Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Yoannu Türk işbirlikçilerine çağrıda bulundu

28 Ağustos 2019 - 10:31 'de eklendi ve A+A-

Yoannu Türk işbirlikçilerine çağrıda bulundu

NACAK GAZETESİ- Geçtiğimiz Pazar günü yapılan seçimde, sözde “Maraş Belediyesi”nin yeni başkanı seçilen Simos Yoannu’nun, Derinya’daki kültür merkezinde gerçekleştirilen törenle yeni belediye başkanı olarak ilan edildiği haber verildi.
Politis gazetesinde yer alan habere göre İoannu, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Kıbrıslı Türklere işbirliği, ortak mücadele ve kardeşlik” mesajı gönderdi.
Başbakan Ersin Tatar ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’a “Maraş’ın açılmasını durdurup, BM kararları ve barış yolunu tercih etmeleri çağrısında” bulunan Yoannu, “Kıbrıslı Türklerin büyük bir bölümünün, Tatar ve Özersay’ın faaliyetleriyle hem fikir olmadığı” iddiasında bulundu.
Tatar ile Özersay’a “faaliyetlere devam etmemeleri, Maraş’la ilgili BM kararları ve barış yolunu tercih etmeleri” çağrısı yapan Yoannu, “hukukun, aynı zamanda bütün Kıbrıslıların menfaatinin orada bulunduğunu” öne sürdü.
Sözde “Maraş Belediyesi’nin” faaliyete geçmesi gerektiğini de savunan Yoannu, bu gidişata yönelik somut adımlar atılacağını ifade etti.
Yoannu bu adımlar arasında Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’ten en kısa zamanda Maraş konusu, tehlikeler, önlemler ve izlenmesi gereken politikayla ilgili olarak özel bir Ulusal Konsey toplantısı düzenlemesini istemelerinin bulunduğunu belirtti.
Yoannu “kentin meselesini vurgulamak aynı zamanda kararların hayata geçirilmesine ilişkin destek talep etmek için, belediye olarak önümüzdeki dönem içerisinde uluslararası ve Avrupa düzeyinde kararlı bir şekilde hareket edeceklerini” de öne sürdü.
Yoannu “dönüş zamanı için hazırlığı yoğunlaştıracaklarını, aynı zamanda şehrin yeniden inşası ve dönüşle ilgili bütünlüklü planlamayı ve acil eylem planını güncelleyeceklerini” sözlerine ekledi.
Haravgi gazetesi ise “Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler Maraş’ın Kurtuluşu Mücadelesinde – Özersay ve Tatar Yerleşim Planlarını Durdursun” başlıklı haberinde, Yoannu’nun etkinlikte yaptığı konuşmada “Maraş’ın olası kolonizasyonu karşısında Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türklerin ortak mücadelede bulunması çağrısı yaptığını” yazdı.
Gazeteye göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise açıklamasında, Yoannu’yu kutlayarak, ilk önce ve esas olarak, Başbakan Ersin Tatar ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay tarafından Maraş’ın yasadışı kolonizasyonu için yapıldığı iddia edilen planlamanın ele alınması gerektiğini savundu.
Kiprianu “BM’nin ilgili kararlarının (550 ve 789) uygulanmasının, bir diğer ifadeyle kentin yasal sakinlerine iadesinin sağlanması için çalışmaları gerektiğini” sözlerine ekledi.
Fileleftheros ise, AKEL Genel Sekreteri Kiprianu’nun, konuşmasında, Maraş konusunun müzakere masasında ele alınması gerektiğine işaret ettiğini aktardı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sümer Şehitoğlu, “Seçimi Boykot Grubu”na dikkat çekti;   “Türkiye karşıtlarına destek veriyorlar” Sümer Şehitoğlu, “Seçimi Boykot Grubu”na...

NACAK GAZETESİ- “Çok ilginç bir şekilde kendilerini “milliyetçi” ve “vatansever” olarak gören birileri seçimleri boykot çağrısı yaparak...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;    Azerbaycan seninleyiz Meclis Başkan Yardımcısı Töre; Az...

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Ermenilerin saldırganlığının devam ettiğini belirterek, “Azerbaycan se...

“Vaka sayıları şeffaf bir şekilde açıklanıyor” “Vaka sayıları şeffaf bir şekilde açıkla...

NACAK GAZETESİ- “Yapılan tüm PCR sonuçları aynı gün Sağlık Bakanlığı tarafından kamuoyunun bilgisine getirilmektedir. Tüm pozitif sonuç...

YKP yöneticilerinden Durduran;  Akıncı yolsuzlukların üzerine gitmedi YKP yöneticilerinden Durduran; Akıncı ...

NACAK GAZETESİ- Y TKP 1999 yılında UBP ile koalisyon kurdu. Akıncı da Başbakan yardımcısı oldu. Ne yaptı bir şey söylesin. Akıncı’nın h...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Aydın AKKURT; Ajan-Provokatör Salsacı ve “Seçimi Boykot Grubu” Aydın AKKURT; Ajan-Provo...

Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimin KKTC’nin ve Kıbrıs Türk ...

Sümer Şehitoğlu, “Seçimi Boykot Grubu”na dikkat çekti;   “Türkiye karşıtlarına destek veriyorlar” Sümer Şehitoğlu, “Seçimi ...

NACAK GAZETESİ- “Çok ilginç bir şekilde kendilerini “milliye...

“AB Rum-Yunan ikilisine boyun eğiyor” “AB Rum-Yunan ikilisine b...

NACAK GAZETESİ- “Türkiye ve KKTC’nin içinde adil şekilde yer...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;    Azerbaycan seninleyiz Meclis Başkan Yardımcısı ...

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu T...

“Vaka sayıları şeffaf bir şekilde açıklanıyor” “Vaka sayıları şeffaf bir...

NACAK GAZETESİ- “Yapılan tüm PCR sonuçları aynı gün Sağlık B...

Rumlar Ermenistan’a dayanışma belirtti Rumlar Ermenistan’a dayan...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in,...

YKP yöneticilerinden Durduran;  Akıncı yolsuzlukların üzerine gitmedi YKP yöneticilerinden Durd...

NACAK GAZETESİ- Y TKP 1999 yılında UBP ile koalisyon kurdu. ...

“Seçilecek Cumhurbaşkanı Türkiye ile uyumlu olmalı” “Seçilecek Cumhurbaşkanı ...

NACAK GAZETESİ- “Üniversite olarak KKTC siyasetinde tabi ki ...

Anavatan yardım elini yine uzattı…  Beş ambulans gönderiyor Anavatan yardım elini yin...

NACAK GAZATESİ – Sağlık Bakanı Ali Pilli, Pandemi Hast...

Eğitim HABERLERİ