Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Türkiye her zaman KKTC’nin yanında

11 Mayıs 2020 - 8:41 'de eklendi ve A+A-

Türkiye her zaman KKTC’nin yanında

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 10 Mart’ta “koronavirüsle mücadelesinde KKTC’ye her türlü destek verilecek” açıklamasında bulunurken, KKTC’ye acil ihtiyaçları için ilk etapta 72 milyon liralık finansal kaynak gönderildi.
Türkiye’den KKTC’ye hibe koruyucu sağlık malzemesi olarak da 70 bin cerrahi maske, 6 bin koruyucu maske, 30 bin pudrasız vinil eldiven, 500 koruyucu tulum, 500 koruyucu gözlük, 5 bin swab, 3 bin numune tüpü, 550 siperlik ve 2 bin mavi cerrahi önlük ve ilaç gönderildi.
Türkiye, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) mücadelesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) yanında olarak, bu süreçte Kıbrıslı Türklere binlerce koruyucu sağlık malzemesi ulaştırdı.
Türkiye, ilk Kovid-19 vakasının 10 Mart’ta görüldüğü KKTC’yi bu mücadelede yalnız bırakmayarak, Kıbrıs Türkü’nün her türlü tıbbi malzeme ve dezenfektan ihtiyacını tedarik etti.
Kovid-19 sürecinde ilk olarak kendi vatandaşının sağlığına öncelik veren ve para karşılığı dahi dışarıya ürün göndermeyen Türkiye, KKTC’yi bunun dışında tuttu ve Kıbrıs Türk halkı için her türlü kolaylığı sağladı.
Türkiye, Kıbrıslı Türklere hibe olarak yolladığı koruyucu malzemelerin yanı sıra KKTC Sağlık Bakanlığı ve ülkenin diğer kuruluşlarına Türkiye’den tıbbi malzeme getirme konusunda sınırlama getirmedi.
KKTC, bu sayede içeride salgınla başarıyla mücadele ederken, gerekli tıbbi malzemeleri de hızlıca Türkiye’den temin edebildi.
Öte yandan KKTC’li bazı iş adamları da kendi imkanlarıyla ülkeye koruyucu sağlık malzemesi getirdi.
KKTC’YE “ÜST DÜZEY” DESTEK
KKTC’de ilk kez 10 Mart’ta Kovid-19 vakası görülmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC’ye mücadelede gerekli desteğin verileceğini açıkladı.
Cumhurbaşkan Erdoğan, 14 Mart ve 14 Nisan’da KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile telefonla görüşerek, Kovid-19 konusundaki son gelişmeleri ele aldı.
Görüşmelerde, Kovid-19 ile mücadelede iş birliği yapılabilecek hususlar değerlendirildi. Erdoğan bu süreçte Türkiye’nin KKTC’ye gereken her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade etti.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay da Türkiye’nin Kovid-19 sürecinde KKTC’nin yanında olduğunu vurguladı.
Oktay, 21 Mart’ta Twitter’dan yaptığı paylaşımında, “Türkiye Cumhuriyeti koronavirüsle mücadelesinde KKTC’ye ve adadaki soydaşlarımıza gereken her türlü desteği veriyor. Bu çerçevede, koronavirüsle mücadele kapsamında KKTC’ye acil ihtiyaçları için ilk etapta 72 milyon liralık finansal kaynak gönderilmiştir. Her zaman olduğu gibi, bu mücadele döneminde de KKTC’deki soydaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
KKTC Başbakanı Tatar ve Sağlık Bakanı Ali Pilli, bu süreçte AA muhabirine yaptıkları değerlendirmelerde, Türkiye’nin Kovid-19 sürecinde KKTC’nin yanında olduğunu ve gerekli malzemelerin temininde de yardımcı olduğunu belirtti.
KKTC KOVİD-19 MÜCADELESİNİ BAŞARIYLA SÜRDÜRÜYOR
KKTC’de ilk vakanın görülmesinin ardından hükümetin aldığı sıkı tedbirlerle salgın kontrol altına alındı.
Ülkede Kovid-19 süreci başlar başlamaz okulların tatil edilmesi, charter uçuşların durdurulması, sınırların kapatılması, kısmi ve tam sokağa çıkma yasağı gibi kararlar yürürlüğe girdi.
KKTC’de 22 gündür Kovid-19 vakası görülmezken, bugüne dek toplam 108 kişiye virüs bulaştı ve 4 kişi de virüs sebebiyle yaşamını yitirdi.
Hayatın kısmi olarak 4 Mayıs’ta normale dönmeye başladığı ülkede salgının seyrine göre diğer yasakların da gevşetilmesi bekleniyor.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Oktay; KKTC’nin yanındayız Oktay; KKTC’nin yanındayız

NACAK GAZETESİ- KKTC-TC arasında İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması imzalandı. 2 milyar 288 milyon 976 bin TL’lik hibe ve kredi içer...

Akar;  KKTC’nin haklarını korumakta kararlıyız Akar; KKTC’nin haklarını korumakta kara...

NACAK GAZETESİ- TC Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Denizlerdeki meselelerimize baktığımızda, biz sadece kendi hak ve hukukumuzu deği...

Çavuşoğlu;  Rum tarafı KKTC ile anlaşmalı Çavuşoğlu; Rum tarafı KKTC ile anlaşmal...

NACAK GAZETESİ- TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine ilişkin, “Bugün ...

“Mandacı zihniyet kabul edilemez” “Mandacı zihniyet kabul edilemez”

Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Fransa’nın Dışişleri Bakanları, dün gerçe...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
29 Mayıs NACAK Gazetesi 29 Mayıs NACAK Gazetesi

29 Mayıs NACAK Gazetesi Okumak için tıklayın...

Gözler 11 Haziran’a çevrildi Gözler 11 Haziran’a çevri...

Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, pandeminin yargıya...

72 kilo uyuşturucu ele geçirildi 72 kilo uyuşturucu ele ge...

NACAK GAZETESİ- Rum Narkotik Şube Polislerinin, Limasol’da 7...

Rus Büyükelçi  Osatchy;   Rum tarafını destekliyoruz Rus Büyükelçi Osatchy; ...

NACAK GAZETESİ- Rusya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav...

Mavroyannis;   Müzakereler KKTC’deki seçimden sonra Mavroyannis; Müzakerele...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs’ta görev yapan BM Barış Gücü’nün (UNF...

Başbakan Tatar;  Var olan siyasi irade devam edecek Başbakan Tatar; Var olan...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, yeni tip koronavirüs (...

“Adını AİHM tarihine yazdırdı” “Adını AİHM tarihine yazd...

NACAK GAZETESİ- Başhakim Zeka bey, Kıbrıs Türk Halkının mode...

Patates üreticisi iflasın eşiğinde Patates üreticisi iflasın...

Patates Üreticileri Birliği, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanl...

Kocaismail  yardım çağrısında bulundu Kocaismail yardım çağrıs...

Kanser Hastalarına Yardım Derneği (KHYD) 26 Mayıs’ta 26 yaşı...

Pilli;  Hastalar gerekli hizmeti almalı Pilli; Hastalar gerekli ...

Sağlık Bakanlığı, Kamu Sağlık Çalışanları Nakil Tüzüğü’nün g...

Eğitim HABERLERİ