Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Yüzme suyu analizleri yapılmıyor

10 Temmuz 2020 - 8:38 'de eklendi ve A+A-

Yüzme suyu analizleri yapılmıyor

NACAK GAZETESİ- KTMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş Erhürman, yüzme suyu analizlerinin yapılmadığını ve halk sağlığının tehlikeye atıldığını söyledi.
Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş Erhürman yaptığı yazılı açıklamada, “Covid -19 Pandemisi nedeniyle aksayan kamu denetimlerinin, yetersiz olan çevre denetimlerinin de yapılamamasına neden olduğu ve halk sağlığının tehlikeye atıldığını” ifade etti.
Toplum sağlığının korunmasına en çok ihtiyaç duyulan bir dönem içerisinden geçerken çevre sağlığı için gereken denetimlerin eksiksiz yapılması ve kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini dile getiren Erhürman, özellikle yüzme suyu ve deniz suyu mikrobiyolojik analizlerinin bir an önce yapılması ve kirlilik barındıran plajların halkın bilgisine getirilmesinin büyük önem arz ettiğini kaydetti.
Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre en son Ekim 2019 tarihinde yapılan deniz suyu analizlerinin, yaz aylarının başladığı ilk günlerden itibaren yapılması gerektiğini ve Çevre Mühendisleri Odası olarak bu hususta uyarılarını da yaptıklarını kaydeden Erhürman, analizlerin Temmuz ayı itibarıyla halen daha yapılmadığını belirtti.
“Avrupa Birliği 2006/7/Ec sayılı yüzme suyu kalitesi yönetimi direktifi kıyı suları ve geçiş suları için mikrobiyolojik kriterler doğrultusunda yapılması gereken analizlerde deniz suyu kalitesinin ne olduğunun ortaya konulması, toplum sağlığına en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde halkın güvenle denize girebilmesi açısından elzemdir.” ifadelerini kullanan Erhürman, ülke sınır kapılarının açıldığı ve turizmin canlanmasının hedeflendiği bu günlerde temiz hava, temiz deniz gibi çevre sağlığı temelinde turizmin pazarlandığına işaret etti.
Erhürman, turizm sektörüne hizmet veren turistik tesislerin paket arıtmalarının düzenli olarak denetlenmemesi, otel yönetimlerinin de deniz deşarjı yapılan noktalarda gerekli tahlillerini rutin olarak sunamamasının sektörü temelinden baltalayabileceğini dile getirerek,“Ayrıca Girne Bölgesinde kanalizasyon sistemi ile toplanan atıksuların yetersiz arıtım ile denize deşarj edilmesi turizmin gözbebeği olan kentimiz için kabul edilemezdir” ifadesini kullandı.
“ANALİZLER TÜM PLAJLAR İÇİN DÜZENLİ YAPILMALI”
Girne Belediyesi’nin, dün yapmış olduğu basın açıklamasında, Kervansaray ve Karaoğlanoğlu Belediye Plajlarında deniz suyu analizi yapıldığını ve temiz çıktığının belirtildiğine atıfta bulunan Erhütman, “Ancak, analizlerin tüm plajlar için ve özellikle kentsel atıksu arıtma tesisinin bulunduğu Kaşgar Bölgesinde de ilgili bakanlık ve/veya belediyeler tarafından düzenli olarak yapılması ve halkın bilgisine getirilmesi önem arz etmektedir”dedi.
Özellikle arıtımın yasalarla belirlenen kriterlerde sağlanamayan atıksuların barındırdıkları bakterilerin (özellikle e –coli) bir çok hastalığa neden olabileceğini dile getiren Erhürman, bu hastalıklar arasında başlıca ishalli hastalıklar olmakla beraber idrar yolu enfeksiyonları, menenjit, peritonit, mastit, septisemi ve gram-negatif pnömoni de sayılabilmekte olduğunu kaydetti.
Tek gündemin sağlık olduğu günlerden geçerken salgın süresince hastalığın sorunsuz bir şekilde atlatılmasının temel koşulu olarak güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olunmasının öneminin tüm sağlık personellerinin ortak görüşü olduğuna dikkat çeken Erhürman, çevre sağlığının yeterli olmadığı bir ortamda bağışıklık sisteminin kusursuz olmasının beklenmediğini, bu nedenle çevre denetimlerinin eksiksiz yapılması gerektiğini ve halk sağlığını doğrudan ilgilendiren sorunların çözülmesinin içinde bulunduğumuz süreci daha da kolaylaştıracığını kaydetti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Koronavirüs salgınının yanısıra döviz de vurdu…   Dövizvirüs aldı başını gidiyor Koronavirüs salgınının yanısıra döviz de...

NACAK GAZETESİ- Önceki gün başlayan dövizin sert yükselişi dün de devam etti. Türk Lirası son iki günde yüzde 5 civarında değer kaybett...

“Seçimden zaferle çıkacağız” “Seçimden zaferle çıkacağız”

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, Gazimağusa’da partinin ilçe teşkilatlarının da katıldığı kokteylde, partilil...

Sağlık Bakanı Pilli;  Yıkıcı konuşmalar yapıyorlar Sağlık Bakanı Pilli; Yıkıcı konuşmalar ...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ali Pilli, Gazimağusa Devlet Hastanesi’ni 3.basamak hastane seviyesine yükseltmeyi hedeflediklerini ifade...

Kadına şiddet önlenemiyor Kadına şiddet önlenemiyor

NACAK GAZETESİ- Balıkesir’de 41 yaşındaki bir adam, tartıştığı 54 yaşındaki eşini darp edip, göğüs kemiğini kırdı. Polisin açıklamasına...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Koronavirüs salgınının yanısıra döviz de vurdu…   Dövizvirüs aldı başını gidiyor Koronavirüs salgınının ya...

NACAK GAZETESİ- Önceki gün başlayan dövizin sert yükselişi d...

“Seçimden zaferle çıkacağız” “Seçimden zaferle çıkacağ...

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, G...

Sağlık Bakanı Pilli;  Yıkıcı konuşmalar yapıyorlar Sağlık Bakanı Pilli; Yık...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ali Pilli, Gazimağusa Devlet H...

Kadına şiddet önlenemiyor Kadına şiddet önlenemiyor...

NACAK GAZETESİ- Balıkesir’de 41 yaşındaki bir adam, tartıştı...

Güney’deki Türk malları yağmalanıyor… Güney’deki Türk malları y...

NACAK GAZETESİ- Alithia gazetesi “Agios Georgios Manastırını...

Güney’de koronavirüs salgını… Korku ve endişe  büyüdü Güney’de koronavirüs salg...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta Korona virüs vakalarının say...

“Alım gücü yüzde 50 düştü” “Alım gücü yüzde 50 düştü...

NACAK GAZETESİ- Dövizin patlama yaptığı bu günlerde çalışanl...

Anavatan yardım elini yine uzattı Anavatan yardım elini yin...

NACAK GAZETESİ- Türkiye KKTC’ye 5 ambulans, 10 vantila...

Rum  yine Erenköy’ü hedef aldı… Cengiz Topeller yine gelebilir Rum yine Erenköy’ü hedef...

NACAK GAZETESİ- Erenköy direnişinin 56. yıldönümünü kutlama ...

MASAK’tan büyük operasyon… Yaşam Ayevefe’nin  33 yıl hapsi isteniyor MASAK’tan büyük operasyon...

HABER TÜRK- Aylar süren araştırma sonunda 101 kişilik suç ör...

Eğitim HABERLERİ