Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Üstel; Halkın sağlığı her şeyin üzerinde

01 Mayıs 2020 - 8:52 'de eklendi ve A+A-

Üstel; Halkın sağlığı her şeyin üzerinde

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi, hükümetin aldığı “Covid-19 küresel salgın tedbirleri” kapsamında “maske kullanım şartı” ile birlikte hem bulaşmayı hem de çevre kirliliğini önlemek amacıyla çevre dostu çöp kutularının dağıtımına dün başladı.
Turizm ve Çevre Bakanlığı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, çöp kutuları, özellikle insanların en yoğun şekilde kullandıkları market ve eczanelere dağıtılacak. Uygulama ile; maske ve eldivenlerin sağlıklı bir şekilde toplanması ve toplanan maske ile eldivenlerin bulaşa yol açmayacak şekilde imha edilmesini kolaylaştırmak amaçlanıyor.
Çevre dostu çöp kutularının ülke genelindeki market ve eczanelere dağıtılmasına Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel’in de katılımıyla Alsancak ve Lefkoşa’daki marketlerde başlandı.
Üstel’e, Alsancak bölgesindeki çöp kutularının dağıtımında Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, Lefkoşa bölgesindeki dağıtımda da Halkın Partisi Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu eşlik etti.
Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Turizm ve Çevre Bakanlığı Çevre Koruma Dairesi tarafından ülke genelindeki market ve eczanelere dağıtılacak çevre dostu çöp kutularının tıbbi maske ve eldivenlerin sağlıklı bir biçimde toplanıp, imha edilmesini kolaylaştıracağını söyledi.
Hükümetin aldığı tedbirler sayesinde salgının yayılmadan önüne geçildiğini ifade eden Üstel, ancak dünyada ve ülkede salgının uzun süreçte gitmeyeceğinin bilincinde olunması ve bu yönde hareket edilmesi gerektiğini kaydetti.
İlerleyen süreçte iş yerlerinin açılmasıyla birlikte daha çok korunma yöntemlerine ihtiyaç olacağını ifade eden Üstel, maske ve eldiven kullanımının zaruri olmaya devam edeceğini belirtti.
Üstel, küresel pandemi haline gelen Kovid-19 virüsü ile mücadele kapsamında hükümetin aldığı radikal tedbirler kapsamında yer alan tıbbi maske kullanılma zorunluluğunun, kullanılmış maskelerin bulaş riski taşımadan en sağlıklı biçimde nasıl imha edileceği sorununu da beraberinde getirdiğini belirtti.
Çevre Koruma Dairesi tarafından geliştirilen, çevre dostu çöp kutuları sayesinde bu riskin en aza indirileceği ve kullanılmış tıbbi maske ve eldivenlerin sağlıklı bir şekilde toplanarak imha edilmesinde büyük kolaylık sağlayacağına olan inancını dile getiren Üstel, ülke genelindeki tüm market ve eczanelere dağıtılması kararı aldıklarını belirtti.
Dağıtılan çevre dostu çöp kutuları ile birlikte nasıl kullanılacağına yönelik olarak da Çevre Koruma Dairesi tarafından hazırlanan talimatların yazılı olarak market ve eczanelere verildiğini ifade eden Üstel, “Halkımızın sağlığı her şeyin üzerindedir. Bu nedenle, hükümet olarak aldığımız tedbirlere ek olarak, bu tedbirlerin en sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi de bizlerin görevidir. Bu nedenle, ülkenin her bir noktasındaki market ve eczanelere, bu çöp kutularının dağıtımına bugün başlıyoruz” diye konuştu.
Üstel, yerel yönetimlerle iş birliği içerisinde dağıtılan çöp kutularında toplanacak tıbbi malzemenin, en sağlıklı bir şekilde imha edilmesini amaçladıklarını belirtti.
Üstel, “halkımızdan isteğimiz, kullandıkları bu tıbbi malzemeleri, dağıtımını yapacağımız çöp kutularına atmalarıdır. İnancım odur ki, Kovid-19 mücadelesinde, dünya ülkeleri arasında ülkemizin büyük başarı elde etmesinde büyük katkısı olan halkımız, bu uygulamaya da önem gösterecektir” dedi.
ÇAĞAKAN
Çevre Dairesi Müdürü Osman Bora Çağakan da, dünyayı etkileyen salgın nedeniyle bazı alışkanlıkların değişmesi gerektiğini söyledi.
ATASER
Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser ise, bu uygulamamanın Alsancak Belediyesi’nden başlatılmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, Alsancak halkının başlatılan bu uygulamaya uyması gerektiğini dile getirdi.
Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser ayrıca bu güzel uygulamadan dolayı Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel’e ve Bakanlık personeline teşekkür etti.
ÜSTEL
Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Lefkoşa’daki dağıtım noktasını da ziyaret etti.
Üstel’e Lefkoşa’daki çevreci çöp kutuları dağıtım noktasında HP Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu da eşlik etti.
MANAVOĞLU
Halkın Partisi Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu yaşanan salgının ardından ülkede bir süre normalleşme süreci yaşanacağını kaydetti.
Bu normalleşme sürecinden geçerken, salgınla ilgili sıkıntıların devam edeceğini belirten Manavoğlu, “Turizm ve Çevre Bakanlığımızın projesi olan, özellikle kullanılmış eldiven ve maskelerin doğru bir şekilde imha edilmesi ülkemiz için çok önemlidir” dedi.
Manavoğlu ayrıca, vatandaşların bu uygulamaya dikkat etmeleri halinde, normalleşme sürecine büyük katkı sağlayacağına inandıklarını belirtti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Tatar;  “Güçlü kadın güçlü toplum” Cumhurbaşkanı Tatar; “Güçlü kadın güçlü...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Fedakârlıkları, sevgileri ve hoşgörüleriyle hayatlarımıza dokunan, insanlığın geleceğinde ö...

“Anavatan can istedik can, su istedik su verdi” “Anavatan can istedik can, su istedik su...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Asrın Projesi” olarak değerlendirilen Türkiye’den KKTC’ye borularla su temin edilmesi proje...

“Kadın haklarına saygı gösterilmeli” “Kadın haklarına saygı gösterilmeli”...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, kadınların bireysel ve sosyal varlıklarını kabul etmeleri ve saygı göstermeleri g...

“KKTC ile ilişkilerimiz en üst seviyede” “KKTC ile ilişkilerimiz en üst seviyede”...

NACAK GAZETESİ- TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç, “Türkiye’nin bölgede...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Cumhurbaşkanı Tatar;  “Güçlü kadın güçlü toplum” Cumhurbaşkanı Tatar; “Gü...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Fedakârlıkları, ...

“Anavatan can istedik can, su istedik su verdi” “Anavatan can istedik can...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Asrın Projesi” o...

“Kadın haklarına saygı gösterilmeli” “Kadın haklarına saygı gö...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, kadınl...

“KKTC ile ilişkilerimiz en üst seviyede” “KKTC ile ilişkilerimiz e...

NACAK GAZETESİ- TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti...

“Kadınlarımızın hakları korunacak” “Kadınlarımızın hakları k...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Covid-19 ile mücad...

Cumhurbaşkanı Tatar, Lute’u kabul edecek Cumhurbaşkanı Tatar, Lute...

NACAK GAZETESİ- BM Genel Sekreteri’nin  Kıbrıs  için görevle...

“Kadınlar ayrımcılığa maruz kalmamalı” “Kadınlar ayrımcılığa mar...

NACAK GAZETESİ- Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşo...

Meclis Başkanı Sennaroğlu;  Kadınlar hak ettikleri yere gelmeli Meclis Başkanı Sennaroğlu...

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu,...

KKTC nüfusunun yüzde 46’sı kadın KKTC nüfusunun yüzde 46’s...

NACAK GAZETESİ- İstatistik Kurumu, 8 Mart Dünya Kadınlar Gün...

Cumhurbaşkanı Erdoğan;  Kıbrıs’ta oldu bittilere müsaade edilemez Cumhurbaşkanı Erdoğan; K...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ...

Eğitim HABERLERİ