Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Üçlü görüşme Kasım sonunda

18 Ekim 2019 - 9:20 'de eklendi ve A+A-

Üçlü görüşme Kasım sonunda

NACAK GAZETESİ- Üçlü bir görüşme yapılmasına yönelik girişimlerin ileri bir aşamada olduğu bildirilirken, Kasım ayının son haftasında böyle bir görüşme yapılması ihtimali bulunduğu belirtiliyor.
Birleşmiş Miletlerin (BM) Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak, hem üçlü hem de gayri resmi bir beş taraflı görüşme gerçekleştirilmesi için formül arayışında olduğu haber verildi.
Fileleftheros gazetesi yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, BM’nin bir yandan Kıbrıs’taki iki liderin iradesinden faydalanmak istediğini, buna paralel olarak, diğer yandan da garantör güçleri masaya getirebilmeyi istediğini yazdı.
“Bu hareketlerin Ankara’nın son zamanlarda ortaya koyduğu çeşitli itirazlarla alakasız olmadığını ve bunların BM’nin planlamalarını bozduğunu” da öne süren gazete, bu yüzden BM’nin, bu iki görüşmenin de gerçekleştirilmesi için bir anlaşma sağlanmasını istediğini ve görüşmelerin zaman açısından ise birbirleriyle yakın olabileceğine işaret etti.
HRİSTODULİDİS
Gazeteye göre Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis de yaptığı açıklamada, üçlü bir görüşme yapılmasına dair çabaların, ileri bir aşamada olduğunu dile getirdi.
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bu konuda “ağzının yoklandığını” ve onun da buna olumlu karşılık verdiğini söyleyen Hristodulidis, Kasım ayının son haftasında böyle bir görüşme yapılması niyeti bulunduğunu ve “herhangi bir şeyin değişmediğini” sözlerine ekledi.
ANASTASİADİS
Gazeteye göre Yunanistan’ın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi İlias Fotopulos’un görev süresinin sona ermesi dolayısıyla düzenlenen veda resepsiyonunda konuşan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ise, kendisinin diyalogda ısrarcı olmayı sürdürdüğünü ileri sürdü.
Anastasiadis, sakin, sağduyulu ve oldukça mükemmel bir hazırlıkla Crans Montana’da mücadele verdiklerini de savundu.
Anastasiadis ancak “ne yazık ki Türkiye tarafından yalnızca Kıbrıs Türk toplumunun değil, tüm Kıbrıs’ın vesayet altına alınması ısrarının, aynı zamanda işlevselliğe ve sürdürülebilirliğe ve Kıbrıs Helenizminin rıza göstermesine izin vermeyecek olan bir çözümün maddelerinde ısrar edilmesinin, başarısızlığa yol açtığı” iddiasında da bulundu.
“Hakikatin bir tane olduğunu” savunan Anastasiadis, “Kıbrıs Rum tarafı olarak Yunanistan Hükümetiyle yakın bir işbirliği içerisinde, Türk ve Kıbrıs Türk tarafından gördükleri şeylerin aksine, Guterres çerçevesinin altı maddesiyle ilgili olarak da öneriler sunduklarını” ekledi.
FOTOPULOS
Güney Kıbrıs’taki görev süresi sona eren Yunanistan Büyükelçisi İlias Fotopulos ise konuşmasında “bunca yıldır dış politikalarının, Kıbrıs’ın kurtuluşu ile yeniden birleşmesinden başka bir şey olmayan kalıcı hedefinin sağlanmasına katkıda bulunmak için çabaladığına inandığını” dile getirdi.
Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili yoğun müzakerelerin geçtiğimiz yıllara damga vurduğunu ve Crans Montana’daki konferansla bunun doruğa ulaştığını ifade eden Fotopulos, kendisinin de dönemin Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias başkanlığındaki Yunan heyetinin üyesi olarak konferansa katıldığını sözlerine ekledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Prof. Dr. Ünüvar; KKTC’nin haklarını korumamız lazım Prof. Dr. Ünüvar; KKTC’nin haklarını ko...

NACAK GAZETESİ- TC Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necdet Ünüvar, “Akdeniz bizim denizimizdir...

Em. Büyükelçi Tugay ULUÇEVİK; Kıbrıs’ta İki Devletli Çözüm Em. Büyükelçi Tugay ULUÇEVİK; Kıbrıs’ta...

“İki devletli” çözüm özellikle KKTC’nin ilânıyla birlikte zihinlerde ve gönüllerde hep mevcut olmuştur. Kıbrıs Türk halkının Bağımsızlı...

Amcaoğlu açıkladı; Akaryakıta zam yok Amcaoğlu açıkladı; Akaryakıta zam yok...

NACAK GAZETESİ- Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, akaryakıta zam yapılmayacağını açıkladı. Amcaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, döviz kurla...

DSİ açıklama yaptı;  Sabotaj veya trolcü yok DSİ açıklama yaptı; Sabotaj veya trol...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Cumhuriyeti Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce, KKTC Su Temin Projesi’ndeki arızanın teknik nedenl...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
CIA belgelerinde Barış Harekatı CIA belgelerinde Barış Ha...

NACAK GAZETESİ- 16 Temmuz 1974 tarihli “Çok Gizli̶...

Dönmez; Rum Yönetimi paylaşmaya hazır değil Dönmez; Rum Yönetimi pay...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fat...

Prof. Dr. Ünüvar; KKTC’nin haklarını korumamız lazım Prof. Dr. Ünüvar; KKTC’n...

NACAK GAZETESİ- TC Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikal...

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru…    AB’den Akıncı’ya destek Cumhurbaşkanlığı seçimler...

NACAK GAZETESİ- Avrupa Birliği Komisyonu’nun 1 Aralık’ta res...

Cemal ASLAN;  Türkiye’nin İkili Libya Hedefleri Cemal ASLAN; Türkiye...

Türkiye’yi Libya’nın Trablus kentinde kurulu Ulu...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  DENKTAŞ (I) Av. Fuat VEZİROĞLU; DEN...

“88 yıllık ömründe neler görmedi, neler yaşamadı ki Denktaş....

Aydın AKKURT; Doğu Akdeniz’de Adı Konulmamış Savaş Aydın AKKURT; Doğu Akden...

Rum-Yunan ikilisi ile emperyalist güçlerin en büyük hedefi, ...

Em. Büyükelçi Tugay ULUÇEVİK; Kıbrıs’ta İki Devletli Çözüm Em. Büyükelçi Tugay ULUÇE...

“İki devletli” çözüm özellikle KKTC’nin ilânıyla birlikte zi...

Aydın AKKKURT; Mankurt Veya Mankurtlaşma Aydın AKKKURT; Mankurt V...

“Mankurt veya mankurtlaşma” kavramı Türk dünyasının en büyük...

Kamil ÖZKALOĞLU; Anasını Bile Sattırırlar Kamil ÖZKALOĞLU; Anasını...

Refah düzeyi yüksek, zengin ülkelerin hiçbirinin kendi hudut...

Eğitim HABERLERİ