Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Thalassaemia Derneği Başkanı ve Thalassaemia Kan Birimi Sorumlusu Çiğdem Beşevlerli, kan bağışı çağrısında bulundu

Thalassaemia Derneği Başkanı ve Thalassaemia Kan Birimi Sorumlusu Çiğdem Beşevlerli, hastaların kan bulmakta zorlandığını söyleyerek, halka kan bağışı yapmaları çağrısında bulundu. Beşevlerli, tüm halka çağrıda bulunarak, “Sesimize lütfen kulak verin, sloganımızda da belirttiğimiz gibi bağışladığınız kana bir gün sizin de ihtiyacınız olabilir” dedi. Ülkede 250 Thalassaemia hastası bulunduğunu, aktif tedavi gören 150 hastanın aylık yaklaşık […]

23 Ağustos 2022 - 15:09 'de eklendi ve 122 kez görüntülendi. A+A-

Thalassaemia Derneği Başkanı ve Thalassaemia Kan Birimi Sorumlusu Çiğdem Beşevlerli, kan bağışı çağrısında bulundu

Thalassaemia Derneği Başkanı ve Thalassaemia Kan Birimi Sorumlusu Çiğdem Beşevlerli, hastaların kan bulmakta zorlandığını söyleyerek, halka kan bağışı yapmaları çağrısında bulundu.

Beşevlerli, tüm halka çağrıda bulunarak, “Sesimize lütfen kulak verin, sloganımızda da belirttiğimiz gibi bağışladığınız kana bir gün sizin de ihtiyacınız olabilir” dedi.

Ülkede 250 Thalassaemia hastası bulunduğunu, aktif tedavi gören 150 hastanın aylık yaklaşık 550 ünite kana ihtiyaç duyduğunu söyleyen Beşevlerli, kan stoklarının yarıdan az olduğunu, kan bulamayan hastaların rutin hayatlarını devam ettiremediklerini belirtti.

Beşevlerli, Thalassaemia hastalarının yaşadıkları sorunları Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) anlattı.

-“Farkındalık yaratılmalı”

Beşevlerli, Sağlık Bakanlığı’nın Thalassaemia hastalarına yönelik kurduğunu Thalassaemia Kan Bağışçısı Birimi’nin yeni bağışçıları teşvik etmek amacıyla çalışmalar yaptığını kaydetti.

Kan bağışının ülkede ilgi görmediğini, unutulduğunu dile getiren Beşevlerli, birimin; kan bağışında bulunanları ve yeni başlayacak olanları telefonla arayıp bilgi verdiğini ve teşvik ettiğini söyledi.

Beşevlerli, Kızılay’ın haftanın 7 günü sivil ve askeri birliklerden olmak üzere kan bağışı topladığını, Kan Bankası’nın da 08.30-20.30 saatleri arasında kan bağışı aldığını söyleyerek, bireylerin kan bağışı yapabilmeleri için olanakların sağlandığını belirtti.

Buna rağmen halkın kan bağışına ilgi göstermediğini, yeterli farkındalığın bulunmadığını, kan ihtiyacının giderilemediğini söyleyen Beşevlerli, bu konuda farkındalık yaratılması ve bilgi verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Yöneticilerin ve toplumun gözü önünde olan kişilerin kan vererek topluma örnek olmasının önemine işaret eden Beşevlerli, “Yöneticilerin bu konuya gereken önemi göstermesini istiyoruz. Farkındalık yaratarak, bilgi vererek, kan bağışında bulunarak kan bağışının ürkütücü bir şey olmadığını göstermeli ve teşvik etmeliyiz” diye konuştu.

-“Kan stokları yarıdan az”

Yılda 4-5 kez kan sıkıntısı yaşadıklarını, şu anda merkezdeki kan stoklarının yarıdan az olduğunu dile getiren Beşevlerli, bu miktarın yarısının acil vakalar için ayrıldığını kaydetti.

Beşevlerli, yaz aylarında sıkıntının daha da arttığını, Covid- 19 pandemisinin de olumsuz etkilerinin hissedildiğini, hastaların kan bulmakta güçlük yaşadığını söyledi.

Thalassaemia hastası bir bireyin ihtiyacı olan kanı bulamamasının rutin hayatını olumsuz etkilediğini söyleyen Beşevlerli, oksijen seviyelerinin azaldığını, eklem ve baş ağrıları yaşadıklarını kaydetti.

Beşevlerli, sıcak ve kan eksikliğinin hastaların günlük rutinlerini sürdürebilmesini zorlaştırdığını belirtti.

-“Kan vermenin sağlığa zararı değil yararı var”

Kan vermenin sağlığa zararı değil yararı olduğunu söyleyen Beşevlerli, tansiyon ve kolesterolü düşürdüğünü, baş ağrılarını geçirdiğini belirtti.

Beşevlerli, kan vermek için başvuranlara ücretsiz test yapıldığını dolayısıyla bulaşıcı hastalıklar açısından da kontrolden geçmiş olduklarını ifade etti.

-Kimler kan verebilir?

Beşevlerli, 18-60 yaş arası kronik rahatsızlığı olmayan herkesin kan verebileceğini belirtti.

Erkeklerin üç ayda bir, kadınların 4 ayda bir kan verebileceğini dile getiren Beşevlerli, kan verecek kişilerin 50 kilo üzerinde olması gerektiğini kaydetti.

Beşevlerli, kan vermeden önce yapılması gerekenlere de işaret ederek, bir gün önce alkol alınmaması, 8 saat uyunması, bir saat önce yemek yenmemesi ve kan verecek kişinin aşırı yorgun olmaması gerektiğini söyledi.

Kan verme işleminin yaklaşık 25-30 dakika sürdüğünü dile getiren Beşevlerli, işlem bittikten sonra 15 dakika dinlenme süresinin ardından kişinin günlük hayatına kaldığı yerden devam edebildiğini belirtti.

Beşevlerli, tüm halka çağrıda bulunarak, “Sesimize lütfen kulak verin, sloganımızda da belirttiğimiz gibi bağışladığınız kana bir gün sizin de ihtiyacınız olabilir” dedi.

-“Kan ve ilaç hayati önem taşıyor”

Pandeminin ilk zamanlarında ilaç sıkıntısı yaşandığını dile getiren Beşevlerli, hayati önem taşıyan ilaçların eksikliğinin yaşanmaması adına gerekenin yapılması talep etti.

Beşevlerli, hayati önem taşıyan ilaçların belirlenip ihalelerinin yapılması ve sıkıntı yaşanmamasının önemli olduğunu vurguladı.

Merkezde yaşanan eksiklikleri değinen Beşevlerli, Kan Bankası’nda üç kan bağışı koltuğu bulunduğunu ve koltukların kollarının kırık olduğunu, kan bağışı yapan kişilerin sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

Koltuklarla ilgili sorunun çözülmesi gerektiğini söyleyen Beşevlerli, yetkililere çağrıda bulundu.

Personel takviyesine de ihtiyaç duyduklarını dile getiren Beşevlerli, hastaların Thalassaemia Merkezi’ni ikinci değil birinci evleri olarak tanımladıklarını ancak merkezin “yıkılmak üzere olduğunu, binanın döküldüğünü” söyledi.

Duvarların ve tavanın döküldüğünü, su akıttığını, küf içinde olduğunu beliren Beşevlerli, “İnsan gibi 2022’ye yakışan bir şekilde tedavi almak istiyoruz” diye konuştu.

Merkezin ikinci bir doktora ihtiyaç duyduğunu söyleyen Beşevlerli, “Bir doktor var emekli olunca ne olacak?” diye sordu.

Beşevlerli, istihdam sorununa da değinerek, 16 yıldır devlette engelli istihdam edilmediğini, engellilerin maddi sorunlar yaşadığını belirtti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Basın-Sen ve İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği’nden iş birliği Basın-Sen ve İnsan Kaynakları Yönetimi D...

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) ve İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği (İKYD) arasında iş birliği anlaşması imzalandı. Basın-Sen’d...

Din İşleri Başkanlığı’ndan çağrı Din İşleri Başkanlığı’ndan çağrı...

Din İşleri Başkanlığı, bir dönem Güney Kıbrıs’taki Hala Sultan Tekkesi’nde “geçici cami görevlisi” olarak görev yapan Şakir Alemdar isi...

Ertuğruloğlu:KKTC hepimizin devletidir, devletin tanınması hepimiz için gereklidir Ertuğruloğlu:KKTC hepimizin devletidir, ...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs konusunda model tartışmaya gerek olmadığını ifade ederek, “KKTC devleti hepimizin devletid...

Sportif Yetenek Taraması Projesi başlıyor Sportif Yetenek Taraması Projesi başlıyo...

Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti arasında imzalanan Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Protokolü kapsamın...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Basın-Sen ve İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği’nden iş birliği Basın-Sen ve İnsan Kaynak...

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) ve İnsan Kaynakları Y...

Din İşleri Başkanlığı’ndan çağrı Din İşleri Başkanlığı’nda...

Din İşleri Başkanlığı, bir dönem Güney Kıbrıs’taki Hala Sult...

Ertuğruloğlu:KKTC hepimizin devletidir, devletin tanınması hepimiz için gereklidir Ertuğruloğlu:KKTC hepimiz...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs konusunda model...

Sportif Yetenek Taraması Projesi başlıyor Sportif Yetenek Taraması ...

Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hüküme...

Töre:TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda yaptığı “KKTC’nin tanınması” çağrısına Meclis’in sahip çıkması gerekiyor Töre:TC Cumhurbaşkanı Erd...

umhuriyet Meclisi’nin 10. Dönem İkinci Yasama Yılı bugün düz...

“Seyir halinde iken cep telefonu ile konuşmak” suçundan 158 kişi aleyhine işlem başlatıldı “Seyir halinde iken cep t...

  Ülkede bir haftada 79 trafik kazası oldu, kazalarda 21 kiş...

Bir haftada 19 yangın çıktı Bir haftada 19 yangın çık...

Ülkede bir haftada 19 yangın ve 30 hususi servis olayı meyda...

Rekortmen yüzücü Ersoy’a KKTC MOK’dan destek Rekortmen yüzücü Ersoy’a ...

  Türkiye Hazırlık Olimpiyat Merkezi (TOHM) Bursa’da bulunan...

Meclis’te yeni yasama yılı nedeniyle resepsiyon düzenlendi Meclis’te yeni yasama yıl...

Cumhuriyet Meclisi’nde yeni yasama yılının başlaması nedeniy...

Ertuğruloğlu:Tanınma çağrısı egemen eşitlik politikasının bir devamı Ertuğruloğlu:Tanınma çağr...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu BRT’de konuk olduğu ‘Ma...

Eğitim HABERLERİ