Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

UBP Cumhurbaşkanı adayı Tatar; Federal çözüm çöktü

29 Ocak 2020 - 9:55 'de eklendi ve A+A-

UBP Cumhurbaşkanı adayı Tatar;  Federal çözüm çöktü

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, federal çözüm olayının çöktüğünü, artık iki devletli çözüm başta olmak üzere, alternatif çözüm modellerini, anlaşma şekillerini ele almak gerektiğini belirtti.
Tatar, “Cumhurbaşkanı Akıncı’nın hata yaparak Türkiye’nin garantörlüğünü tartışma konusu yaptığını, harita verdiğini” savunarak buna rağmen Rum tarafının daha fazla taviz koparmak için anlaşma yapmaktan kaçtığını söyledi.
UBP’den yapılan açıklamaya göre, Genel Başkan ve Başbakan Ersin Tatar, beraberinde bazı bakanlar, milletvekilleri, ilçe başkanları ve partililerle birlikte önceki gece Değirmenlik’te halkla buluştu.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda açılış konuşmasını UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu yaptı.
“DEVLETE İNANANLAR KAZANACAK”
Gardiyanoğlu, 18 Ocak’taki Parti Meclisi toplantısında, MYK’nın Ersin Tatar’ın partinin Cumhurbaşkanı adayı olması yönünde ürettiği tavsiye kararının onaylandığını anımsattı.
“Artık sap ile samanı ayırma zamanı geldi” diyen Gardiyanoğlu, 26 Nisan’ın, devlete, bayrağa inananların zafere ulaşacağı bir seçim olacağını kaydetti.
Gardiyanoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda Ersin Tatar’ın lehine sonuçlanması kararlılığında olduklarını söyledi.
“YENİ BİR GELECEK İÇİN TATAR”
Parti Genel Sekreteri Ersan Saner de Ulusal Birlik Partisi’nin bölge gezilerinin devam ettiğini belirterek, “Her geçen gün daha kalabalık oluyor, kartopu gibi büyüyoruz, 26 Nisan’da seçimi inşallah ilk turdan bitireceğiz” dedi.
Saner, “Dünyada ve bölgede yeni ve önemli gelişmeler yaşanmakta olduğunu, bunları anlamak gerektiğini” belirtti ve “Yeni ve iyi bir gelecek için Ersin Tatar Cumhurbaşkanı olacak, Cumhurbaşkanlığı’na, Silihtar’a yeni bir anlayış, yeni bir dinamizim, yeni bir vizyon gelecek” dedi.
TATAR: “AKINCI CİDDİ TAVİZLER VERDİ”
UBP Genel Başkanı Başbakan Ersin Tatar ise Değirmenlikte toplanan kalabalığın kendilerine güç verdiğini ifade ederek, “Biz yıllarca halkımızı kucaklayarak, hizmet için yollarda olduk, bu ülkeye verilen hizmetler hep bizim dönemlerimizde verildi, ne yapıldıysa bizim dönemlerimizde yapıldı” ifadelerini kullandı.
Uzun yıllardır, federal bir çözüm arayışıyla müzakere masalarında zaman tüketildiğini dile getiren Tatar, görevde bulunan Cumhurbaşkanı Akıncı’nın ise bunun da ötesine giderek halka rağmen Türkiye’nin adadaki garantörlüğünü dahi sorgulattığını savundu.
Başbakan Ersin Tatar, federal çözüm olayının çöktüğünü, artık iki devletli çözüm başta olmak üzere, alternatif çözüm modellerini, anlaşma şekillerini ele almak gerektiğini belirtti.
Tatar, görevde bulunan Cumhurbaşkanı Akıncı’nın hata yaparak Türkiye’nin garantörlüğünü tartışma konusu yaptığını, harita verdiğini savunarak buna rağmen Rum tarafının daha fazla taviz koparmak için anlaşma yapmaktan kaçtığına dikkati çekti.
Başbakan Tatar, Kıbrıs adası etrafındaki hak ve çıkarların korunması çabalarında KKTC’nin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını, özellikle Türkiye’nin bölgedeki hakimiyeti için KKTC devletine sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.
Kendisinin UBP adayı olduğunu, UBP’nin seçimi kazanması gerektiğini belirten Ersin Tatar, “Bu hedefe birlikte yürümeliyiz, çok çalışmalıyız, örgütlü çalışmalıyız” dedi.
Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda selametle yaşamını sürdürebilmesi için Ulusal Birlik Partisi adayının seçimden galip çıkması gerektiğini savunan Başbakan Tatar, KKTC’ye inanan neferlerin UBP’liler olduğunu, seçimi kazanmak için sandığa gitmek gerektiğini ifade etti.
Ersin Tatar, “KKTC’ye inanmak ülkenin geleceğine inanmaktır. Bize yakışan KKTC’yi taçlandırmaktır, ancak bunu yapmakla halkımızın geleceğini sağlam temellere dayandırabiliriz” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Kapalı Maraş” toplantısı… TDP ile Rum tarafı karşı çıktı “Kapalı Maraş” toplantısı… TDP ile Rum ...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın destekçisi TDP, “Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri İle Kapalı Maraş” toplantısına kar...

AB harekete geçti… “Pusula”ya 50 bin Euro AB harekete geçti… “Pusula”ya 50 bin Eur...

Dijital bir platform olan Pusula, sivil toplum bilincinin güçlendirilmesini hedefi ile Kıbrıs genelinde yaşam kalitesini artırmaya yöne...

Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki devlet Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta yan yana yaşa...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’de Türklerin, Rumlar kadar hak sahibi olduğunu söyledi. Tatar, bir dizi temast...

Başbakan Tatar; Çözüm için başka seçenekler gerekir Başbakan Tatar; Çözüm için başka seçenek...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Lordlar Kamarasında KKTC Dostluk Grubu toplantısında, artık adadaki gerçeklerin görülüp kabul edi...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
“Kapalı Maraş” toplantısı… TDP ile Rum tarafı karşı çıktı “Kapalı Maraş” toplantısı...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın destekçisi ...

AB harekete geçti… “Pusula”ya 50 bin Euro AB harekete geçti… “Pusul...

Dijital bir platform olan Pusula, sivil toplum bilincinin gü...

Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki devlet Başbakan Tatar; Kıbrıs’t...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’de ...

Larnaka Limanı “Savaş Limanı” oluyor… Bu hazırlık kime karşı? Larnaka Limanı “Savaş Lim...

NACAK GAZETESİ- Larnaka Limanı’na önümüzdeki bir-iki gün içe...

Başbakan Tatar; Çözüm için başka seçenekler gerekir Başbakan Tatar; Çözüm içi...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Lordlar Kamarasında KK...

Aydınova;      İki devlete dayalı çözüm Aydınova; İki d...

NACAK GAZETESİ- Limasol (Leymosun) Direnişi ve Şehitleri, Gi...

Atilla ÇİLİNGİR; Akıncı’dan Skandal Sözler Atilla ÇİLİNGİR; Akıncı’...

KKTC’de Nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi önces...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  TAYFUR SÖKMEN Av. Fuat VEZİROĞLU; TA...

Bir noktayı telgraf kısalığında tekrar edelim. Siyaset günde...

Kamil ÖZKALOĞLU; KKTC’yi Kaybetmenin Dönüşü Yok Kamil ÖZKALOĞLU; KKTC’yi...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kıbrıs Türk halkının s...

Aydın AKKURT Akıncı ve İlhak Aydın AKKURT Akıncı ve İ...

Kıbrıs’ı Osmanlı İmparatorluğu’ndan kiralayan İngiltere’nin ...

Eğitim HABERLERİ