Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

TBMM Başkanı Şentop; Rum-Yunan ikilisi gerginliği tırmandırıyor

17 Aralık 2020 - 10:10 'de eklendi ve A+A-

TBMM Başkanı Şentop; Rum-Yunan ikilisi gerginliği tırmandırıyor

NACAK GAZETESİ- TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Doğu Akdeniz’de Yunanistan ve Kıbrıslı Rumların tek taraflı adımları yüzünden başlamış bir gerginlik, yine onların uzlaşmaz tavrı nedeniyle çözüme kavuşturulamıyor.” dedi.
TBMM Başkanı Şentop, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz’u makamında kabul etti.
DOĞU AKDENİZ’DEKİ GELİŞMELER
Doğu Akdeniz’de Yunanistan ve Kıbrıslı Rumların tek taraflı adımları yüzünden başlamış bir gerginliğin, yine onların uzlaşmaz tavrı nedeniyle çözüme kavuşturulamadığını vurgulayan Şentop, şunları kaydetti:
“Deniz yetki alanlarına ilişkin bu anlaşmazlığın sebebi Yunanistan’ın maksimalist ve gayri hukuki yaklaşımıdır. Türkiye’nin adil bir çözüm için attığı tüm iyi niyetli adımlar, ön koşulsuz diyalog ve görüşme çağrıları yıllardır yanıtsız kalıyor. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın teklifiyle bölgede ikili müzakereleri ve çok taraflı diyaloğu teşvik edecek bir Doğu Akdeniz Konferansı için Avrupa Birliği tarafıyla temaslarımız sürüyor. Türkiye’nin çözüm yanlısı bu tavrı karşısında Yunanistan ve Kıbrıslı Rumlar, ilgili ilgisiz üçüncü tarafları meseleye müdahil etme çabasındadır. Maalesef Avrupa Birliği de mevcut tavrıyla bu art niyetli hesaplara alet olmaktadır. 10-11 Aralık’taki Zirve öncesinde de Türkiye’nin tehditlerle ve zorlamalarla sıkıştırılmaya çalışıldığını gördük. Avrupa Birliğinin bu süreçteki taraflı tutumu sadece ve sadece çözümsüzlüğü teşvik etmektedir ancak Almanya’nın bu süreçte Avrupa Birliği içinde sürdürmeye çalıştığı dengeli tavrı takdir ediyoruz. Doğu Akdeniz’deki en uzun kıyıya sahip Türkiye olarak, uluslararası hukuka uygun, adil, ülkemizin ve KKTC’nin meşru haklarını koruyacak her türlü iş birliği, diyalog ve çözüm önerisine ilke olarak açık olduğumuzu her vesileyle yineliyoruz.”
“TÜM MUHATAPLARIMIZDAN SOMUT ADIM ATMALARINI BEKLİYORUZ”
Şentop, terörle mücadelede iş birliğinin, iki ülke arasındaki başlıca gündem maddelerinden olduğunu belirterek Türkiye’nin terörle mücadelede uluslararası iş birliğinin gerekliliğine inandığını söyledi. Türkiye’nin son yıllarda terörle mücadele konusunda aldığı tedbirlerin Avrupa’nın güvenliğini de sağladığına dikkati çeken Şentop, Avrupa’nın güvenliğinin Türkiye’nin doğu ve güney sınırlarında başladığını ifade etti. Türkiye’nin bölgede güvenlik ve istikrar yayabilme kapasitesinin güçlenmesinin birinci derecede Avrupa’nın yararına olduğunun altını çizen Şentop, Türkiye’nin bu çerçevede PKK, FETÖ, DEAŞ ve diğer terör örgütleriyle mücadelesinde, müttefiklerinden, ortaklarından destek ve iş birliği beklediğini aktardı.  
Mustafa Şentop, Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik en büyük tehditlerden birini teşkil eden FETÖ’nün, faal olduğu ülkelere zarar veren bir terör ve suç örgütü olduğunu dile getirerek “Bu yapı ‘entegrasyon’, ‘diyalog’ gibi kisveler altında çalışmalarını sürdürmekte, ‘Avrupa İslamı’ olarak adlandırılabilecek bir projeye hizmet ediyor görüntüsü vermektedir.” dedi.
Avrupalı muhatapların Türkiye’de 15 Temmuz’da meydana gelen başarısız darbe girişiminin FETÖ tarafından planlandığını anlamakta halen güçlük çektiğini, aynı zamanda bir suç ve istihbarat örgütü olan bu örgütün üyelerine adeta kucak açtığını ifade eden Şentop, “Bulundukları ülkenin güvenliği bakımından da büyük tehlike arz eden bu terör örgütünün barınmasına ve faaliyetlerini sürdürmesine müsamaha gösterilmesi kabul edilemez. Bu çerçevede, bu eli kanlı terör örgütüyle mücadelemizde tüm muhataplarımızdan somut adım atmalarını bekliyoruz.” çağrısında bulundu.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“KKTC ile ilişkilerinizi geliştirin” “KKTC ile ilişkilerinizi geliştirin”...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı üyelerini, KKTC ile ilişkilerini geliştirmeye ...

ATO Başkanı Baran;    KKTC için elimizden geleni yapacağız ATO Başkanı Baran; KKTC için elim...

NACAK GAZETESİ- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte ...

AK Parti Sözcüsü Çelik; İki devletli çözüm masaya gelmeli AK Parti Sözcüsü Çelik; İki devletli çö...

NACAK GAZETESİ- Türkiye’deki AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Güney Kıbrıs Rum kesiminin tanınması ve Avrupa Birliği’ne alınma...

“Kıbrıs Türklerinin kendi devletleri var” “Kıbrıs Türklerinin kendi devletleri var...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Cumhuriyeti (TC) Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çözüm için her türlü çabayı göstermelerine rağmen, Kıbrıs T...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Güney’de koronavirüs salgını… 384 yeni vaka daha Güney’de koronavirüs salg...

NACAK GAZATESİ- Güney Kıbrıs’ta koronavirüs vakalarınd...

“Kıbrıs eski Kıbrıs değil” “Kıbrıs eski Kıbrıs değil...

NACAK GAZETESİ – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta ...

Cumhurbaşkanı Tatar; İki devletli çözümden geri adım yok Cumhurbaşkanı Tatar; İki...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “BM parametreleri...

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç;     “Her zaman KKTC’nin yanındayız” TBMM Dışişleri Komisyonu ...

Başbakan Ersan Saner, Akif Çağatay Kılıç başkanlığındaki TBM...

Meclis Başkanı Sennaroğlu; Anavatan ile KKTC el ele Meclis Başkanı Sennaroğlu...

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, TBMM Dışişleri ...

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu; Kıbrıs davası Türk milletinin davasıdır Dışişleri Bakanı Ertuğrul...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, AK Parti İstanbul Mill...

“KKTC ile ilişkilerinizi geliştirin” “KKTC ile ilişkilerinizi ...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ...

Sağlık Bakanı Üstel;    Yeni aşı programı açıklanacak Sağlık Bakanı Üstel; ...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Cumhuriyet Meclisi...

Cumhurbaşkanı Tatar; Terazi lehimize döndü Cumhurbaşkanı Tatar; Ter...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, St. Hilarion Kale...

İçişleri Bakanı Evren; Türk askeri varlığımızın teminatıdır İçişleri Bakanı Evren; T...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgen...

Eğitim HABERLERİ