Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Töre:Şu anda KKTC’yi savunmaktan, onu kökleştirmekten başka bir seçeneğimiz yoktur

  Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, “Şu anda KKTC‘yi savunmaktan, onu kökleştirmekten başka bir seçeneğimiz yoktur.” dedi. Töre, Meclisteki yasama çalışmaları, TBMM ile ilişkiler, Kıbrıs konusu ve Maraş açılımıyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Son 7-8 ayda Cumhuriyeti Meclisinde hükümet kurma ve bozma durumları nedeniyle verimli bir dönemin olmadığına işaret eden Töre, Mecliste birçok yasanın […]

24 Mayıs 2022 - 11:27 'de eklendi ve 57 kez görüntülendi. A+A-

Töre:Şu anda KKTC’yi savunmaktan, onu kökleştirmekten başka bir seçeneğimiz yoktur

 

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, “Şu anda KKTC‘yi savunmaktan, onu kökleştirmekten başka bir seçeneğimiz yoktur.” dedi.

Töre, Meclisteki yasama çalışmaları, TBMM ile ilişkiler, Kıbrıs konusu ve Maraş açılımıyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Son 7-8 ayda Cumhuriyeti Meclisinde hükümet kurma ve bozma durumları nedeniyle verimli bir dönemin olmadığına işaret eden Töre, Mecliste birçok yasanın geçmeyi beklediğini söyledi.

Töre, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan İktisadi ve Mali İş Birliği Protokolü’nün imzalandığını ve bu protokolünde Mecliste görüşüleceğini belirtti.

Anayasaya göre 30 Haziran’da Meclisin tatile girdiğini aktaran Töre, “1 Temmuz ile 1 Ekim arasında 3 aylık bir tatil süresi vardır. Ancak Meclis bazı olağanüstü hallerde toplanabilir, komitelerimiz yaz aylarında da çalışmalarını yürütecek. İşin mutfak kısmı komiteler olduğuna göre, komitelerde ne kadar çok yasa üretilir ve hazır hale getirilirse 1 Ekim’de Meclis açıldığı gün birçok yasa hazır olacak.” ifadelerini kullandı.

Töre, 1 Temmuz’a kadar yapmaları gereken birçok çalışma olduğunu yineleyerek, yeni kurulan koalisyon hükümetinin ivedilikle görüşülmesini isteyeceği yasaların kendilerine bildirileceğini, onların öncelikli görüşülmesi adına çalışmalar yapacaklarını anlattı.

7

 Mart’ta Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı görevine seçildiğini ve aynı gün TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un kendisini tebrik için aradığını ve 23 Mart’ta Türkiye’ye gittiklerini anımsatan Töre, burada TBMM dışında da birçok temaslarda bulunduklarını dile getirdi.

Töre, Şentop ile bu süreçte özel günlerde telefonla görüştüklerini belirterek, “TBMM, bizim için çok önemli. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un KKTC, milli davamız ve diğer milli meselelere gösterdiği hassasiyeti gayet yakından gördük. TBMM ile bundan sonraki ilişkilerimizde de çok ileri düzeyde dayanışma içerisinde olmayı, birtakım çalışmalar yürütmeyi hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.
20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümünün yakın bir tarihte olduğuna işaret eden Töre, o gün ana vatan Türkiye’nin bütün devlet büyüklerini 20 Temmuz’da KKTC‘de görmeyi arzu ettiklerini kaydetti.
Töre, gençlik yıllarından bu yana bağımsız Türk devletini ve KKTC‘yi savunduğunu vurgulayarak, federal çözüm görüşüldüğünde de bu fikri desteklediğini belirtti.

– “Bağımsızlıktan vazgeçmemiz mümkün değildir”

Töre, Rumlarla 1960’ta Kıbrıs Cumhuriyeti’ni kurduklarını ancak Rumların Enosis (Ada’nın Yunanistan’a bağlanması) hedefinden vazgeçmediğini söyledi.

Rumların, Kıbrıs Türkü’nü 1974’e kadar dışladığını söyleyen Töre, şu ifadeleri kullandı:

“1974’te Türk ordusu Ada’ya geldi. Kıbrıs Adası, şu anda ikiye bölünmüş durumda. Güneyde Rumların egemenliği, kuzeyde bizim kendi bağımsız Türk devletimiz vardır, onun da ismi KKTC‘dir. Bu bağımsızlıktan bizim vazgeçmemiz mümkün değildir. 50 sene ‘Rumlarla federal bir çatıda buluşur muyuz’ diye liderlerimiz görüşmeler yaptı, Türkiye de bu görüşmelere destek verdi. Ben, Rumlarla federasyon olamayacağını hep söyleyen birisiydim, KKTC‘yi savunuyordum. Şu anda KKTC‘yi savunmaktan, onu kökleştirmekten başka bir seçeneğimiz yoktur.”

Töre, yarım asrı aşkın süredir federasyon görüşmelerini her zaman reddeden tarafın Rumlar olduğuna dikkati çekerek, Rumların iki devletli bir çözüm için de anlaşmaya yanaşmayacağını ve üniter bir yapıyı destekleyeceklerini kaydetti.

Değişen dünya şartlarında KKTC‘nin yaşatılmasının öneminin ortaya çıktığını vurgulayan Töre, Doğu Akdeniz’de

değişen konjonktürün de buna işaret ettiğini, Mavi Vatan’daki hak ve menfaatlerin Türkiye ile savunulması gerektiğini dile getirdi.

– “Maraş, yeteri kadar atıl vaziyette kalmıştır”

Töre, “Bizim tek güvencemiz var, ana vatan Türkiye ve kahraman Türk ordusu. Allah bizi onlardan bir daha ayırmasın, bir daha eksikliğini göstermesin.” dedi.

Maraş’ın açılım sürecine de değinen Töre, KKTC‘de sınırları içerisinde yer alan ve 2020’de kademeli açılım süreci başlayan Maraş bölgesindeki kamusal alanlarda çevre ile ilgili bazı düzenlemeler yapıldığını söyledi.

Töre, “Maraş’ta mülkiyet konusunda iddiası olanlar, Taşınmaz Mal Komisyonu’na müracaat edebilir. Bunların süratle ele alınıp, daha ileri adımlar atılması gerekir. Orası yeteri kadar atıl vaziyette kalmıştır. Dolayısıyla bölgede yeni plajların açılması ve insanlığın hizmetine verilmesi bir gerekliliktir.” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Özel gereksinimli bireyler için devlet olarak elimizden ne gelirse yapmaktayız” “Özel gereksinimli bireyler için devlet ...

Kabuldeki konuşmasında, filmi izlediğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, filmin amacının, gereksinimli bireylere doğru zamanda yakınlık v...

Çavuşoğlu:Havayolunun kurulmasını Bakanlar Kurulu’ndaki herkes desteklemektedir Çavuşoğlu:Havayolunun kurulmasını Bakanl...

    Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın hükümet ortaklarının yatırım yapmasına imkan ...

Cumhuriyet Meclisi, yeni yasa döneminin ilk denetim toplantısını yaparak bugünkü çalışmasını tamamladı Cumhuriyet Meclisi, yeni yasa döneminin ...

Cumhuriyet Meclisi, yeni yasa döneminin ilk denetim toplantısını yaparak bugünkü çalışmasını tamamladı. 7 saate yakın süren toplantıda,...

Amcaoğlu: “Enerji Dairesi ve Enerji Üst Kurulu” oluşturulacak Amcaoğlu: “Enerji Dairesi ve Enerji Üst ...

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu,  gerekli tedbirler alınmazsa, enerji girdi maliyetlerinin artacağını, iş dünyası ve hane halkı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
“Özel gereksinimli bireyler için devlet olarak elimizden ne gelirse yapmaktayız” “Özel gereksinimli bireyl...

Kabuldeki konuşmasında, filmi izlediğini belirten Cumhurbaşk...

Çavuşoğlu:Havayolunun kurulmasını Bakanlar Kurulu’ndaki herkes desteklemektedir Çavuşoğlu:Havayolunun kur...

    Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bayındırlık ve Ulaş...

Cumhuriyet Meclisi, yeni yasa döneminin ilk denetim toplantısını yaparak bugünkü çalışmasını tamamladı Cumhuriyet Meclisi, yeni ...

Cumhuriyet Meclisi, yeni yasa döneminin ilk denetim toplantı...

Amcaoğlu: “Enerji Dairesi ve Enerji Üst Kurulu” oluşturulacak Amcaoğlu: “Enerji Dairesi...

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu,  gerekli tedbirler ...

Şan: Ülkede yeterli akaryakıt mevcut, herhangi bir enerji sıkıntısı yaşanmayacak Şan: Ülkede yeterli akary...

Maliye Bakanı Alişan Şan, Cumhuriyet Meclisinde KIB-TEK akar...

Cumhurbaşkanı Tatar NEU Drift yarış takımını kabul etti Cumhurbaşkanı Tatar NEU D...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC ve Avrupa’da önemli başarıla...

Hayvancılık Dairesi’nden balık avcılarına uyarı Hayvancılık Dairesi’nden ...

Hayvancılık Dairesi, Amatör (Sportif) Su Ürünleri Avcılığı T...

“Yeşil Şehirden Yeşil Adaya” zeytin çalıştayı başladı “Yeşil Şehirden Yeşil Ada...

Girne Belediyesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasınd...

Oğuz Ankara’da TC Tarım Bakanı Kirişci ile görüştü Oğuz Ankara’da TC Tarım B...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz Ankara’da temasl...

Meclis Genel Kurulu milletvekillerinin güncel konuşmaları ile devam ediyor Meclis Genel Kurulu mille...

Denetim işleviyle yeni dönemin ikinci toplantısını yapan Cum...

Eğitim HABERLERİ