Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

“Türk milliyetçiliğine karşı mücadele edilecek”

20 Ocak 2020 - 10:10 'de eklendi ve A+A-

“Türk milliyetçiliğine karşı mücadele edilecek”

NACAK GAZETESİ- Rum Sosyal Reform Birliği Başkanı Pavlou söz konusu derneğin etkinliğinde yaptığı konuşmada “Kıbrıs’ın tek olduğu ve tek kalması gerektiğini” söylerken, KKTC’deki siyasi işbirlikçilerine “Türkiye’ye karşı ortak mücadele verilmesi” çağrısında bulundu.
Derneğin kurucuları arasında AKEL’in AP Milletvekili Kızılyürek ile CTP’liler ve 20 Temmuz Barış Harekatı’na yönelik “keşke sizi Kıbrıs’a getiren gemiler batsaydı” diyenlerin yer alması dikkat çekiyor.
Üçüncü Toplum Forumu Derneği kuruldu. Kıbrıs’ın federal çatı altında yeniden birleşmesi yönünde çalışma hedefiyle kurulan Üçüncü Toplum Forumu Derneği’nin tanıtımı Lefkoşa Büyük Han’da yapıldı.
Derneğin kuruluş bildirgesinde; “Kalıcı bölünmeyi engellemek ve kalıcı barışa ulaşmak için, milliyetçiliğe ve bölünmeye karşı yeni bir ‘biz’ grubu olarak mücadele etmek elzemdir” ifadelerine yer verildi.
Büyük Han’da düzenlenen tanıtım etkinliğinde dernek kurucularından Ayşemden Akın yaptığı konuşmada, “Dünyada ve adamızda tersine giden her şeye inat burada birlikte olmamız çok umut verici” dedi.
Kıbrıs’ta barış istediklerini ancak bunu sadece liderlere ve siyasilere bırakmanın zaman kaybına yol açtığını kaydeden Akın, “Bir an önce barışın tesisi için aşağıdan yukarıya örgütlenerek yurttaşlar inisiyatifini ele almalıyız. Biz; yurdumuz bir, geleceğimiz ortak, mücadelemiz birlikte diyenlerdeniz” dedi.
KURULUŞ BİLDİRİSİ
Akın tarafından okunan kuruluş bildirisinin girişinde, “Kıbrıs’ta tarihsel nedenlerle Helen ve Türk milliyetçilikleri karşı karşıya geldi ve etnik milliyetçiliğin baskısı ve nüfuzu karşısında ortak yurt bilinci ve ortak yurttaşlar topluluğunun gelişmesi engellendi. Ortak bir biz duygusu oluşmadı. Kıbrıslı Rum milliyetçileri ile Kıbrıslı Türk milliyetçilerinin biz dediği gruplar, ötekileştirme ve diğerini dışlama üzerine kuruldu. Günümüzde ise ülkemizin üzerinde bir karabasan dolaşmaktadır. Kalıcı bölünme karabasanı” ifadeleri yer alıyor.
Farklı bir gelecek için “kader birliği” yapma çağrısı yer alan bildiride, “Coğrafyamız ve tarihimiz Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumları ortak bir kadere bağlıyor. Ayni zamanda Yunanistan ve Türkiye de bu ortak kaderin parçasıdır” denildi.
Bildiride, “Kalıcı bölünmeyi engellemek ve kalıcı barışa ulaşmak için, etnik gruplar içinde ayrı ve birbirinden kopuk olarak mücadele etmek yeterli değildir. Milliyetçiliğe ve bölünmeye karşı yeni bir ‘biz’ grubu olarak mücadele etmek gerekir” ifadeleri kullanıldı.
Derneğin, “çağdaş, demokratik, çoğulcu, laik federal Kıbrıs için mücadele edeceği” kaydedilen bildiride, ortak yurt duyarlılığına dayanan yurtseverlik anlayışıyla hareket edileceği belirtildi.
ÇALIŞMALAR
Toplumların adalet ve yaşanan tarihsel adaletsizliklere bakış açısının önemli olduğu kaydedilen bildiride, “Tek taraflı anlatılar veya yarım hakikatler çözümün önünde bir engeldir. Bu yüzden Üçüncü Toplum Forumu, çözüme ulaşmak ve barışın kökleşmesine yardımcı olmak için hakikatin açığa çıkarılması, görünür kılınması ve toplumlar arasında empatinin güçlendirilmesi için uğraş verir” ifadeleri de bulunuyor.
PAVLOU
Konuklardan, Güney Kıbrıs’tan Sosyal Reform Birliği Başkanı Pavlos Pavlou ise yaptığı konuşmada, tanıtım etkinliğinde bir arada olmanın nedeninin, iki ayrı yurtta yaşamayı reddetmek olduğunu kaydetti.
Kıbrıs’ın tek olduğunu ve tek kalması gerektiğini belirten Pavlou, Kıbrıs’ın ileriye ancak ayrılıkçı yaklaşımlardan uzak bir şekilde gidebileceğini ifade etti.
Kıbrıs görüşmelerinde ilerleme sağlanmadığına, Doğu Akdeniz’de gerginlikler yaşandığına işaret eden Pavlou, Kıbrıs sorununun erken bir zamanda çözülmediği takdirde Kıbrıslıları daha büyük krizler beklediği uyarısında bulundu.
Kıbrıs sorununun Kıbrıs’ın AB içerisinde kalacak şekilde çözülmesi halinde bölgeye barış ve Kıbrıs insanında kalıcı huzur geleceğine inandıklarını kaydeden Pavlou, sivil toplum örgütlerine ciddi görevler düştüğünü, ortak mücadele verilmesi gerektiğini söyledi.
KURUCU ÜYELER
Derneğin kurucu üyeleri; Aslı Murat, Ayşemden Akın, Cenk Mutluyakalı, Derya Beyatlı, Erbay Akansoy, Esra Aygın, Hakan Çoban, Melih Nedimoğlu, Mertkan Hamit, Niyazi Kızılyürek ve Okan Dağlı’dan oluşuyor.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Baf’taki ABD askeri varlığının perde gerisi… Askeri amaçlı Baf’taki ABD askeri varlığının perde ger...

NACAK GAZETESİ- Baf’taki “Andreas Papandreu Hava Üssü”nde 2 adet Apachie, 5 adet Black Hawk ve 5 adet Sinuk tipi helikopter, 2 adet C-1...

Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta iki devlet olduğunu dünya kabul etmeli Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta iki devlet ol...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, Kıbrıs Türkü’nün haklarının korunması ve güvenliği a...

CTP Milletvekili Nami; “İnsanlar artık federasyona inanmıyor” CTP Milletvekili Nami; “İnsanlar artık ...

NACAK GAZETESİ- “Crans – Montana’daki başarısızlık federal çözüm isteyenler açısından bir yara oldu. İnsanlar artık federasyonun ...

Rum, Güzelyurt için imar ve iskan planı hazırladı…    Akıncı Güzelyurt’u verdi mi? Rum, Güzelyurt için imar ve iskan planı...

NACAK GAZETESİ – Güney Kıbrıs’taki “Yeniden İmar ve İskân Konseyi”nin çözüm sonrası döneme dair Güzelyurt’un kapsamlı bir “yenide...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Baf’taki ABD askeri varlığının perde gerisi… Askeri amaçlı Baf’taki ABD askeri varlı...

NACAK GAZETESİ- Baf’taki “Andreas Papandreu Hava Üssü”nde 2 ...

Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta iki devlet olduğunu dünya kabul etmeli Başbakan Tatar; Kıbrıs’t...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve...

İngiliz Yüksek Komiseri Lillie;  Türkler ile Rumlar arasında yeterli işbirliği yok İngiliz Yüksek Komiseri L...

NACAK GAZETESİ- “Kıbrıslı Türkler ile Rumlar arasında yeterl...

Dr. Yurdagül ATUN;  “Kıbrıslıtürk”ün Bir Üst Sürümü: Kıbrıslılık Dr. Yurdagül ATUN; “Kıb...

Ateş çemberinin tam ortasında bir coğrafyadayız. Ülkeler bir...

Dönmez;  KKTC’nin haklarını sonuna kadar koruyacağız Dönmez; KKTC’nin hakla...

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Doğu ...

Rus Büyükelçi Osadchiy; Müzakere süreci yeniden başlamalı Rus Büyükelçi Osadchiy; ...

NACAK GAZETESİ- Rusya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  AKINCI KİMİN ESERİ? (II) Av. Fuat VEZİROĞLU; AKI...

Talât muhalefet yıllarında “Denktaş olmasa biz Kıbrıs işini ...

CTP Milletvekili Nami; “İnsanlar artık federasyona inanmıyor” CTP Milletvekili Nami; “...

NACAK GAZETESİ- “Crans – Montana’daki başarısızlık fed...

Aydın AKKURT; “Yabancı Askerler Çeklisin mi” dediniz? Aydın AKKURT; “Yabancı A...

Rum silahlanması yoğunlaşarak sürerken, ABD ve Fransız asker...

Rum ekonomisi zorda… 200 bin Rum fakirlik riski altında Rum ekonomisi zorda… 200 ...

NACAK GAZETESİ- Her dört Kıbrıslı Rum’dan birinin gıda ve ba...

Eğitim HABERLERİ