Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Ülkede uyuşturucu kullanımı 3 kar arttı

27 Kasım 2019 - 10:40 'de eklendi ve A+A-

Ülkede uyuşturucu kullanımı  3 kar arttı

NACAK GAZETESİ- Türkiye’nin en büyük Bağımlılık Kongresi olarak kabul edilen Uluslararası katılımlı Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi’nin 13’üncü KKTC’de düzenlenecek. Uyuşturucu konusunda son dönem tedavileri, rehabilitasyon çalışmaları ele alınacak kongrede, sadece alkol ve uyuşturucu değil, kumar, internet ve sigara bağımlılığı da konuşulacak.
Kongre, Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu ve Yakın Doğu Üniversitesi’nin (YDÜ) ev sahipliğinde, Türkiye Bağımlılık Psikiyatrisi Derneği’nin işbirliğiyle Girne’de Acapulco Otel’de gerçekleşecek 4 günlük kongrenin açılışı yarın saat 13.00’te devlet ve hükümet yetkililerinin de yapacağı açılış konuşmalarıyla başlayacak.
Kongrede 86 panelistle 33 panel oturumu gerçekleşecek. Sadece tıbbi gelişmeler değil, sineme ve bağımlılık, müzik ve bağımlılık, bağımlılıkta sanatla tedavi de ele alınacak.
Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi’nde 86’sı sözel, 44’ü poster olmak üzere 132 bilimsel araştırma bildirisi sunulacak. Öte yandan “Türkiye En iyi Araştırma Ödülü”nü almak için 132 bildiri arasından finale kalan 14 bilimsel çalışma jürinin de olacağı ödül oturumlarında sunulacak. İlk üçe giren çalışmaya “Türkiye En iyi Araştırma Ödülü” verilecek.
Kongrede bazı panel ve kurs eğitimleri Amerika Birleşik Devletleri NAADAC onaylı sertifika ile desteklenecek. Ayrıca Amerika Psikoterapistler ve Uyuşturucu Madde Kullanıma Yönelik Danışmanlar Birliği (NAADAC) Başkanı CynthiaMoreno kongreye Amerika’dan tele konferansla katılım gösterecek, sunum yapacak. Başbakan Ersin Tatar ile Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel kongrenin onursal başkanları olacak.
Yeşilay, Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi, Kıbrıs Ruh Sağlığı Derneği, Ruh Sağlığı Enstitüsü gibi kurumların da destek verdiği kongre logosunda Kıbrıs’ın sembollerinden “Yasemin” de yer alıyor.
Uzmanların, Türkiye’deki AMATEM’lerden temsilcilerin yanı sıra ilaç firmalarından yetkililerin de katılacağı kongre hakkında bugün basın toplantısı düzenlendi. Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği Toplantı Salonu’ndaki toplantıda kongrenin eş başkanları olan YDÜ Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çakıcı ve KKTC Başbakanlık Uyuşturucu Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu konuşma yaptı.
ÇAKICI
İlk sözü alan Çakıcı, bilimsel çalışmalara göre ülkede son 20 yılda uyuşturucunun 3 kat arttığını söyledi, “Müthiş bir tehlikeyle karşı karşıyayız” dedi.
Uyuşturucu konusunda yapılan bilimsel ve yasal çalışmalara değinen, çitayı yükseltmek üzere bu kongreyi düzenlediklerini belirten Çakıcı, “Birlik olunca çok güzel şeyler yapılabiliyor. Yeter ki arzuları ve hırsları bir kenara koyabilelim” dedi.
KARAOKÇU
KKTC Başbakanlık Uyuşturucu Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, bu kongrenin 1 yıllık çalışmanın ürünü olduğunu, dünya çapında olacak bu kongreye 500-550 kişilik bir katılım beklendiğini ifade etti.
Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nun çalışmaları hakkında bilgi veren ve bu alanda kat edilen mesafeyi anlatan Karaokçu, “Kıbrıslı Türk insanının her şeyi başarabilecek gücü vardır. Her türlü insan kapasitemiz vardır. Yöneticilerimiz ve halkımızın bizlere inanması önemli” dedi.
Hasan Karaokçu, ilgi duyan herkesi kongreye davet etti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Akar;  Kimse Kıbrıs’ta bizden taviz beklemesin Akar; Kimse Kıbrıs’ta bizden taviz bekl...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO’nun Türkiye ile çok daha güçlü ve anlamlı olduğunu, bunu tart...

Çavuşoğlu, Rum-Yunan ikilisini uyardı;   “Yaparsanız engelleriz” Çavuşoğlu, Rum-Yunan ikilisini uyardı; ...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, A Haber canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı Çavuşoğlu, Türkiy...

Cumhurbaşkanı Erdoğan;  Türkiye’nin ve KKTC’nin haklarını koruyacağız Cumhurbaşkanı Erdoğan; Türkiye’nin ve K...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’de en uzun kıyı şeridine sahip ülke o...

Çavuşoğlu, Rum- Yunan saldırganlığına cevap verdi;  Karşılığını alırsınız Çavuşoğlu, Rum- Yunan saldırganlığına ce...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Yunanistan’ın yaptığı meşru değil, örneğin Hafter’le görü...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Buzullar Erise Bile Kıbrıs Konusu Çözülmez Buzullar Erise Bile Kıbrı...

Bundan birkaç ay önce National Geographic’in uzmanları dünya...

Hatalar zinciri Hatalar zinciri

Rumların 1960 Antlaşmaları’ndan kurtularak Kıbrıs’a sahip çı...

Rumların Gazı  Ticari Amaca Uygun Değil Rumların Gazı Ticari Ama...

GKRY Afrodit rezervuarın kaynaklar raporunda tahmin edilen r...

FEDERASYON SALATASI  Fuat VEZİROĞLU FEDERASYON SALATASI Fuat...

Zorlu Töre demiş ki: – Rum bize el uzattı da biz mi gö...

Rum-Yunan ikilisi nereye koşuyor? Rum-Yunan ikilisi nereye ...

Berlin’de 25 Kasım’da emperyalist güçlerin denetiminde gerçe...

Üstel;  Doğal güzellikleri korumak önceliğimiz Üstel; Doğal güzellikler...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, “Kuzey Kı...

Akar;  Kimse Kıbrıs’ta bizden taviz beklemesin Akar; Kimse Kıbrıs’ta bi...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NA...

“Akıncı’nın fikirleri Türkiye’de rahatsızlık yaratıyor” “Akıncı’nın fikirleri Tür...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan YDP Genel Başkanı Erhan Ar...

Özersay;  Kıbrıs’ta federasyon için gerekli şartlar yok Özersay; Kıbrıs’ta feder...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudr...

SAHTE PIRLANTA NASIL ANLAŞILIR SAHTE PIRLANTA NASIL ANLA...

NACAK GAZETESİ -Sahte pırlanta aslında pırlanta olmayan bir ...

Eğitim HABERLERİ