümünün temelinde maddi kaynak olduğunu dile getiren Sucuoğlu, “Ekonomi güçtür… Eğer elinizde yeteri kadar maddi kaynak yoksa girişimler yarım kalır. Esas hedef ekonominin ayağa kalkmasıdır.” dedi.

Önce maliyeyi güçlendirmek gerektiğini dile getiren Sucuoğlu, ekonominin güçlenmesinin ardından istenilen hedefe daha rahat ulaşılacağını kaydetti.

Sucuoğlu, Engelsiz Yaşam Evi’nin de hızlı şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

YÜCETÜRK

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk, 3 Aralık Dünya Engelliler Dayanışma Günü dolayısıyla hazırladıkları “15 maddelik istem paketini” içeren yazıyı Başbakan Faiz Sucuoğlu’na takdim etti.

Yücetürk konuşmasında, engelliler federasyonu olarak Başbakan Faiz Sucuoğlu’na nezaket ziyareti yapmaktan mutluluk duyduklarını kaydetti.

Başbakan’ı uzun süre önceden tanıdıklarını ve sorunlarını da yakinen bildiğini bildiklerini dile getiren Yücetürk, en büyük sorunlarından birinin engelli dairesinin kurulamaması ve engellilerin istihdamı olduğunu belirtti.

Yücetürk, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın altında kurulacak bir dairenin kendilerini çok rahatlatacağını belirten Yücetürk, 1993’te çıkarılan yasanın ardından 1994’te CTP hükümeti tarafından yasaya darbe yapıldığını savunarak, bu durumun erken zamanda düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Ulaşım ile ilgili tüzük yapıldığını fakat hayata geçirilmemesinden dolayı yaşadıkları sıkıntıları da anlatan Yücetürk, “Sizden ricamız, istihdamın önünü açarak engelli yasasını geçirelim. Engelsiz Yaşam Evi’ni da hayata geçirelim.” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BRT’de Demokrasi Şöleni BRT’de Demokrasi Şöleni

    23 Ocak Pazar günü yapılacak Milletvekilliği Erken Genel Seçimi’ne geriye sayım sürüyor… Bayrak Radyo Televizyon Kurumu, her zaman ...

KKTC’de 445 pozitif vakaya rastlandı KKTC’de 445 pozitif vakaya rastlandı

Son 24 saatte yapılan test sayısı 19.626 olup, 445 pozitif vakaya rastlanmış, 862 kişi taburcu edilmiştir. 194 kişi Lefkoşa, 102 kişi G...

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, trafik kazası geçirdi DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, trafik k...

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bir trafik kazası geçirdi. Bu akşam Güzel...

Tatar:Türkiye’nin her türlü desteğine büyük önem veriyoruz Tatar:Türkiye’nin her türlü desteğine bü...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mersin Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Tunga Barçın ve beraberindekileri kabul etti. Cumhurbaşk...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
BRT’de Demokrasi Şöleni BRT’de Demokrasi Şöleni...

    23 Ocak Pazar günü yapılacak Milletvekilliği Erken Genel...

KKTC’de 445 pozitif vakaya rastlandı KKTC’de 445 pozitif vakay...

Son 24 saatte yapılan test sayısı 19.626 olup, 445 pozitif v...

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, trafik kazası geçirdi DP Genel Başkanı Fikri At...

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Turi...

Tatar:Türkiye’nin her türlü desteğine büyük önem veriyoruz Tatar:Türkiye’nin her tür...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mersin Kamu Hastaneleri Hizmetler...

Sigortalılardan alınacak prim ve ödeneklerin hesabına esas tutulacak alt ve üst sınırlar yeniden belirlendi Sigortalılardan alınacak ...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Sigortalar Daire...

Din İşleri Başkanı Ünsal, Maronitlerin yaşadığı Koruçam köyünü ziyaret etti Din İşleri Başkanı Ünsal,...

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünsal ve beraberindeki he...

Maliye Bakanı Oğuz taşımacılık ve piyasaya olan cari ödemelerin bugün yapıldığını açıkladı Maliye Bakanı Oğuz taşıma...

Maliye Bakanı Dursun Oğuz, taşımacılık ve piyasaya olan cari...

Erken Genel Seçim Pazar günü yapılıyor Erken Genel Seçim Pazar g...

Erken genel seçim, pazar günü yapılıyor. Yüksek Seçim Kurulu...

 445 pozitif vakaya rastlandı  445 pozitif vakaya rastl...

Son 24 saatte yapılan test sayısı 19.626 olup, 445 pozitif v...

Cumhurbaşkanı Tatar:Güney Kıbrıs’ın PKK/PYD gibi bir terör örgütüne izin vermesini şiddetle kınıyoruz Cumhurbaşkanı Tatar:Güney...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, PKK/PYD terör örgütünün faaliyetl...

Eğitim HABERLERİ