Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Ülkede uyuşturucu kullanımı 3 kar arttı

27 Kasım 2019 - 10:40 'de eklendi ve A+A-

Ülkede uyuşturucu kullanımı  3 kar arttı

NACAK GAZETESİ- Türkiye’nin en büyük Bağımlılık Kongresi olarak kabul edilen Uluslararası katılımlı Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi’nin 13’üncü KKTC’de düzenlenecek. Uyuşturucu konusunda son dönem tedavileri, rehabilitasyon çalışmaları ele alınacak kongrede, sadece alkol ve uyuşturucu değil, kumar, internet ve sigara bağımlılığı da konuşulacak.
Kongre, Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu ve Yakın Doğu Üniversitesi’nin (YDÜ) ev sahipliğinde, Türkiye Bağımlılık Psikiyatrisi Derneği’nin işbirliğiyle Girne’de Acapulco Otel’de gerçekleşecek 4 günlük kongrenin açılışı yarın saat 13.00’te devlet ve hükümet yetkililerinin de yapacağı açılış konuşmalarıyla başlayacak.
Kongrede 86 panelistle 33 panel oturumu gerçekleşecek. Sadece tıbbi gelişmeler değil, sineme ve bağımlılık, müzik ve bağımlılık, bağımlılıkta sanatla tedavi de ele alınacak.
Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi’nde 86’sı sözel, 44’ü poster olmak üzere 132 bilimsel araştırma bildirisi sunulacak. Öte yandan “Türkiye En iyi Araştırma Ödülü”nü almak için 132 bildiri arasından finale kalan 14 bilimsel çalışma jürinin de olacağı ödül oturumlarında sunulacak. İlk üçe giren çalışmaya “Türkiye En iyi Araştırma Ödülü” verilecek.
Kongrede bazı panel ve kurs eğitimleri Amerika Birleşik Devletleri NAADAC onaylı sertifika ile desteklenecek. Ayrıca Amerika Psikoterapistler ve Uyuşturucu Madde Kullanıma Yönelik Danışmanlar Birliği (NAADAC) Başkanı CynthiaMoreno kongreye Amerika’dan tele konferansla katılım gösterecek, sunum yapacak. Başbakan Ersin Tatar ile Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel kongrenin onursal başkanları olacak.
Yeşilay, Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi, Kıbrıs Ruh Sağlığı Derneği, Ruh Sağlığı Enstitüsü gibi kurumların da destek verdiği kongre logosunda Kıbrıs’ın sembollerinden “Yasemin” de yer alıyor.
Uzmanların, Türkiye’deki AMATEM’lerden temsilcilerin yanı sıra ilaç firmalarından yetkililerin de katılacağı kongre hakkında bugün basın toplantısı düzenlendi. Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği Toplantı Salonu’ndaki toplantıda kongrenin eş başkanları olan YDÜ Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çakıcı ve KKTC Başbakanlık Uyuşturucu Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu konuşma yaptı.
ÇAKICI
İlk sözü alan Çakıcı, bilimsel çalışmalara göre ülkede son 20 yılda uyuşturucunun 3 kat arttığını söyledi, “Müthiş bir tehlikeyle karşı karşıyayız” dedi.
Uyuşturucu konusunda yapılan bilimsel ve yasal çalışmalara değinen, çitayı yükseltmek üzere bu kongreyi düzenlediklerini belirten Çakıcı, “Birlik olunca çok güzel şeyler yapılabiliyor. Yeter ki arzuları ve hırsları bir kenara koyabilelim” dedi.
KARAOKÇU
KKTC Başbakanlık Uyuşturucu Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, bu kongrenin 1 yıllık çalışmanın ürünü olduğunu, dünya çapında olacak bu kongreye 500-550 kişilik bir katılım beklendiğini ifade etti.
Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nun çalışmaları hakkında bilgi veren ve bu alanda kat edilen mesafeyi anlatan Karaokçu, “Kıbrıslı Türk insanının her şeyi başarabilecek gücü vardır. Her türlü insan kapasitemiz vardır. Yöneticilerimiz ve halkımızın bizlere inanması önemli” dedi.
Hasan Karaokçu, ilgi duyan herkesi kongreye davet etti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BRT’de Demokrasi Şöleni BRT’de Demokrasi Şöleni

    23 Ocak Pazar günü yapılacak Milletvekilliği Erken Genel Seçimi’ne geriye sayım sürüyor… Bayrak Radyo Televizyon Kurumu, her zaman ...

KKTC’de 445 pozitif vakaya rastlandı KKTC’de 445 pozitif vakaya rastlandı

Son 24 saatte yapılan test sayısı 19.626 olup, 445 pozitif vakaya rastlanmış, 862 kişi taburcu edilmiştir. 194 kişi Lefkoşa, 102 kişi G...

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, trafik kazası geçirdi DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, trafik k...

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bir trafik kazası geçirdi. Bu akşam Güzel...

Tatar:Türkiye’nin her türlü desteğine büyük önem veriyoruz Tatar:Türkiye’nin her türlü desteğine bü...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mersin Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Tunga Barçın ve beraberindekileri kabul etti. Cumhurbaşk...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
BRT’de Demokrasi Şöleni BRT’de Demokrasi Şöleni...

    23 Ocak Pazar günü yapılacak Milletvekilliği Erken Genel...

KKTC’de 445 pozitif vakaya rastlandı KKTC’de 445 pozitif vakay...

Son 24 saatte yapılan test sayısı 19.626 olup, 445 pozitif v...

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, trafik kazası geçirdi DP Genel Başkanı Fikri At...

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Turi...

Tatar:Türkiye’nin her türlü desteğine büyük önem veriyoruz Tatar:Türkiye’nin her tür...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mersin Kamu Hastaneleri Hizmetler...

Sigortalılardan alınacak prim ve ödeneklerin hesabına esas tutulacak alt ve üst sınırlar yeniden belirlendi Sigortalılardan alınacak ...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Sigortalar Daire...

Din İşleri Başkanı Ünsal, Maronitlerin yaşadığı Koruçam köyünü ziyaret etti Din İşleri Başkanı Ünsal,...

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünsal ve beraberindeki he...

Maliye Bakanı Oğuz taşımacılık ve piyasaya olan cari ödemelerin bugün yapıldığını açıkladı Maliye Bakanı Oğuz taşıma...

Maliye Bakanı Dursun Oğuz, taşımacılık ve piyasaya olan cari...

Erken Genel Seçim Pazar günü yapılıyor Erken Genel Seçim Pazar g...

Erken genel seçim, pazar günü yapılıyor. Yüksek Seçim Kurulu...

 445 pozitif vakaya rastlandı  445 pozitif vakaya rastl...

Son 24 saatte yapılan test sayısı 19.626 olup, 445 pozitif v...

Cumhurbaşkanı Tatar:Güney Kıbrıs’ın PKK/PYD gibi bir terör örgütüne izin vermesini şiddetle kınıyoruz Cumhurbaşkanı Tatar:Güney...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, PKK/PYD terör örgütünün faaliyetl...

Eğitim HABERLERİ