DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15903361,16%
Lefkoşa
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

UBP’nin  seçim Manifestosu… “Yeni kalkınma Dönemi”

UBP’nin seçim Manifestosu… “Yeni kalkınma Dönemi”

ABONE OL
18 Aralık 2017 22:09
UBP’nin  seçim Manifestosu… “Yeni kalkınma Dönemi”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

UBP’nin “Yeni Kalkınma Dönemi” adını verdiği seçim manifestosu, Merit Lefkoşa Hotel’de düzenlenen basın toplantısıyla, UBP Genel Başkanı ve Başbakan Özgürgün tarafından açıklandı.
Parti olarak hedeflerin, beklentilerin, geleceğe yönelik büyük hayallerin ve ideallerin her zaman temsilcisi olduklarını, her zaman halkın önünü açtıklarını ifade eden Özgürgün şöyle dedi;
“Mukavemetçi Kıbrıs Türk halkının kurduğu, misyonu ve vizyonunu yine kahraman Kıbrıs Türk halkının belirlediği, bir olmayı, birlik olmayı en önemli erdemlerden sayan Ulusal Birlik Partisi’nin, kurulduğu 1975 yılından günümüze, bu anlayıştan zerre kadar sapmadan, kararlılıkla ülke siyasetinde en güçlü ve en köklü siyasi parti olarak yer aldığı tarihsel bir gerçektir.
Ulusal Birlik Partisi, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinin her safhasında, halkının arzularını, geleceğe dair beklentilerini temsil etmiş, bu hedefler uğruna can vermiş, halkımızın partisidir. Ulusal Birlik Partisi Cumhuriyetimizi kuran ve yaşatmaya kararlı, özgürlüğü bir yaşam biçimi olarak benimsemiş, hiçbir esarete boyun eğmeyen, eğmeyecek halkımızın partisidir.Ulusal Birlik Partisi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, hedeflerinin, beklentilerinin, geleceğe yönelik büyük hayallerinin ve ideallerinin her zaman temsilcisi olmuş partidir.Ulusal Birlik Partisi bu ülkede kalkınmanın önünü açan, ülkenin en büyük projelerine imza atan, iktidarlarda bulunduğu her dönemde halkımızın refah seviyesini sürekli arttıran partidir.”

“YENİ KALKINMA DÖNEMİ”
Ekonomiden tarıma, ulaştırmadan, sağlığa, enerjiden, eğitime, turizmden, çevreye,  çalışma hayatından, adalete ve sosyal yaşama kadar pek çok alanda büyük hedefler ve projeleri hayata geçirecekleri yeni kalkınma dönemi için heyecanlı olduklarını belirten Özgürgün, bildirgelerinin sadece kitapçıklarda kalmayacağını, bunu adeta bir hükümet programı niteliğinde hazırladıklarını söyledi.
“ÖNCELİĞİMİZ EKONOMİ…”
Hüseyin Özgürgün toplumla bir sözleşme olarak nitelediği bildirgeyi açıklarken temel hedef ve odaklarının ekonomi olduğunu, ayağı yere basan projelerle kalkınmayı hedeflediklerini anlattı.
Özgürgün şöyle dedi;
“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yeni atılım döneminin yol haritası olan bildirgemizin ana başlıklarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Ülke Kalkınmasını öncelikli hedef  gören partimizin  temel vizyonuna bağlı olarak Yeni dönemde de önceliğimiz ekonomi olacaktır. Çünkü biz inanıyoruz ki bir ülkede ekonominiz güçlü ise, ülkeniz için, insanlarınız için, çok daha güzel hizmetler yapabilir ve çok daha kalıcı eserlere imza atabilirsiniz.Bu bağlamda ekonomi hedeflerimiz şu şekilde sıralanabilir;

Bildiğiniz üzere maaşlarınız taksit  taksit ödemek durumunda bırakılmış, üreticiye alacaklarını ödeyemez duruma gelmiş, hemen hemen tüm sektörlere borçlu, çok kötü bir durumda devraldığımız ülke ekonomisini iktidarımız döneminde bütçe fazlası veren bir noktaya taşıdık. Yeni dönemde de bu başarıyı korumak için Kamu maliyesini disiplinli bir şekilde yönetmeye devam edeceğiz.

Bu anlayışı sürdürerek milli gelirimizi 2020 yılında iki katına çıkaracağımızın sözünü tüm halkımıza buradan vermek istiyorum. Bununla birlikte kişi başına milli gelir noktasında Anavatanımızın da hedefleri arasına aldığı 25bin dolar kişi başına düşen gelir hedefine adım adım yürüyeceğiz.”
“YENİ TURİZM STRATEJİSİ”
Bildirgeyi “yeni atılım döneminin yol haritası” olarak niteleyen Özgürgün şöyle devam etti:
“Yeni dönemde, tüm paydaşların içinde yer alacağı etkin ve etkili bir Turizm Strateji Komitesi oluşturularak Turizm sektörüne yeni bir yön verilecek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ nin tüm turizm potansiyeli hareketlendirilerek yaratılacak yeni stratejilerle yatak kapasitemiz 23 bin seviyelerinden 30 bin seviyelerine yükseltilecektir. Bu stratejiler doğrultusunda özel ilgi turizmi teşvik edilecek, kentsel ve yöresel markalaşmaya gidilecek, turizm sezonu 4 mevsim canlı tutularak turist sayımız 5 yıllık bir projeksiyonla 1 milyondan 2 milyon seviyelerine çıkarılacaktır.” “SAĞLIK”
Çağdaş sağlık hizmetlerinden faydalanmak her insanın en temel hakkıdır. Bu düşünceden hareketle, toplam 5 ilçede 5 yeni devlet hastanesini aynı dönemde inşaa ederek Cumhuriyet tarihimizde bir ilke daha imza atacağız. Bunların yanında, Alkol ve Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi (AMATEM) de yeni dönemde hayata geçirilecek en önemli sağlık projeleri arasında yer almaktadır. Sağlıkta altyapı sıkıntılarının giderilmesi yanında, çalışanlarımızın özlük hakları ile ilgili yasal konulara da çözümler üretecek ve sağlık çalışanlarımızın da sorunlarını ortadan kaldıracağız.
“TÜRKİYE’DEN GELEN SU ”
“Hükümetimiz iktidara geldiği günden bugüne, tarım kesimine olan bütün mükkelefiyetlerini yerine getirmiştir. Üreticilerimizin üretimden kaynaklı bizden hiçbir alacağı yoktur. Bunların haricinde diğer hükümet döneminden kalan 63 milyonluk üreticiye olan borç da göreve gelir gelmez tarafımızdan ödenmiştir. Yeni dönem iktidarımızda, tarım alanında yürütülecek en büyük proje, tüm ülkeyi şekillendirecek Türkiye’den gelen yaşam suyunun Mesarya ve Güzelyurt ovaları ile buluşturulması projesi olacaktır. Yine bu dönemde tarafımızca ilk kez hayata geçirilen Tarım Master Planı ile uyumlu bir tarımsal vizyon oluşturulması da ülkemiz adına çok önemli bir adım olacaktır.”
“HAVALİMANI”
“Ulaştırma ve haberleşme alanında da yeni dönemde çok büyük projelere imza atmaya hazırız. ‘Yeni Ercan Havalimanı Projesi’ ile yolcu kapasitesi 8 Milyon’a çıkacak. Ülkemiz yeni, çağdaş ve Avrupa standartlarında bir havalimanına kavuşacak. Gönyeli Çemberi Üst Geçit Kavşak Projesi ile trafik ciddi şekilde rahatlayacak, Girne-Çatalköy Çevre Yolu, Girne-Karşıyaka Çevre Yolu 2. Etap, Lefke-Güzelyurt Çift Şerit Yolu, Değirmenlik-Girne Dağ Yolu, Sadrazam Köy-Güzelyurt Batı Sahil Yolu projeleri ile ülkedeki karayolu ulaşımı güvenli ve sorunsuz hale gelecek. “

EĞİTİM…
UBP’nin eğitim vizyonu, ‘yaşam boyu eğitim ile öğrenen insan’ ve ‘öğrenen toplum’ anlayışından hareketle nitelikli ve çağdaş bir eğitim sistemini uygulamaktır. Yeni dönemde eğitim alanında hükümetimiz eğitimdeki gerek program gerekse altyapı anlamında ihtiyaç duyulan projeleri ivedilikle hayata geçirecektir.
Eğitim ve Öğretim Faaliyetlerinin Geliştirilmesi Projesi, Lefkoşa Meslek Liseleri Kampus Projesi, İskele’ye Türk Maarif Koleji açılması Projesi, Girne’ye Yeni İlkokul yapımı Projesi,  Açık Lise Projesi ve yeni dönemde yaşam bulacak önemli projeler arasındadır.
“YÜKSEK ÖĞRENİM”
Ulusal Birlik Partisi ülkemizde üniversiteleri kurarak, ülkemizin üniversiteler adası olma vizyonunu ilk kez ortaya koyan  partidir. UBP’nin, ‘Eğitim Adası Olma’ vizyonu doğrultusunda yıllar içinde ortaya koyduğu çabalar sonuç vermiş, yüksek öğrenim kapsamında kademeli olarak artan öğrenci sayısı bugün 101 bin seviyelerine ulaşmıştır. Yeni dönemde yüksek öğrenim alanındaki tüm çalışmalarımız sadece öğrenci sayısını artırmaya yönelik değil, aynı zamanda eğitim kalitesinin artırılması ve yüksek öğrenimde niteliksel gelişimin sağlanması adına gerekli tüm adımların eş zamanlı atılması yönünde olacaktır.
“SOSYAL GÜVENLİK”
Sosyal Güvenlik alanında ciddi reformlara hatta KKTC tarihinde birçok ilke imza attıklarını belirten Özgürgün reformların süreceğini belirterek şöyle dedi;
“Partimiz kaliteli, sürdürülebilir ve kendi ayakları üzerinde duran bir sosyal güvenlik sistemi yaratmanın önemini bilmektedir. Bu anlayışla bu dönemde üstün bir performans göstermiş, Sosyal Sigortalar’ın yıllar içinde biriken borç yükünün yarısından fazlasını ödeyerek KKTC tarihinde bir ilke imza atmış, bu başarı sayesinde Sigortaların uzun yıllardır devam eden ‘borçlanarak maaş ödeme’ dönemine son verilmiş; daire borç almadan maaş ödemelerini gerçekleştirebilecek güçlü ekonomik bir yapıya kavuşturmuştur. Bu dönemde partimiz çalışma ve sosyal güvenlik alanında gerek yapısal gerekse teknolojik yeni reformlara imza atarak daire daire gezmek zorunda kalmadan sadece teknolojiyi kullanarak tüm işlemleri gerçekleştirme dönemini hayata geçirmeye hazırlanıyor.”
“ÜLKE SPORU”
“Ülke gençliğine ve sporuna hayata geçirdiği projelerle en büyük katkıyı partimiz sağlamıştır. Ülkenin en önemli ve en büyük spor projelerinin tamamı partimizin eseridir. Özellikle son iki yılda spor altyapı projelerine aktarılan kaynak ve bu kaynakla yaratılan projeler ülke sporuna adeta çağ atlatmıştır. Yeni dönemde de alt yapı çalışmalarımız ve projelerimiz hız kesmeden devam edecektir. Başkentimizde yaşama artı katacak Mustafa Defteralı Doğa Kültür ve Spor Parkı projesi iki yıl içerisinde tamamlanarak hizmete sokulacaktır. Yeni Atatürk Kapalı Spor Salonu inşası projesi ise gündeme alınacak diğer önemli projelerden bir tanesi olacaktır.
“ENGELSİZ YAŞAM EVİ”
“Engelli vatandaşlarımızın haklarını koruyarak onları toplumsal yaşamdan kopmadan, dışlanmadan, herhangi bir ayrımcılığa maruz bırakılmalarına izin vermeden, yaşamalarını sürdürebilmelerini sağlamak en öncelikli görevimizdir. Yeni dönemde, I. Etap inşaatı  tamamlanan Engelsiz Yaşam Evi’nin 2. Etap Projesi en kısa sürede tamamlanıp, engelli gençlerin hizmetine sunulacaktır. Dipkarpaz ve çevresinde yaşayan 18 yaş üstü engelli gençlere hizmet verecek Engelli Rehabilitasyon Merkezi projesi de yine bu dönemde hayata geçirilecektir.”
“TÜRKİYE İLE UYUM”
Özgürgün Türkiye ile uyum temelinde yürütecekleri ilişkilerle ilgili ise “Partimiz kuruluşundan bugüne, devletimiz ile Anavatan Türkiye arasında olan ilişkilerimizi olmazsa olmaz ve yaşamsal olarak görmektedir. Bu doğrultuda her zaman olduğu gibi Anavatan Türkiye ile olan ilişkilerimizi, karşılıklı kardeşlik, sevgi, saygı ve uyum temelinde yürütmeye devam edeceğiz” dedi.
“GÖRÜŞMELER”
Kıbrıs Sorununa ilişkin ise Özgürgün, müzakerelerde yeni bir sürecin başlaması durumunda bunun ucu kapalı, kısa süreli ve kesin sonuç odaklı olmasında ısrarcı olduklarını şu sözlerle vurguladı;

“50 yıldır devam eden Kıbrıs müzakerelerinin çok yakın geçmişte Crans-Montana Zirvesi ile sonuçsuz kaldığı dünya tarafından gözlemlenmiştir. UBP bundan sonra herhangi bir görüşme süreci başlayacaksa bunun ucu kapalı kısa süreli ve kesin sonuç odaklı olmasında ısrarcıdır. Halkımız bir elli yıl daha görüşme masasında oyalanamaz, Kıbrıs Rumları haklarımızı daha fazla gasp edemez. Gelinen aşamada mevcut parametrelerle bir yere varılamayacağı anlaşılmıştır. UBP yaşanabilecek gelişmelere göre temsil ettiği büyük kitleden aldığı yetkiyle sürece dahil olup, Kıbrıs Türk Halkının hak ve çıkarlarının savunulması konusunda süregelen tavrını devam ettirecektir.”

*****

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.