Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Zinon; Türkiye’ye karşı mücadelemiz artacak

02 Mart 2018 - 11:38 'de eklendi ve A+A-

Zinon;  Türkiye’ye karşı mücadelemiz artacak

Rum Dışişleri Bakanlığı eski Genel Müdürü Aleksandros Zinon, “üçlü işbirliklerinin Güney Kıbrıs’ı güçlendirmekte olduğunu, ancak Türkiye’nin pozisyonunun da unutulmaması gerektiğini” söyledi.
Politis gazetesinde yer alan habere göre Zinon, dün Rum Haber Ajansı KİPE’ye verdiği ve bugün Rum gazetelerinde yer alan demecinde, Güney Kıbrıs’ın Yunanistan ve bölgedeki diğer ülkelerle geliştirdiği üçlü işbirliklerinin “ittifak” biçiminde olmadığı gibi, herhangi bir ülkeye karşı da olmadığını ifade etti.
Bu durumun ülkeyi politik anlamda güçlendirdiğini savunan Zinon, Güney Kıbrıs’ın bu şekilde uluslararası açıdan daha fazla dayanaklar elde ettiğini savundu.
Buna paralel olarak “bazı ülkelerin Türkiye’yle olan çıkarlarını etkileyen faktörlerin dikkate alınması gerektiğini” dile getiren Zinon, demecinde, uluslararası toplumun Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB)” ileri sürülen Türk tahrikleri konusundaki tepkisiyle ilgili bir soruya da yanıt verdi.
Buna göre “MEB konusunda görüş belirten ülkelerin, Rum tarafının tezlerine yardımcı olacak şekilde görüş belirttiklerini ve kendisinin Türk tezlerini destekleyici herhangi bir açıklama duymadığını” ileri süren Zinon, bunun da ötesinde “bazı ülkelerin Türkiye’yle ilgili çıkarlarını etkileyen faktörlerin, ayrıca genel olarak bu ülkenin (Türkiye’nin) bölgedeki pozisyonunun dikkate alması gerektiğini” öne sürdü.
Ülkenin üçlü işbirlikleriyle siyasi olarak da güçlendiğini ve uluslararası açıdan daha fazla dayanak elde ettiğini de savunan Zinon, bu durumun ülkeye, karşı karşıya kaldığı “çeşitli tahriklerle” daha etkili biçimde başa çıkması konusunda yardımcı olduğunu kaydetti.
Zinon devamla “bildiğim kadarıyla faaliyetlerimiz sürecek ve sanırım Erdoğan rejiminin tepkilerine de bağlı olarak, kademeli olarak artacak” ifadelerini de kullandı.
Dile getirilmesi gereken iki temel husus bulunduğunu da ifade eden Zinon, bunlardan birincisinin “Türk rejiminin ilişkilerinin gerek ABD, gerek de AB ile içerisinde bulunduğu durumun, Türkiye’nin ‘yola gelmesi’ gidişatına yardımcı olmadığı şeklinde olduğunu” öne sürdü.
Zinon ikinci unsurun ise “Türk rejimine yönelik eylem ve müdahalelerin, değerleri ne olursa olsun, herhangi bir sonuca sahip olmaları için, ülkenin prestijini açıkça etkilememesi için, sağduyulu olması gerektiğini” de belirtti.
Zinon, sözlerinin devamında, Ankara’ya yönelik baskı unsurları bulunduğuna inandığını da ileri sürdü.
Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin çabalar çevresinde, Rum Yönetimi’nin gerçekten çok zor bir durumda ve başka ülkelerin çok büyük baskısı altında bulunduğu ve kendisinin de yaşadığı anlar olup olmadığının kendisine sorulması üzerine ise Zinon, “bahsettiğiniz gibi bir baskıyı herkes gibi benimde hissettiğim bir dönem varsa, bu, Annan Planı’nın reddedilmesinin hemen öncesi ve hemen sonrasıdır” dedi.
Ancak meydana getirilen durumun etkili bir şekilde göğüslenmesi için yeterli argüman bulunduğundan hareketle, zor bir durumda olduğunu ise hissetmediğini dile getiren Zinon, zamanlarını aldığını, ancak başlangıçtaki olumsuz izlenimleri büyük ölçüde dağıtabildiklerini sözlerine ekledi.
Haravgi demece, “Zinon: Türkiye’nin Bölgedeki Tezi Hesaba Katılmalı” başlığıyla yer verirken, Alithia ise habere “Bir Diplomatın Tecrübeleri” başlığıyla yer ayırdı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Almanya Rum ile Yunanı kurtarmaya çalışıyor Almanya Rum ile Yunanı kurtarmaya çalışı...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs ile Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarını tek başına ele geçirme girişimlerine destek veren ...

Yunan askeri kuvvetleri teyakkuzda Yunan askeri kuvvetleri teyakkuzda

NACAK GAZETESİ- Yunanistan’ın Mısır ile kısmî deniz bölgelerini sınırlandırma anlaşması imzalamasının ardından Türkiye’nin vereceği tep...

Çin Büyükelçisi Xingyuan; Güney Kıbrıs kardeşimizdir Çin Büyükelçisi Xingyuan; Güney Kıbrıs ...

NACAK GAZATESİ- Çin Halk Cumhuriyeti’nin Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Huang Xingyuan, Güney Kıbrıs’ın diğer ülkelerle gelişmekte olan ...

Rum Yönetimi; Savunma zırhımızı güçlendirdik Rum Yönetimi; Savunma zırhımızı güçlend...

NACAK GAZETSİ- Fransız savaş gemileri Mari’deki deniz üssü genişletilene kadar Limasol veya Larnaka limanlarına demirleyecek Baf’taki “...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Almanya Rum ile Yunanı kurtarmaya çalışıyor Almanya Rum ile Yunanı ku...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs ile Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’...

Trafik kazaları dur-durak bilmiyor…   Bir haftada 57 trafik kazası Trafik kazaları dur-durak...

NACAK GAZETESİ- KKTC’de 3-9 Ağustos tarihleri arasında 57 tr...

Akıncı’ya soruyoruz; Örtülü ödenek nerelere harcandı? Akıncı’ya soruyoruz; Ört...

NACAK GAZETESİ- Mustafa Akıncı Cumhurbaşkanı seçilmeden önce...

Yunanistan AB ile NATO’dan yardım istedi Yunanistan AB ile NATO’da...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Mil...

Yunan askeri kuvvetleri teyakkuzda Yunan askeri kuvvetleri t...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan’ın Mısır ile kısmî deniz bölgeler...

Petridis, Helenizmin hedefini açıkladı; “Kıbrıs’ı yeniden birleştireceğiz” Petridis, Helenizmin hede...

NACAK GAZETESİ- Rum Savunma Bakanı Haralambos Petridis, “Hel...

Türkiye yeni Navtex ilan etti Türkiye yeni Navtex ilan ...

NACAK GAZETESİ- Oruç Reis sismik araştırma gemisinin, hidrok...

“Türkiye Doğu Akdeniz’e hapsedilemez” “Türkiye Doğu Akdeniz’e h...

NACAK GAZETESİ -TC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, D...

YDP Genel Başkanı Arıklı; Federasyon iflas etmiştir YDP Genel Başkanı Arıklı;...

NACAK GAZETESİ-Yeniden Doğuş Partisi’nin (YDP) “Ver Elini Sa...

Yunanistan hayal görüyor; “Türkiye ile savaşta zafer bizim olur” Yunanistan hayal görüyor;...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan Kara Kuvvetleri Birinci Ordu Onur...

Eğitim HABERLERİ