Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Töre; Şehitler unutulmamalı KKTC yaşatılmalı

23 Temmuz 2019 - 9:20 'de eklendi ve A+A-

Töre;  Şehitler unutulmamalı KKTC yaşatılmalı

NACAK GAZETESİ- Alaminyo Şehitleri önceki akşam Değirmenlik’teki Alaminyo Şehitler Anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı.
Tören protokol sırasına göre anıta çelenklerin sunulması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle başladı.
Törende daha sonra günün anlam ve önemini belirten şiir okundu, ardından Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler konuşma yaptı.
ÖZERSAY
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, törene konuşma yapmak ve Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı olarak değil, bir şehit yakını olarak katıldığını söyledi. Özersay, öncelikli söz söylemesi gerekenlerin şehit aileleri olduğunu, ancak tören sisteminde bunun göz ardı edildiğini kaydetti.
Özersay, Değirmenlik’teki Alaminyo Şehitler Anıtı yapılırken kendisinin çocuk olduğunu anlatarak, “Kalıplar kurulurken de buradaydım. Bu geçen sürede kayıp şehitler bulundu ve 2007’de onları Kuzey Kıbrıs’a hak ettikleri gibi defnedebildik” dedi.
Birkaç şehidin isminin fazladan zikredildiğini dile getiren Özersay, bu konuda bir düzeltme yapmak istediğini söyledi ve “Bütün şehitler bizim için birdir, eşittir, hiçbir fark yoktur” şeklinde konuştu.
Kendisinin 15 yıl önce burada bir konuşma yaptığını anımsatan Özersay, Alaminyo’da bir savaş suçu işlendiğini, bunun sıradan bir çatışmayla ölüm değil, savaş ve insanlık suçuyla ölüm olduğunu söylediğini kaydetti.
“SAVAŞ SUÇU”
Özersay, bu konuda güzel ve önemli bir gelişme olduğunu da ifade ederek, önceki gün Rum tarafında yayımlanan bir gazetede Aleminyo’da katledilen şehitlerle ilgili bir yazının yer aldığını belirtti.
Politis Gazetesi’nde yer alan bu yazıda, bir savaş suçu işlendiğinin ilk kez açıkça kabul edildiğini belirten Özersay, bunun bir yüzleşme olduğunu ifade etti.
Özersay, “Bu çok küçük bir başlangıçtır. Ama geçmişte olup bitenden nefret üretmek değil, doğruları herkesin görmesini sağlayacak dersler çıkarmaktır. Geçen süre zarfında en azından Kıbrıs Türkü olarak önemli ölçüde bunu yapmayı başardık diye düşünüyorum. Kıbrıs Rum tarafı da bu yüzleşme sürecinde evet biz bunu yaptık ve yanlıştı demeye başlarsa o zaman geleceğe daha güvenle bakabiliriz” dedi.
“OMUZ OMUZA MÜCADELE”
Şehitlerin birliktelik ruhundan ve birbirlerine yaslanarak, omuz omuza verdikleri mücadeleden ders çıkarmak gerektiğini dile getiren Kudret Özersay, Kıbrıs Türk halkının uzun zamandır omuz omuza mücadele etmeyi unuttuğunu söyledi.
Özersay, “Önümüze bakarak, toplumun sorumluluklarını bilerek, omuz omuza mücadele edersek, zaten şehitlerin çocukları, torunları ve hatta torun çocukları da yetişmiştirler ve Kıbrıs Tür halkının haklarını her platformda savunacak noktaya gelmiştirler. Geleceğimiz umutla dolu ve parlaktır” dedi.
TÖRE”
Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre de, Alaminyo köylülerinin büyük bir direniş gösterdiklerini ancak köyün düşmesi sonucu 15 kişinin kurşuna dizilerek şehit edildiğini anımsattı.
Töre, şehitlerin asla unutulmamasını ve KKTC devletinin yaşatılmasını istedi.
KARAVEZİRLER
Değirmenlik Belediye Başkanı Karavezirler, 1974’te Larnaka’ya bağlı Geçitkale bölüğü Alaminyo takımında görev yapan 15 şehit ile 1967 yılında şehit olan 5 kişi saygı ve minnetle andıklarını ifade ederek, 20 Temmuz 1974’ten sonra adada kan akmadığına işaret etti.
Rum tarafına da seslenen Karavezirler, “Gelin adamızı dünyaya örnek teşkil edecek bir barış adası yapalım” dedi.
Karaveziler daha sonra aralarında Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın babası Hüseyin Özersay ve amcasının da olduğu şehitlerin isimlerini sayarak, andı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, sağlıktaki başarının ekonomide de sağlanması için acil adımlar atılması gerektiğin...

Başbakan Tatar;  Rum emrivakisi kabul edilemez Başbakan Tatar; Rum emrivakisi kabul ed...

Başbakan Tatar, KKTC’de önlem alınmaması halinde onbinlerce kişinin Covid 19’a yakalanacağının belirtildiğini anımsatarak, kendileri iç...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;   Rum ile ortak bir devlet olamaz Meclis Başkan Yardımcısı Töre; Rum ile...

NACAK GAZETESİ- Çınarlı’da 1958 ile 1974 yıllarında şehit düşen 8 Çınarlılı, düzenlenen törenle anıldı. Çınarlı Şehitler Anıtı önündeki...

TMT İngiliz ajanını affetmedi TMT İngiliz ajanını affetmedi

NACAK GAZETESİ- İngiliz Sömürge Yönetimi’nin oluşturduğu “Special Branch”ta ajan olarak çalışan Kıbrıslı Türk polis, Polis komutanı Bir...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
3 Haziran 2020 NACAK Gazetesi 3 Haziran 2020 NACAK Gaze...

3 Haziran 2020 NACAK Gazetesi Okumak İçin Tıklayın...

Aydın AKKURT;   Camilere Neden Saldırılıyor? Aydın AKKURT; Camilere ...

Kıbrıs’ta İngiliz Sömürge Yönetimi’nin başladığı günden bu y...

Kamil ÖZKALOĞLU;  ANLAYAMIYORUM Kamil ÖZKALOĞLU; ANLAYAM...

Ben en çok şu bizim sözüm ona işadamlarının Birleşik Kıbrıs ...

Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik Sungur; 30 Haziran kabusu...

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, sağlıkt...

Başbakan Tatar;  Rum emrivakisi kabul edilemez Başbakan Tatar; Rum emri...

Başbakan Tatar, KKTC’de önlem alınmaması halinde onbinlerce ...

Aksoy; KKTC’nin hakları kararlılıkla korunacak Aksoy; KKTC’nin hakları k...

NACAK GAZETESİ – TC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami A...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;   Rum ile ortak bir devlet olamaz Meclis Başkan Yardımcısı ...

NACAK GAZETESİ- Çınarlı’da 1958 ile 1974 yıllarında şehit dü...

TMT İngiliz ajanını affetmedi TMT İngiliz ajanını affet...

NACAK GAZETESİ- İngiliz Sömürge Yönetimi’nin oluşturduğu “Sp...

Din Görevlileri Sendikası; Nefret ve şiddet olayı Din Görevlileri Sendikası...

NACAK GAZETESİ- Din Görevlileri Sendikası, Limasol’daki Köpr...

Yeniden Doğuş Partisi;   Mabetlere  saldırı alçaklıktır Yeniden Doğuş Partisi; ...

NACAK GAZETESİ- Limasol’daki tarihi camiye yapılan tah...

Eğitim HABERLERİ