Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Yoannu Türk işbirlikçilerine çağrıda bulundu

28 Ağustos 2019 - 10:31 'de eklendi ve A+A-

Yoannu Türk işbirlikçilerine çağrıda bulundu

NACAK GAZETESİ- Geçtiğimiz Pazar günü yapılan seçimde, sözde “Maraş Belediyesi”nin yeni başkanı seçilen Simos Yoannu’nun, Derinya’daki kültür merkezinde gerçekleştirilen törenle yeni belediye başkanı olarak ilan edildiği haber verildi.
Politis gazetesinde yer alan habere göre İoannu, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Kıbrıslı Türklere işbirliği, ortak mücadele ve kardeşlik” mesajı gönderdi.
Başbakan Ersin Tatar ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’a “Maraş’ın açılmasını durdurup, BM kararları ve barış yolunu tercih etmeleri çağrısında” bulunan Yoannu, “Kıbrıslı Türklerin büyük bir bölümünün, Tatar ve Özersay’ın faaliyetleriyle hem fikir olmadığı” iddiasında bulundu.
Tatar ile Özersay’a “faaliyetlere devam etmemeleri, Maraş’la ilgili BM kararları ve barış yolunu tercih etmeleri” çağrısı yapan Yoannu, “hukukun, aynı zamanda bütün Kıbrıslıların menfaatinin orada bulunduğunu” öne sürdü.
Sözde “Maraş Belediyesi’nin” faaliyete geçmesi gerektiğini de savunan Yoannu, bu gidişata yönelik somut adımlar atılacağını ifade etti.
Yoannu bu adımlar arasında Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’ten en kısa zamanda Maraş konusu, tehlikeler, önlemler ve izlenmesi gereken politikayla ilgili olarak özel bir Ulusal Konsey toplantısı düzenlemesini istemelerinin bulunduğunu belirtti.
Yoannu “kentin meselesini vurgulamak aynı zamanda kararların hayata geçirilmesine ilişkin destek talep etmek için, belediye olarak önümüzdeki dönem içerisinde uluslararası ve Avrupa düzeyinde kararlı bir şekilde hareket edeceklerini” de öne sürdü.
Yoannu “dönüş zamanı için hazırlığı yoğunlaştıracaklarını, aynı zamanda şehrin yeniden inşası ve dönüşle ilgili bütünlüklü planlamayı ve acil eylem planını güncelleyeceklerini” sözlerine ekledi.
Haravgi gazetesi ise “Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler Maraş’ın Kurtuluşu Mücadelesinde – Özersay ve Tatar Yerleşim Planlarını Durdursun” başlıklı haberinde, Yoannu’nun etkinlikte yaptığı konuşmada “Maraş’ın olası kolonizasyonu karşısında Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türklerin ortak mücadelede bulunması çağrısı yaptığını” yazdı.
Gazeteye göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise açıklamasında, Yoannu’yu kutlayarak, ilk önce ve esas olarak, Başbakan Ersin Tatar ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay tarafından Maraş’ın yasadışı kolonizasyonu için yapıldığı iddia edilen planlamanın ele alınması gerektiğini savundu.
Kiprianu “BM’nin ilgili kararlarının (550 ve 789) uygulanmasının, bir diğer ifadeyle kentin yasal sakinlerine iadesinin sağlanması için çalışmaları gerektiğini” sözlerine ekledi.
Fileleftheros ise, AKEL Genel Sekreteri Kiprianu’nun, konuşmasında, Maraş konusunun müzakere masasında ele alınması gerektiğine işaret ettiğini aktardı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Kapalı Maraş” toplantısı… TDP ile Rum tarafı karşı çıktı “Kapalı Maraş” toplantısı… TDP ile Rum ...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın destekçisi TDP, “Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri İle Kapalı Maraş” toplantısına kar...

AB harekete geçti… “Pusula”ya 50 bin Euro AB harekete geçti… “Pusula”ya 50 bin Eur...

Dijital bir platform olan Pusula, sivil toplum bilincinin güçlendirilmesini hedefi ile Kıbrıs genelinde yaşam kalitesini artırmaya yöne...

Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki devlet Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta yan yana yaşa...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’de Türklerin, Rumlar kadar hak sahibi olduğunu söyledi. Tatar, bir dizi temast...

Başbakan Tatar; Çözüm için başka seçenekler gerekir Başbakan Tatar; Çözüm için başka seçenek...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Lordlar Kamarasında KKTC Dostluk Grubu toplantısında, artık adadaki gerçeklerin görülüp kabul edi...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
“Kapalı Maraş” toplantısı… TDP ile Rum tarafı karşı çıktı “Kapalı Maraş” toplantısı...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın destekçisi ...

AB harekete geçti… “Pusula”ya 50 bin Euro AB harekete geçti… “Pusul...

Dijital bir platform olan Pusula, sivil toplum bilincinin gü...

Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki devlet Başbakan Tatar; Kıbrıs’t...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’de ...

Larnaka Limanı “Savaş Limanı” oluyor… Bu hazırlık kime karşı? Larnaka Limanı “Savaş Lim...

NACAK GAZETESİ- Larnaka Limanı’na önümüzdeki bir-iki gün içe...

Başbakan Tatar; Çözüm için başka seçenekler gerekir Başbakan Tatar; Çözüm içi...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Lordlar Kamarasında KK...

Aydınova;      İki devlete dayalı çözüm Aydınova; İki d...

NACAK GAZETESİ- Limasol (Leymosun) Direnişi ve Şehitleri, Gi...

Atilla ÇİLİNGİR; Akıncı’dan Skandal Sözler Atilla ÇİLİNGİR; Akıncı’...

KKTC’de Nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi önces...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  TAYFUR SÖKMEN Av. Fuat VEZİROĞLU; TA...

Bir noktayı telgraf kısalığında tekrar edelim. Siyaset günde...

Kamil ÖZKALOĞLU; KKTC’yi Kaybetmenin Dönüşü Yok Kamil ÖZKALOĞLU; KKTC’yi...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kıbrıs Türk halkının s...

Aydın AKKURT Akıncı ve İlhak Aydın AKKURT Akıncı ve İ...

Kıbrıs’ı Osmanlı İmparatorluğu’ndan kiralayan İngiltere’nin ...

Eğitim HABERLERİ