Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Tatar: Maraş insanlığa kazandırılmıştır

29 Temmuz 2021 - 9:36 'de eklendi ve A+A-

Tatar: Maraş insanlığa kazandırılmıştır

Cumhurbaşkanı Tatar Kapalı Maraş’ın açılım süreciyle ile Türkiye ile son 2 yıldır tam bir istişare ve çok tutarlı bir tutum içinde olduklarını belirterek, Maraş’ın statüsünün artık değiştirilmesi gerektiğini başbakanlık döneminden beri dile getirdiğini anımsattı.

Maraş’ın bütünlüklü bir çözümün parçası olarak her zaman masada olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Tatar, “Rum tarafı eğer Annan Planı’na ‘evet’ demiş olsaydı, Maraş Rum tarafına verilecekti” dedi.

“Attığımız adımın pek bir eleştirilecek tarafı yoktur” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, “Kıbrıs Türk halkına bu kadar yıldır haksızlık yapılırken BM ve AB neredeydi. Müzkere sürecinde, Maraş konusu 8 defaya masaya geldi. Ancak Rum tarafının uzlaşmaz tavrı nedeniyle hiçbir zaman çözüme ulaşamadı.” Şeklinde konuştu.

Maraş konusunda oyun değişikliğine gittiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar “Türkiye’nin desteği de alarak, uluslararası hukuka ters düşmeden oradaki duyarlılığımız sonuna kadar sürecek, özel mülkiyet hakkına ters düşmeden Maraş yerleşime açılacak. Mağduriyetlerin giderilmesi adına eski mülkiyet sahipleri Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuru yapabilecek. Orayı insanlığa açtık, bugün Maraş, o güzelim sahil halkımızın hizmetine açılmıştır. Buraya gelip o bölgeyi kullanmak isteyen Rumların da hizmetine açılmıştır. Temizlenmiştir. Temizlenmeye de devam ediyor. Maraş insanlığa kazandırılmıştır. Bizim siyasetimiz budur ve tutarlıdır” dedi.

Rum tarafının türlü baskılarına rağmen, şu ana kadar Taşınmaz Mal Komisyonu’na toplamda 337 başvuru yapıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, Taşınmaz Mal Komisyonu başkanının henüz atanmamasıyla ilgili olarak ise 6 Ağustos’a kadar başvuru yapılabileceğini, ancak başvuracak kişilerin Rum malından yararlanmaması şartının arandığını kaydetti.

Maraş konusunun Rum Liderle görüşülmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC sınırları içinde olan Maraş’ın insanlığa açılmasına ve Taşınmaz Mal Komisyonu marifetiyle eski sakinlerinin yerleşmesine yönelik bir adımın insan haklarına aykırılığı olmadığını kaydetti.

KKTC ile Türkiye’nin attığı bu siyasetin tutarlı bir şekilde devam edeceğini ifade eden Tatar, bu atılan adımdan geriye dönüş olmadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, BM Güvenlik Konseyi’nin Maraş ile ilgili kararlarının 37 yıl önce alındığını belirterek, “oyunun kuralları o zamandan bu zamana değişti. Maraş açılımı da bu yeni siyaset anlayışının bir parçasıdır. Hukuka da aykırı değildir” dedi.

Maraş konusunda, egemen eşitliğe dayalı iki devletin işbirliğine dayalı bir anlaşmaya varılırsa devletten devlete bir görüşme yapılabileceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, Rum tarafının atılan adıma gösterdiği tepkinin altında yatan nedenin yıllardır Maraş’ı çantada keklik olarak görmelerinden kaynaklandığını söyledi.

Maraş’ın Kıbrıs’ta yeni siyasetin bir tezahürü olduğunu belirten Tatar, “onurlu, yeni, heyecanlı siyaset. 6 ayda oyunun kuralları değişti. Tepkiler gelecektir. Rum-Yunan ikilisi AB’de. 68’den bu yana Kıbrıs’ı nasıl Yunanistan’a bağlayacaklarını düşünüyorlar” dedi.

Tatar, yeni siyasetten geri adım atılmasının söz konusu olmadığını kaydederek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin de girdiği bu yoldan artık şaşmaz. Birkaç açıklama ile Türkiye’nin geri adım atması söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bizim adımıza dünyanın her yerinde birlikte yürütülen Kıbrıs davasını gündeme getirdiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin kendine bu kadar yakın olan bir coğrafyada sessiz kalmasının mümkün olmadığını vurguladı.

Kıbrıs Türkü’nün güvenliği Türkiye’nin garantörlüğünden, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki güvenliğinin ise KKTC’nin varlığından geçtiğini belirten Cumhurbaşkanı, bu çerçevede yeni siyasetin de sağlam temeller üzerine oturtulduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Azerbaycan’la ilgili ilişkilere de dikkat çekerek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin en üst makamlarının KKTC’nin tanınmasına yönelik çalışmaların dozunu artırıyoruz şeklinde açıklamaları vardır. Demek ki bu yönde daha fazla gayretler olacaktır.

Bu tür ülkelerle kültürel, ticari ilişkilerde bir sorun yok zaten. Tanınma noktasındaki sıkıntı da AB ve BM kaynaklıdır. Bu uzun soluklu bir mücadeledir” dedi.

Tatar, ülkenin isim değişikliğine ilişkin bir gündemin şu an itibariyle olmadığını belirterek, “KKTC Kıbrıs Türk halkının devletidir. Başında kuzey olsun veya olmasın. Fakat ileride bir anayasa değiikliğine gidilirse bu yeniden konuşulabilir. Şu anda KKTC Anayasası federasyona kapı açar ama şu an için bu gündemde yok. Sayın Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs Güney Kıbrıs kalmamıştır açıklaması da federasyon devleti kapanmıştır anlamındadır” ifadelerini kullandı.

İngiltere ile sürekli temas halinde olduklarını kaydeden Tatar, direkt uçuş ve direk ticaret konusunu kapsamlı olarak görüştüklerini ,AB meselesinin sıkıntı yarattığını, ellerini kollarını bağladığını ancak mücadelenin süreceğini söyledi. Kıbrıs Türkü’ne haksızlık yapan AB ile muhataplığın devam etmesinin önemine işaret eden Tatar, bu siyasetin sürdürüleceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, egemen eşitliğe dayalı yan yana yaşayan iki devlet modeli üzerinde ortak bir zemin arayışı içinde olduklarını kaydederek, “biz masadan kaçmış değiliz. Müzakere yoluyla yaşayabilir bir çözüm bulunacaktır.

Bir çözüm olması halinde dünyanın kabul ettiği bir devlet olarak yaşayacağız. Rumlar da Türkiye’nin tanıdığı, hava sahasını açtığı bir devlet olacak. Bir anlaşma iki halka da yarayacaktır. Ama haklarımızdan vazgeçerek bir anlaşma olmasını kimse beklemesin” dedi.

Eylül ayında New York’a gideceklerini; Genel Sekreter’in ortak bir zemin var mı diye bakacağını ancak şu an itibariyle öyle bir noktada olunmadığını ifade eden Tatar, Rumların Maraş konusunu öne sürüp bundan kaçınabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportunu alma hakkı olduğunu belirterek, “benim vatandaşım pasaport aldı diye sana biat etmiyor” dedi. Maraş’a karşı izolasyonların kaldırılması konusunun hep konuşulduğunu ama bunların bugüne kadar hep boş çıktığını belirten Tatar, son olarak Cenevre’de ortaya atılan Maraş’a karşılık Ercan Havalimanı’nın BM’ye, Mağusa Limanı’nın da AB’ye devredilmesi önerinin kabul edilemez olduğunu, bunun devletin tasfiyesi anlamına geldiğini söyledi.

Doğrudan uçuş konusuna da işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, İngiltere’den son gelen yanıta dikkat çekti ve şu an için böyle bir beklentisinin olmadığını kaydetti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
12 adet kamyon jantı çalmakla suçlanıyor 12 adet kamyon jantı çalmakla suçlanıyor...

Geçitkale’de 16-17 Temmuz 2021 tarihleri, saat 20.00 – 05.30 saatleri arasında bir işyerinin önünden bulunan 12 adet kamyon...

Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üstünde Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin ü...

Meteoroloji Dairesi’nden edinilen bilgilere göre KKTC genelinin alçak basınç sistemi ile sıcak hava kütlesinin etkisi altında kalması b...

Tel-Sen bugün uyarı grevi yapacak Tel-Sen bugün uyarı grevi yapacak

Kıbrıs Türk Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası (Tel-Sen) Başkanı Tamay Soysan geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu yazılı açıklamada, ...

Bakanlar Kurulu toplanıyor Bakanlar Kurulu toplanıyor

Bakanlar Kurulu, bugün saat 10.00’da toplanıyor. Başta Koronavirüs salgınına karşı yeni tedbirler ve ülke genelinde meydana gelen yangı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Başbakan Ersan Saner’in meslekten men edilmesi için imza kampanyası başlatıldı Başbakan Ersan Saner’in m...

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (KTMMOB) ka...

Sakarya’da öğrenciler, Kıbrıs Barış Harekatı’nı gazilerden dinledi Sakarya’da öğrenciler, Kı...

Türkiye Muharip Gaziler Karasu Temsilcisi Enver Yıldız ve Ka...

Küresel piyasalar Fed’den daha ‘şahin’ Küresel piyasalar FedR...

ABD tahvil getirilerindeki yükselişle piyasaya yansıyan enfl...

Ersin Tatar: “İki egemen devlete dayalı politikayı sabırla anlatmaya devam edeceğiz” Ersin Tatar: “İki egemen ...

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkevi’nin a...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Azeri mevkidaşı ile New York’ta görüştü Dışişleri Bakanı Tahsin E...

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Baka...

Borrell ile Çavuşoğlu, New York’ta bir araya geldi: “Türkiye ile yakın iş birliği ve koordinasyon esastır” Borrell ile Çavuşoğlu, Ne...

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yük...

Eczacı Kavçın isyan etti: “Elalemin kafasını ben yapacak olsam kokain satar, kral gibi yaşarım” Eczacı Kavçın isyan etti:...

Lefkoşa’daki İmge Eczanesi’nin sahibi Halit Kavçın, kişisel ...

ABD Başpiskoposuna tepki gösteren Rum tarafına Tatar’dan yanıt: “Gelmesi en doğal hakkı” ABD Başpiskoposuna tepki ...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Amerika Ortodoks Kilisesi Başpisk...

KKTC’nin vergi rekortmenleri belli oldu KKTC’nin vergi reko...

Maliye Bakanlığı, 2020 Gelir Yılı Kurumlar Vergisi ve Gelir ...

El-Sen: “Teknecik Elektrik Santrali’ni kapatmamız artık an meselesi” El-Sen: “Teknecik Elektri...

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) t...

Eğitim HABERLERİ