Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Taçoy; Spor ambargosu insanlığa sığmaz

27 Ocak 2020 - 10:30 'de eklendi ve A+A-

Taçoy; Spor ambargosu insanlığa sığmaz

NACAK GAZETESİ- Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu’nu, Kıbrıs Türk gençliğine uygulanan spor ambargosunu ortadan kaldırmak adına başlattığı yeni hukuki girişim nedeniyle kutladı.
Taçoy, “Sayın Hasan Sertoğlu ve ekibini, Spor Tahkim Mahkemesi’ne gitme konusundaki kararlılıkları nedeniyle kutlarım. Bu süreçte, siyaset adamı olarak değil, ülkesini seven bir vatandaş olarak bana düşen bir görev varsa, seve seve her türlü katkıyı koymaya hazır olduğumu belirtmek isterim” dedi.
Bakan Taçoy, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, dünyada bilinen, en önemli spor uyuşmazlıklarına hukuki çözüm getiren Spor Tahkim Mahkemesi’nin (CAS), Kıbrıslı Türklere uygulanan haksız spor ambargosuna karşı, başvurulması gereken önemli bir hukuk merkezi olduğuna işaret ederek, “Merkezi İsviçre’nin Lozan kentinde bulunan, spor hukuku ile ilgili anlaşmazlıkları çözmek için kurulmuş olan Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne yönelik KTFF girişimini selamlıyorum” ifadesini kullandı.
Kıbrıs Türk futbolundan yola çıkıldığında, tesis altyapıları, kulüp bütçeleri, lisanslı futbolcu sayısı, kamp tesisleri, hakemlerin aldığı uluslararası eğitim, teknik adamların aldığı uluslararası eğitimin, FIFA, UEFA standartlarında olduğunu belirten Taçoy, şunları kaydetti:
“Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu; 30 Ekim 1955 tarihinde faaliyetlerine başladı. Hem Kıbrıs Türkü’nün kendi arasında futbol organizasyonlarını düzenlemiş, hem de uluslararası kuralları uygulayarak gençliğimize dünya standartlarında imkan sunma görevini bu güne kadar başarı ile yürütmüştür.
1955’den 1960’a, 1960 Cumhuriyeti’nden, 1974’e o zorlu koşullarda… 1975’den de bugüne, Kıbrıs Türkleri hep oyunun içerisinde oldu. Kıbrıs Rumları ile bazen aynı kadrolarda, bazen rakip olarak sahanın içerisinde kaldı.”
“FUTBOL”
Bakan Taçoy, futbolun, sahada, FIFA, UEFA kuralları ile oynanan bir oyun olduğunu, siyaseti öne sürerek, Kıbrıs Türk gençliğini on yıllardır oyunun dışında tutma çabasının, insanlık onuru adına da suç olduğunu, her platformda bunu dile getirmelerinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.
Taçoy şöyle devam etti:
“Futbolcularımız yeterlidir. Hakemlerimiz yeterlidir. Teknik adamlarımız yeterlidir. Futbol Kulüplerimiz yeterlidir. Alt yapılarımız yeterlidir. Tesis alt yapımız bir çok ülkeyi kıskandıracak düzeyde iyidir, bunla gurur duyuyoruz.
Geriye bir tek, bu insanlık dışı spor ambargosunu kaldırmak kalıyor. Hukuki mücadele, her zeminde Kıbrıslı Türklerin haklarını da koruyarak, olası bir çözüm noktasında vazgeçilmez olan ‘eşitlik’ ilkesine uygun şekilde evrilmelidir. Buna desteğimiz her platformda tam olacak.
“MANEVİ VE MADDİ”
Ülkesini, ülke gençliğini ve futbolu seven bir siyaset adamı olarak, şu anda da bir bakan olarak KTFF’nin bu girişiminde, manevi ve maddi olarak üzerime düşen neyse, her platformda yapmaya hazırım.
KTFF’nin bu girişimini, siyasetin dışında tutup, insan hakları temelinde ele alarak sonuçlandırmak hepimizin görevidir.
Sayın Hasan Sertoğlu ve ekibini, Spor Tahkim Mahkemesi’ne gitme konusundaki kararlılıkları nedeniyle kutlarım. Bu süreçte, siyaset adamı olarak değil, ülkesini seven bir vatandaş olarak bana düşen bir görev varsa, seve seve her türlü katkıyı koymaya hazır olduğumu belirtmek isterim.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FETÖ’nün yayın organları harekete geçti;  “Tatar seçimi kazanmamalı” FETÖ’nün yayın organları harekete geçti;...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan’ın Leros Adası’nda yaşayan AB lobicisi Cengiz Aktar, FETÖ’nün yayın organı AHVAL NEWS haber sitesinde yayınl...

LTB 10 milyon TL borçlanacak… Borçlanmanın amacı ne? LTB 10 milyon TL borçlanacak… Borçlanma...

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) “Cumhurbaşkanlığı seçimi yasaklarına günler kala Lefkoşa Türk Belediye (LTB) Meclisi’ne...

Başbakan Tatar;  Yargının sıkıntıları aşılmalı Başbakan Tatar; Yargının sıkıntıları ...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilen istişare toplantısında Anayasa değişikliği konusu ele alındı. Toplantıda, Anayasa ...

Başbakan Tatar açıkladı; KKTC uçuşları vergiler hariç 1 TL Başbakan Tatar açıkladı; KKTC uçuşları v...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, THY Kıbrıs Müdürlüğü nezdinde başlatılan girişimlerin olumlu sonuç verdiğini 29 Mart-24 Ekim 2020...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Av. Fuat VEZİROĞLU;  İNCİ DÖKTÜRMEK Av. Fuat VEZİROĞLU; İNC...

Güzellik uzmanlarına göre dünyanın en iyi, en kaliteli, en p...

FETÖ’nün yayın organları harekete geçti;  “Tatar seçimi kazanmamalı” FETÖ’nün yayın organları ...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan’ın Leros Adası’nda yaşayan AB lob...

Aydın AKKURT; AB Nereye Koşuyor? Aydın AKKURT; AB Nereye ...

Türkiye’nin AB süreci, bundan tam 57 yıl önce başladı. Türki...

LTB 10 milyon TL borçlanacak… Borçlanmanın amacı ne? LTB 10 milyon TL borçlana...

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) “Cumhurbaşka...

Başbakan Tatar;  Yargının sıkıntıları aşılmalı Başbakan Tatar; Yargın...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilen istişar...

Futbolcular aracılığıyla kara para aklama Futbolcular aracılığıyla ...

NACAK GAZETESİ- İspanyol makamlarının, Europol işbirliğiyle,...

Başbakan Tatar açıkladı; KKTC uçuşları vergiler hariç 1 TL Başbakan Tatar açıkladı; ...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, THY Kıbrıs Müdürlüğü n...

Rum yanlısı AB harekete geçiyor… Gerginlik daha da tırmanacak Rum yanlısı AB harekete g...

NACAK GAZETESİ- Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın tek taraflı ilan...

Başbakan Tatar; KKTC ve halkımız için çalışıyoruz Başbakan Tatar; KKTC ve ...

Ötüken’de, İskele Belediyesinin öz kaynakları ve Milli Eğiti...

HP Milletvekili Manavoğlu sordu;  Akıncı örtülü ödeneği nerelerde kullandı HP Milletvekili Manavoğlu...

NACAK GAZETESİ- HP Milletvekili Gülşah Manavoğlu, katıldığı ...

Eğitim HABERLERİ