Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Töre, KKTC topraklarını isteyen Rum’a seslendi; Cesursan gel al

09 Eylül 2019 - 10:52 'de eklendi ve A+A-

Töre, KKTC topraklarını isteyen Rum’a seslendi;  Cesursan gel al

NACAK GAZETESİ- Töre: “Biz bu topraklara 1571’den bugüne kadar kan verdik, can verdik. Mücahit ve Mehmetçik bu toprakları kanla canla vatan yaptı, bu yüzden Rum’a bir karış toprak vermeyeceğiz. Gülseren’de “Cesursan gel al’ yazıyordu. Biz geldik aldık. Şimdi de “Cesurum geldim aldım” yazıyor. Şimdi siz cesursanız siz gelin alın görelim”.

Rum askerleri tarafından 8 Eylül 1996 yılında Güvercinlik köyündeki sınır bölgesinde nöbet tuttuğu sırada şehit edilen Piyade Er Allahverdi Kılıç, dün 23. ölüm yıldönümünde düzenlenen törenle anıldı.
Güvercinlik’te Kılıç’ın şehit edildiği yer olan nöbet kulübesi önünde yer alan törene, şehit Piyade Er Allahverdi Kılıç’ın ailesi, Gazimağusa Kaymakamı Kemal Serpal, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre; askeri erkan, dernek kurum, kuruluş, siyasi parti yetkilileri ve diğer yetkililer katıldı.
Törende, protokol sırasına göre şehidin şehit edildiği kulübe önüne çelenkler sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.
Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği adına konuşan Ersoy Talu, görevi başında Rum askerleri tarafından şehit edilen Kılıç’ı 23. ölüm yıldönümünde saygı ve rahmetle andı.
Talu, Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığını, özgürlüğünü her zaman koruyacağını ve haklı mücadelesini her zaman sürdüreceğini belirterek, şehitleri ve gazileri andı.
Her zaman vatanı, bayrağı ve cumhuriyeti koruyacaklarını, Türk varlığını Kıbrıs’ta hiçe sayan baskılara boyun eğmeyeceklerini, azınlık olarak yaşamayacaklarını belirten Talu, Kıbrıs’ta iki eşit halk olarak yaşamaya devam edeceklerini ifade etti.
Geçmişte yaşananlardan dersler çıkararak varlıklarını sürdüreceklerini ifade eden Talu, “Gelecek nesillere bu güzel emaneti aktarmak yarınlara taşımak boynumuzun borcudur” dedi.
TÖRE
Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre de, Şehit Piyade Er Allahverdi Kılıç’ın Rumlar tarafından İngiliz’in kontrolünde olan bir bölgede kahpece vurulduğunu ve canına kıyıldığını kaydetti.
Töre, aynı kahpe saldırıda Kılıç’ın nöbet arkadaşı Burhan Cihangir’in de ağır yaralandığını belirterek, Rumlar’ın İngiliz toprağından sızdığını, kan akıttığını ve can aldığını belirtti.
“Biz bu topraklara 1571’den bugüne kadar kan verdik, can verdik” diyen Töre, kahraman Mücahit ve Mehmetçik’in bu toprakları kanla canla vatan yaptığını, bu yüzden Rum’a bir karış toprak vermeyeceklerini söyledi.
“Gülseren’de ‘Cesursan gel al’ yazıyordu. Biz geldik aldık. Şimdi de ‘Cesurum geldim aldım’ yazıyor. ‘Şimdi Siz cesursanız siz gelin alın görelim’ diyen Töre, İngiliz’in Kıbrıs’ta hiçbir zaman Türk kanının akmasını engelleyemediğini, BM’nin hep seyirci ve raportör olduğunu kaydetti, Kıbrıs’ta Türk askeri gelince kanın durduğunu vurguladı.
Kıbrıs’ta iki eşit halk olduğunu, bu iki halkın tüm haklara eşit şekilde sahip olunduğunu ifade eden Töre, Rumlar’ın Kıbrıs Cumhuriyeti’ni gasp ettiğini, ama Kıbrıs’ı gasp edemediğini kaydetti.
Töre, Doğu Akdeniz’in hiçbir zaman Yunan gölü olmayacağını ifade ederek, gelecek nesillere vatan ve Türkiye sevgisini aktaracaklarını, bu ayrılmaz birlikteliği devam ettireceklerini vurguladı. Töre, “Tüm şehitlerin ruhları şad olsun” diyerek konuşmasını tamamladı.
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı 4. Piyade Alay Komutanlığı’ndan Asteğmen Süleyman Berk Özer de, 23 yıl önce görevi başında şehit edilen Kılıç’ı rahmetle andı.
Özer, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı olarak halkın güvenliğine ve cumhuriyete her zaman son nefeslerine kadar Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte sahip çıkacaklarını ifade ederek, cumhuriyeti vatanı ve toprakları azim, inanç ve kararlılıkla koruyacaklarını kaydetti.
Kıbrıs Türk halkının bugün özgür bir halk olarak vatan, bayrak ve bağımsızlık sahibi olduğunu ifade eden Özer, “Türkiye olmasaydı bugün devletimiz, eşitliğimiz, bayrağımız olmayacaktı. Azınlık bir halk durumuna düşecektik. Bugün özgür ve eşit bir halk olarak siyasi baskılara boyun eğmeyeceğiz ve haklarımızı sonuna kadar koruyacağız” dedi.
Konuşmaların ardından şehitler için dua okundu ve tören, Kılıç’ın şehit edildiği yerin ziyaretiyle tamamlandı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Baf’taki ABD askeri varlığının perde gerisi… Askeri amaçlı Baf’taki ABD askeri varlığının perde ger...

NACAK GAZETESİ- Baf’taki “Andreas Papandreu Hava Üssü”nde 2 adet Apachie, 5 adet Black Hawk ve 5 adet Sinuk tipi helikopter, 2 adet C-1...

Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta iki devlet olduğunu dünya kabul etmeli Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta iki devlet ol...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, Kıbrıs Türkü’nün haklarının korunması ve güvenliği a...

CTP Milletvekili Nami; “İnsanlar artık federasyona inanmıyor” CTP Milletvekili Nami; “İnsanlar artık ...

NACAK GAZETESİ- “Crans – Montana’daki başarısızlık federal çözüm isteyenler açısından bir yara oldu. İnsanlar artık federasyonun ...

Rum, Güzelyurt için imar ve iskan planı hazırladı…    Akıncı Güzelyurt’u verdi mi? Rum, Güzelyurt için imar ve iskan planı...

NACAK GAZETESİ – Güney Kıbrıs’taki “Yeniden İmar ve İskân Konseyi”nin çözüm sonrası döneme dair Güzelyurt’un kapsamlı bir “yenide...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Baf’taki ABD askeri varlığının perde gerisi… Askeri amaçlı Baf’taki ABD askeri varlı...

NACAK GAZETESİ- Baf’taki “Andreas Papandreu Hava Üssü”nde 2 ...

Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta iki devlet olduğunu dünya kabul etmeli Başbakan Tatar; Kıbrıs’t...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve...

İngiliz Yüksek Komiseri Lillie;  Türkler ile Rumlar arasında yeterli işbirliği yok İngiliz Yüksek Komiseri L...

NACAK GAZETESİ- “Kıbrıslı Türkler ile Rumlar arasında yeterl...

Dr. Yurdagül ATUN;  “Kıbrıslıtürk”ün Bir Üst Sürümü: Kıbrıslılık Dr. Yurdagül ATUN; “Kıb...

Ateş çemberinin tam ortasında bir coğrafyadayız. Ülkeler bir...

Dönmez;  KKTC’nin haklarını sonuna kadar koruyacağız Dönmez; KKTC’nin hakla...

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Doğu ...

Rus Büyükelçi Osadchiy; Müzakere süreci yeniden başlamalı Rus Büyükelçi Osadchiy; ...

NACAK GAZETESİ- Rusya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  AKINCI KİMİN ESERİ? (II) Av. Fuat VEZİROĞLU; AKI...

Talât muhalefet yıllarında “Denktaş olmasa biz Kıbrıs işini ...

CTP Milletvekili Nami; “İnsanlar artık federasyona inanmıyor” CTP Milletvekili Nami; “...

NACAK GAZETESİ- “Crans – Montana’daki başarısızlık fed...

Aydın AKKURT; “Yabancı Askerler Çeklisin mi” dediniz? Aydın AKKURT; “Yabancı A...

Rum silahlanması yoğunlaşarak sürerken, ABD ve Fransız asker...

Rum ekonomisi zorda… 200 bin Rum fakirlik riski altında Rum ekonomisi zorda… 200 ...

NACAK GAZETESİ- Her dört Kıbrıslı Rum’dan birinin gıda ve ba...

Eğitim HABERLERİ