Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Ünal Üstel: “Aşı bitecek diye düşünmeyin, istediğiniz merkeze gidip aşınızı yaptırın, aşı hayat kurtarır!”

28 Temmuz 2021 - 9:10 'de eklendi ve A+A-

Ünal Üstel: “Aşı bitecek diye düşünmeyin, istediğiniz merkeze gidip aşınızı yaptırın, aşı hayat kurtarır!”

Üstel, “Uzun zamandır hep şunu söylüyoruz, bu vakalar zaman içerisinde kuralları dikkate almazsak çoğalacak. Vakaların artmamasında en büyük silahımız aşı… Bunu uzun zamandan beri söylüyoruz. Dünyada aşıya ulaşamayan ülkeler var. Biz şanslıyız. Her hafta bize aşı geliyor ama müşteri yok…” dedi.

“Vakalar çoğaldı ülkeyi kapatacağız diye bir şey yok” ifadelerini kullanan Üstel, Acil Durum Hastanesi’nde 65 hasta olduğunu ancak hastaların semptomlarının ağır olmadığına işaret etti.

Aşı çağrısı yaptıklarına dikkat çeken Üstel, “İlk başlarda 7 binlerde aşı yapıyorduk sonra aşı sayıları düştü. 19 tane aşı merkezi var, özel hastalar var irili ufaklı. Herkes gitsin aşısını yaptırsın. Şu anda yüzde 40 civarlarındayız. Ağustos – Temmuz sonu yüzde 70’lere çıkmayı hedefliyorduk ancak bayram tatilleri nedeniyle aşı merkezlerine çok müracaat olmadı…” şeklinde konuştu.

“BİZ KONTROLLÜ OLURSAK, KAPANMAYIZ”

Koronavirüs vakalarının kaynağı olarak, barlar, kumarhaneler, kulüpler, kapalı spor salonlarına işaret eden Ünal Üstel, “Biz kontrollü olursak, kapanmayız. Biz kapanmamak için elimizden geleni yapıyoruz. 16 aydır duran bir ekonomimiz var. Dolayısıyla sıkıntılar var, turizm durursa bütün çarşı durur. Bütün bunlara dikkat etmemiz gerekiyor. Dengeli ve eşit zeminde götürmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

“EĞLENCEYE GİDİN AMA AŞI OLUN”

“Eğlenceye gidin ama aşı olun. Aşı olursun, hastalığa yakalanabilirsin ama hafif geçiriyorsunuz” diyen Sağlık Bakanı Ünal Üstel, grip aşısından örnek verdi.

PCR merkezlerinin ve antijen test merkezlerinin çoğaltıldığına da vurgu yapan Üstel, “25 bin civarında teste çıktık ve pozitiflerimizi tespit ediyoruz. Bulaşı önlemek için taramamız lazım. Yüzde yüz kontrol edebilir miyiz, hayır ama edebildiğimiz kadar ediyoruz…” diye konuştu.

“BU TOPLUMUN KADERİYLE OYNAYAMAZSINIZ”

Sağlık Bakanı Ünal Üstel, şöyle devam etti:

“Güney Kıbrıs’ta ortalama günde bin vaka çıkıyor, ölümleri de var. Biz şanslıyız, 39 tane vefat eden vakamız oldu. Sağlık çalışanları ellerinden geldiği kadar çalışıyor… Bulaşın en çok olduğu yerlere aşısız kişilerin girmesini yasakladık. Aşı kartını göstermeyen içeri girmeyecek ve denetlenecek. Bu toplumun kaderiyle oynayamazsınız.”

“KAREKOD SİSTEMİNİ 1 AĞUSTOS’TA YÜRÜRLÜĞE KOYACAĞIZ”

Karekod (QR kod) sistemine geçilmesi kapsamında Maliye Bakanlığını beklediklerini de söyleyen Üstel, 1 Temmuz’da yürürlüğe koyulacağını ancak beklediklerini bu yüzden 1 Ağustos tarihini hedef olarak belirlediklerini aktardı ve “1 Ağustos’ta kararlıyız yürürlüğe koyacağız” dedi.

Sağlık Bakanı Üstel, aşılanmanın hayat kurtardığına vurgu yaparak, basından da destek beklediklerini belirtti.

YURT DIŞINA GİDECEK OLAN ÖĞRENCİLERE DE ÜÇÜNCÜ DOZ AŞI YAPILACAK

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ve Avrupa İlaç Kurumu’nun (EMA) üçüncü doz aşıyı önerdiğini de dile getiren Üstel, şöyle devam etti:

“Örneğin bazı aşıların geçerlilik süresi 6 ay ve 8 ay sürede. Vücudun bağışıklık kazanması için önemli olduğunu söylüyorlar. Onların önerileri doğrultusunda yapıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti yetkililerİ de 6 ay beklemeden yapılabileceğini söylüyor. Sağlık çalışanlarının üçüncü dozunu yapmaya başladık. 3 bin yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Yurt dışına gidecek öğrencilere de üçüncü doz aşı yapacağız. Üçüncü doz aşı kimseye bir sıkıntı vermez, bağışıklık sistemini güçlendirir.”

“KAPALI DEVRE TURİZM, TURİZM BAKANININ İSTEĞİYLE İPTAL EDİLDİ”

Salgın sürecinden geçildiğine işaret eden Sağlık Bakanı Üstel, tüm bakanlıklarla istişare halinde olduklarını ifade etti.

Üstel, “Bizim hiç kimsenin bakanlığının önüne geçme gibi bir düşüncemiz yoktur, bizim için önemli olan sağlık ve ekonominin çarklarını çevirmektir” dedi.

“Turizmin önünü açacağız ama toplumun sağlığını da dikkate almamız lazım” diyen Üstel, “Bir anda her yeri açarsak, önümüzde örnekler var bu yüzden kontrollü açılalım dedik. Biz bazı kurallar koyduğumuzda bazı insanlar bize kızabilir. Biz bütün bakan arkadaşlarımızla istişare halindeyiz” diye konuştu.

Kapalı devre turizminin 10 Ağustos tarihinde durdurulması yönündeki kararı da değerlendiren Üstel, “Kapalı turizmin yapılmasında ve iptal edilmesinde Turizm Bakanının talebi olmuştur. Olumlu karşıladık, rezervasyon tarihlerine kadar, gelen insanlar gelecek, o doğrultuda iptal edeceğiz. Turizm Bakanının talebiyle bu iptal oldu. Tarih de 10 Ağustos dedik, istişare edildi. Kapalı turizm artık ortadan kaldırılıyor…” şeklinde konuştu.

HAFTAYA 16 YAŞ VE ÜZERİ KİŞİLERİN AŞILANMASINA BAŞLANACAK

Aşılama kapsamında 16 yaş grubuna inileceğini de dile getiren Üstel, “Bu kişilerin ailelerinden izin alınarak, aşıları yapılacaktır. Dünya aşılıyor, biz neden aşılamayalım? Karşıt olanlar var saygı duyarım, mademki çoğunluk yapıyor biz de yapalım. Bütün bulaşın büyük kısmını aşısız kişiler taşıyor. DSÖ de öyle söylüyor, Türkiye Cumhuriyeti de öyle söylüyor” dedi

Üstel, 16 yaşındaki kişilerin aşılanmasına haftaya başlanacağını da duyurarak, şu anda 18 yaş ve üzeri kişilerin aşılama çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

“ELİMİZDE BOL MİKTARDA AŞI VAR”

Aşının markasının önemli olmadığının altını çizen Sağlık Bakanı Üstel, BioNTech’in sadece sağlık çalışanlarının üçüncü dozu kapsamında adaya geldiğini belirtti.

Üstel, açıklamasının devamında ise şunlara dikkat çekti:

“Elimizde bol miktarda aşı var. Bunu da anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ne borçluyuz. Türkiye Cumhuriyeti yanımızdadır, aşı gibi sıkıntımız yoktur. Aşı bitecek diye düşünmeyin, hangi merkeze giderseniz gidin aşınızı yaptırın. Aşı hayat kurtarır, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yavaş yavaş ülkedeki aşılanma oranı yükseliyor. Bu salgın dünyada geçmedikçe bizde de geçmeyecek. Biz bu virüsle yaşamayı öğreneceğiz. Aşı olacağız, kurallara uyacağız, öpüşmeyi unutacağız…”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
12 adet kamyon jantı çalmakla suçlanıyor 12 adet kamyon jantı çalmakla suçlanıyor...

Geçitkale’de 16-17 Temmuz 2021 tarihleri, saat 20.00 – 05.30 saatleri arasında bir işyerinin önünden bulunan 12 adet kamyon...

Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üstünde Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin ü...

Meteoroloji Dairesi’nden edinilen bilgilere göre KKTC genelinin alçak basınç sistemi ile sıcak hava kütlesinin etkisi altında kalması b...

Tel-Sen bugün uyarı grevi yapacak Tel-Sen bugün uyarı grevi yapacak

Kıbrıs Türk Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası (Tel-Sen) Başkanı Tamay Soysan geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu yazılı açıklamada, ...

Bakanlar Kurulu toplanıyor Bakanlar Kurulu toplanıyor

Bakanlar Kurulu, bugün saat 10.00’da toplanıyor. Başta Koronavirüs salgınına karşı yeni tedbirler ve ülke genelinde meydana gelen yangı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Başbakan Ersan Saner’in meslekten men edilmesi için imza kampanyası başlatıldı Başbakan Ersan Saner’in m...

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (KTMMOB) ka...

Sakarya’da öğrenciler, Kıbrıs Barış Harekatı’nı gazilerden dinledi Sakarya’da öğrenciler, Kı...

Türkiye Muharip Gaziler Karasu Temsilcisi Enver Yıldız ve Ka...

Küresel piyasalar Fed’den daha ‘şahin’ Küresel piyasalar FedR...

ABD tahvil getirilerindeki yükselişle piyasaya yansıyan enfl...

Ersin Tatar: “İki egemen devlete dayalı politikayı sabırla anlatmaya devam edeceğiz” Ersin Tatar: “İki egemen ...

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkevi’nin a...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Azeri mevkidaşı ile New York’ta görüştü Dışişleri Bakanı Tahsin E...

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Baka...

Borrell ile Çavuşoğlu, New York’ta bir araya geldi: “Türkiye ile yakın iş birliği ve koordinasyon esastır” Borrell ile Çavuşoğlu, Ne...

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yük...

Eczacı Kavçın isyan etti: “Elalemin kafasını ben yapacak olsam kokain satar, kral gibi yaşarım” Eczacı Kavçın isyan etti:...

Lefkoşa’daki İmge Eczanesi’nin sahibi Halit Kavçın, kişisel ...

ABD Başpiskoposuna tepki gösteren Rum tarafına Tatar’dan yanıt: “Gelmesi en doğal hakkı” ABD Başpiskoposuna tepki ...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Amerika Ortodoks Kilisesi Başpisk...

KKTC’nin vergi rekortmenleri belli oldu KKTC’nin vergi reko...

Maliye Bakanlığı, 2020 Gelir Yılı Kurumlar Vergisi ve Gelir ...

El-Sen: “Teknecik Elektrik Santrali’ni kapatmamız artık an meselesi” El-Sen: “Teknecik Elektri...

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) t...

Eğitim HABERLERİ