DOLAR 32,8098 -0.01%
EURO 35,1611 -0.19%
ALTIN 2.449,80-1,59
BITCOIN 2111100-1,05%
Lefkoşa
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Teslimiyetçisiniz”

“Teslimiyetçisiniz”

ABONE OL
11 Ekim 2017 08:44
“Teslimiyetçisiniz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ertuğruloğlu’ndan  CTP milletvekillerine; “Teslimiyetçisiniz”…

En büyük bölünmüşlük. Rumlar da uluslararası camia da bunu 50 yıl kullandı. Sizin temsil ettiğiniz görüş teslimiyetçilikten başka bir şey değil. Yardımlar, ibadet, Crans-Montana, Kopenhag konularını çarptırıyorsunuz. Sanki Kıbrıs Türkleri dünyadan izole eden benim ya da UBP hükümetidir gibi konuşuyorsunuz.  Bunu yapan sizin dostlarınız Rumlardır

Bizim derdimiz Rum ve Marontilere gelen yardımlardan gümrük parası almak değil. Bizim derdimiz Rumların işgal altında yaşayan tutsak vatandaşlarımıza yardım ediyoruz’ politikasına son vermektir. Bu insanların, bu siyasi propagandaya alet edilmesine izin vermeyeceğiz. Rumlar ve Maronitler, tutsaktır. KKTC işgal altındadır görüşlerine katılıyorsanız, buyurun açıklayın

Crans-Montana ile 50 yıllık süreç çöktü. Güneydeki seçim bitince müzakereler kaldığı yerden başlamayacak. Bunu anlayın. Federasyon seçeneği ortadan kalktı. TC bakanlarının verdiği beyanatlar da ortada. Cumhurbaşkanınızın da açıklaması ortada

Uluslararası camia Rum tarafını devlet, Türk tarafını toplum olarak nitelendirdiği sürece federasyon görüşmesine dönmek mümkün değil. Bu tablo sizi rahatsız etmezse benim diyebileceğim bir şey yok. Devlet ve toplum görüşerek eşit ortak olmaz. 50 yıllık sürecin nerede başarısızlığa uğradığını görün. Bu çözüm istememek değil. Takım tutar gibi bu görüşü tutmak Kıbrıs Türk halkına ne fayda sağlar?.
Cumhuriyet Meclisi’nde konuşan Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu CTP milletvekillerinin  eleştirilerine cevap verdi.
Ertuğruloğlu, “Tahsin Ertuğruloğlu düşmanlığı sergilemek isterseniz buyurun devam edin. Zaten en büyük zafiyetimiz bu. Bölünmüşlük. Rumlar da uluslararası camia da bunu 50 yıl kullandı” dedi.
Tahsin Ertuğruloğlu’nun “Sizin temsil ettiğiniz görüş teslimiyetçilikten başka bir şey değil” demesiyle muhalefet sıralarından sesler yükseldi.
Yardımlar, ibadet, Crans-Montana, Kopenhag konusunun saptırıldığını kaydeden Dışişleri Bakanı, “Sanki Kıbrıs Türkleri dünyadan izole eden benim ya da UBP hükümetidir gibi konuşuyorsunuz.  Bunu yapan sizin dostlarınız Rumlardır”  dedi.
“DERDİMİZ GÜMRÜK PARASI ALMAK DEĞİL…”
Rum ve Marontilere gelen yardımlardan gümrük alınması konusuna da değinen Ertuğruloğlu, “Bizim derdimiz gümrük parası almak değil. Bizim derdimiz Rumların işgal altında yaşayan tutsak vatandaşlarımıza yardım ediyoruz’ politikasına son vermektir. Bu insanların, bu siyasi propagandaya alet edilmesine izin vermeyeceğiz. Rumlar ve Maronitler, tutsaktır. KKTC işgal altındadır görüşlerine katılıyorsanız, buyurun açıklayın “ifadelerine yer verildi.
Gümrük vergisi alınmasının kendisinin önerisi olmadığını kaydeden, bu konuda Bakanlar Kurulu’nda mutabakat sağlandığını ifade eden Ertuğruloğlu, süreçle ilgili bilgi verdi.

Ertuğruloğlu, “Kuzeyde yaşayan Rumların ve Maronitlerin ihtiyaçlı olmadığı tespitimiz var. Eğer ihtiyaçları da varsa yardıma hazırız” dedi.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu,, “Bana istediğinizi söyleyin, bu geçekleri değiştirmez. Keşke Güneydeki gibi bizde de ulusal davada tek seslilik olsa. Partiler arası rekabetin temel konusu Kıbrıs sorunu yapılıyor. Bu bölünmüşlüğü tepe tepe kullanıyorlar” şeklinde konuştu.

Kıbrıs konusuna değinen Ertuğruloğlu, “Crans-Montana ile 50 yıllık süreç çöktü. Güneydeki seçim bitince müzakereler kaldığı yerden başlamayacak. Bunu anlayın. Federasyon seçeneği ortadan kalktı. TC bakanlarının verdiği beyanatlar da ortada. Cumhurbaşkanınızın da açıklaması ortada” dedi.

Ertuğruloğlu’nun “Cumhurbaşkanınız” demesi üzerine, muhalefet milletvekilleri tepki gösterdi.
Bunun üzeri Dışişleri Bakanı, “Hükümetinden gizli harita hazırlayan bir Cumhurbaşkanı” dedi.
Ertuğruloğlu, Cumhurbaşkanın da çözümün BM parametrelerinde çözülemeyeceğini söylediğini kaydetti.
“Uluslararası camia Rum tarafını devlet, Türk tarafını toplum olarak nitelendirdiği sürece federasyon görüşmesine dönmek mümkün değil” diyen Ertuğruloğlu, “Bu tablo sizi rahatsız etmezse benim diyebileceğim bir şey yok. Devlet ve toplum görüşerek eşit ortak olmaz. 50 yıllık sürecin nerede başarısızlığa uğradığını görün. Bu çözüm istememek değil. Takım tutar gibi bu görüşü tutmak Kıbrıs Türk halkına ne fayda sağlar?” dedi.
Çözüm konusundaki yeni modellerin kendi kişisel görüşü olduğunu her platformda dile getirdiğini ifade eden Dışişleri Bakanı, “Benim itirazım başka seçeneğimiz yok, 50 yıl boyunca sürdürülen sürece dönelim yaklaşımındadır. Türkiye’ye ilhak olalım diye yanıp tutuşmuyorum. Böyle bir beyanatım da yok. İlhak sadece seçeneklerden biri” dedi.
Türkiye’deki yetkililerle bunu konuşmadığını ifade eden Ertuğruloğlu, “Bu aşamada, bundan daha önemli olan, neyin olmayacağıdır. Başarısızlığı kanıtlayan sürece dönülmeyecek. Peki, ne olacak? Beyin fırtınalarının gündeme gelmesi, ‘buna mahkum değiliz’ noktasına dikkat çekmek için bunu gündeme getirdim” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.