Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

“Tavizsiz müzakere”

19 Eylül 2018 - 16:26 'de eklendi ve A+A-

“Tavizsiz müzakere”

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’la görüştü.
Fileleftheros ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’la, New York’ta gerçekleştirilecek BM zirvesi ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le görüşme öncesinde, Atina’da bir araya geldiğini yazdılar.
Fileleftheros gazetesi, “Eylem Çerçevesinde Uzlaştılar – Anastasiadis ve Çipras Kıbrıs Sorunu, Enerji ve AB-Türkiye İlişkilerinde Tam Uyumda – Tavizsiz Müzakere” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, Anastasiadis ve Çipras’ın dün gerçekleştirdikleri üç saatlik görüşmede, Kıbrıs sorunu ve ortak konularda fikir birliğine vardıklarını yazdı.
Gazete, Anastasiadis ve Çipras’ın Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin yeniden başlamasını istediklerini ancak müzakerelerin ilerleyebilmesi adına taviz vermeyi ise benimsemediklerini iddia etti.
Habere göre Anastasiadis ve Çipras, müzakerelerin Crans Montana’da kaldığı yerden devam etmesi gerektiğinde hemfikir olduklarını yinelerken “Kıbrıs sorununda çözümsüz kalan tüm konuların çözülmesi gerektiği” konusunda da fikir birliğine vardılar.
Rum Hükümet Sözcüsü Pordormos Prodromu görüşmeye ilişkin açıklamasında, Anastasiadis ve Çipras’ın tüm konularda karşılıklı bilgilendirmede bulunduklarını ve BM Genel Kurulu çerçevesinde izlenecek yol konusunda uzlaşıya vardıklarını belirtti.
Prodromu, Anastasiadis ve Çipras’ın ortak arzusunun, Kıbrıs sorununa bütünlüklü çözüm hedefiyle müzakerelerin yeniden başlaması olduğunu belirterek, müzakerelerin BM kararları ve Crans Montana zirvesinin sonunda şekillenen Guterres Çerçevesi temelinde olması gerektiğini vurguladı.
Prodromu ayrıca, Anastasiadis ve Çipras’ın, çözüm çabalarının sonuca ulaşabilmesi için, yeni bir konferansın hazırlığının yapılmış olması gerektiği konusunda da hemfikir olduklarını ifade etti.
Görüşmede, enerji konularında üçlü ve dörtlü işbirliklerinin de ele alındığını belirten gazete, Rum Yönetimi ve Yunanistan’ın, Kasım ve Aralık aylarında Mısır ve İsrail’le gerçekleştirilecek üst düzey görüşmelere hazırlandığının altını çizdi.
Gazete ayrıca, Anastasiadis ve Çipras’ın görüşmenin başlamasından hemen önce yaptıkları açıklamalara da yer verdi.
Habere göre Çipras, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs ile Yunanistan arasındaki iletişimin her zaman iyi olduğunu, iki ülkenin Kıbrıs sorununun çözümü ve bölgedeki istikrarın sağlanması için izledikleri istikrarlı tutumun ise uluslararası alanda kendilerine yönelik desteğin artmasını sağladığını belirtti.
Rum lider Anastasiadis de konuşmasında, iki ülke arasındaki yakın işbirliğine vurgu yaparak New York’ta yaşanacak gelişmelerin Kıbrıs sorununda yaratıcı bir diyaloğun başlamasına yol açmasını dilediğini ifade etti.
MAVROYANNİS
Politis gazetesi ise konuya ilişkin haberini, “New York Öncesi Koordine Oldular – Çipras-Anastasiadis: Guterres Çerçevesinde Müzakereler ve İyi Hazırlık” başlıkları altında verirken, Kıbrıslı Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis’in teknik komitelerin Kıbrıslı Rum üyelerinden, çalışmalarını hızlandırmalarını istediğini yazdı.
Gazete, Mavroyannis’in dün Rum Başkanlık Sarayı’nda teknik komitelerin Kıbrıslı Rum üyelerle gerçekleştirdiği toplantıda üyelerden, çalışmalarını yoğunlaştırmalarını istediğini, üyelerin ise çalışmalarına engel olan bürokratik işlemleri aşma konusunda yardım talebinde bulunduklarını belirtti.
Rum yönetiminin teknik komitelerden çalışmalarını yoğunlaştırmaları talebinde bulunmasının ana sebebinin, BM Genel Sekreteri Guterres’in son raporunda, teknik komitelerin bazılarının hiç verimli olmadığı uyarısında bulunması ve komitelerin verimliklerinin arttırılması gerektiğini belirtmesi olduğunu yazan gazete, teknik komite üyelerinin de dünkü toplantıda, bu tip toplantıların daha sık gerçekleştirilmesi talebinde de bulunduklarını aktardı.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Baf’taki ABD askeri varlığının perde gerisi… Askeri amaçlı Baf’taki ABD askeri varlığının perde ger...

NACAK GAZETESİ- Baf’taki “Andreas Papandreu Hava Üssü”nde 2 adet Apachie, 5 adet Black Hawk ve 5 adet Sinuk tipi helikopter, 2 adet C-1...

Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta iki devlet olduğunu dünya kabul etmeli Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta iki devlet ol...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, Kıbrıs Türkü’nün haklarının korunması ve güvenliği a...

CTP Milletvekili Nami; “İnsanlar artık federasyona inanmıyor” CTP Milletvekili Nami; “İnsanlar artık ...

NACAK GAZETESİ- “Crans – Montana’daki başarısızlık federal çözüm isteyenler açısından bir yara oldu. İnsanlar artık federasyonun ...

Rum, Güzelyurt için imar ve iskan planı hazırladı…    Akıncı Güzelyurt’u verdi mi? Rum, Güzelyurt için imar ve iskan planı...

NACAK GAZETESİ – Güney Kıbrıs’taki “Yeniden İmar ve İskân Konseyi”nin çözüm sonrası döneme dair Güzelyurt’un kapsamlı bir “yenide...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Baf’taki ABD askeri varlığının perde gerisi… Askeri amaçlı Baf’taki ABD askeri varlı...

NACAK GAZETESİ- Baf’taki “Andreas Papandreu Hava Üssü”nde 2 ...

Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta iki devlet olduğunu dünya kabul etmeli Başbakan Tatar; Kıbrıs’t...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve...

İngiliz Yüksek Komiseri Lillie;  Türkler ile Rumlar arasında yeterli işbirliği yok İngiliz Yüksek Komiseri L...

NACAK GAZETESİ- “Kıbrıslı Türkler ile Rumlar arasında yeterl...

Dr. Yurdagül ATUN;  “Kıbrıslıtürk”ün Bir Üst Sürümü: Kıbrıslılık Dr. Yurdagül ATUN; “Kıb...

Ateş çemberinin tam ortasında bir coğrafyadayız. Ülkeler bir...

Dönmez;  KKTC’nin haklarını sonuna kadar koruyacağız Dönmez; KKTC’nin hakla...

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Doğu ...

Rus Büyükelçi Osadchiy; Müzakere süreci yeniden başlamalı Rus Büyükelçi Osadchiy; ...

NACAK GAZETESİ- Rusya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  AKINCI KİMİN ESERİ? (II) Av. Fuat VEZİROĞLU; AKI...

Talât muhalefet yıllarında “Denktaş olmasa biz Kıbrıs işini ...

CTP Milletvekili Nami; “İnsanlar artık federasyona inanmıyor” CTP Milletvekili Nami; “...

NACAK GAZETESİ- “Crans – Montana’daki başarısızlık fed...

Aydın AKKURT; “Yabancı Askerler Çeklisin mi” dediniz? Aydın AKKURT; “Yabancı A...

Rum silahlanması yoğunlaşarak sürerken, ABD ve Fransız asker...

Rum ekonomisi zorda… 200 bin Rum fakirlik riski altında Rum ekonomisi zorda… 200 ...

NACAK GAZETESİ- Her dört Kıbrıslı Rum’dan birinin gıda ve ba...

Eğitim HABERLERİ