Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Atilla ÇİLİNGİR NE RUM’U DEĞİŞİR NE DE YUNAN’I

Aslında tarih boyunca hep aynıydılar, hiç değişmediler! Menfaatleri olduğunda dostça yaklaştılar ama menfaatlerine dokunan konularda ilk fırsatta sırtımızdan hançerlediler… Bağımsızlığına kavuştuğu tarihten bu yana Yunanistan, Kıbrıs’ı gasp ettikleri tarihten bu yana Rumlar, ne zaman sıkıntılı bir süreç yaşasak; ne zaman kargaşaya müsait bir düzenle karşılaşsak, türlü Bizans oyunlarıyla karşımıza çıktılar! Korona salgının tüm dünya ülkelerini […]

11 Haziran 2020 - 8:15 'de eklendi ve 2198 kez görüntülendi. A+A-

Atilla ÇİLİNGİR   NE RUM’U DEĞİŞİR  NE DE YUNAN’I

Aslında tarih boyunca hep aynıydılar, hiç değişmediler! Menfaatleri olduğunda dostça yaklaştılar ama menfaatlerine dokunan konularda ilk fırsatta sırtımızdan hançerlediler…

Bağımsızlığına kavuştuğu tarihten bu yana Yunanistan, Kıbrıs’ı gasp ettikleri tarihten bu yana Rumlar, ne zaman sıkıntılı bir süreç yaşasak; ne zaman kargaşaya müsait bir düzenle karşılaşsak, türlü Bizans oyunlarıyla karşımıza çıktılar!

Korona salgının tüm dünya ülkelerini kasıp kavurduğu, ülkemizin de bu riskli dönemden fazlasıyla etkilediği bu süreçte yine aynı şeyi yaptılar, yapmaya devam ediyorlar!

Geçtiğimiz hafta içinde Edirne sınırımızın karşısında Yunanistan’ın Dimetoka kentinde bulunan Çelebi Sultan Mehmet Camiinin Minaresine Yunan Bayrağı asıldı!

Yine aynı tarihte bu defa Kıbrıs’ta Güney Rum kesiminde önce Limasol’daki Köprülü Camiine Molotof kokteyli atılarak yakılmak istendi, bununla da yetinmeyen Vandallar, camiinin duvarlarına İslam ve göçmen karşıtı yazılar yazdılar.

Bu olaydan bir gün sonra, bu defa yine Güney Kıbrıs Rum kesiminde Larnaka’daki Tuzla Camiinin minaresine Bizans bayrağı astılar.

Şurasını bir kez daha ifade etmek gerekirse bu vandallıklar ne ilktir, ne de son olacaktır! Tüm Avrupa ülkeleri içinde, ecdadımızdan günümüze kalıp da ibadete açık olmayan camilerimiz sadece Yunanistan’dadır.

Kıbrıs adasının güneyinde atalarımız Osmanlı’dan kalan nice camiler, nice hanlar, hamamlar onca eski eserler adeta yok edilmiş, şehitliklerimizin hali ise yürekler acısıdır…

Şurası değişmeyen bir gerçektir!

Türkiye Akdeniz ve Ege’de vatan topraklarını çevreleyen sularda, ata yadigârı Kıbrıs adasında uluslararası anlaşmalardan doğan hakkını, hukukunu çiğnetmeyeceğini ne zaman açıklasa, ya da bu yönde bir adım atsa:

Bu uslanmaz ikili her defasında yeni bir Bizans oyunu ile karşımıza çıkmış, bununla da kalmamış bu bölgedeki enerji yataklarından pay kapmanın peşinde olan kimi ülkeleri de bu oyunun bir parçası yapmıştır!

Ege’de hava-kıta sahanlığı gibi konularda bir türlü anlaşamadığımız bu ikiyüzlüler, son iki yıldan beri özellikle Doğu Akdeniz’deki enerji yataklarının paylaşımından kaynaklanan anlaşmazlıkları da öne çıkararak, Türkiye’nin öncelikle AB sürecini baltalamış, Kıbrıs konusunda verilen onca tavize rağmen, Kıbrıs Konusuyla AB üyeliğimizi kilitlemiş, müzakereler sürecinde ise; her defasında masayı terk eden taraf olarak tarihe geçmişlerdir.

Bunlar yetmezmiş gibi yine aynı süreçte; önce Yunan Genel Kurmay Başkanı, ardından da Yunan Dış İşleri Bakanı verdikleri demeçlerle ülkemizi tehdit eden; milletimizin milli duygularını tırmalayıcı ifadelerde bulunmuşlardır…

Korona salgını nedeniyle bu yıl oldukça etkilenecek olan turizm sektöründe ülkelerin salgına odaklı tedbirleri peş, peşe açıklanmaktadır.

Türkiye de bu kritik süreci en iyi yöneten ülkeler arasında olup, Turizm Bakanlığımız konuyla ilgili öncelikle Avrupa ülkelerinin tamamına alınan önlemleri içeren bir mektup göndermiş; sonra da telefon diplomasisi başlatarak ülkemizi ziyaret edeceklerin gönül rahatlığı ile gelebileceklerini anlatmıştır.

Bu salgın sürecinde Yunanistan, 15 Haziran’dan itibaren 29 Avrupa ülkesinden turist kabul edeceğini açıklamasına rağmen, sadece Türkiye’den turist kabul etmeyeceğini açıklamıştır. Bunun nedeni çok açıktır!

Türkiye’yi riskli bölge olarak nitelendirerek, turizm sektörünü baltalamak!

Korona sürecinde ülkemizin başarıyla mücadelesi ortadayken, böylesi bir karar almak nedendir? Ama gerek Yunanistan, gerekse Güney Kıbrıs Rum kesimi, menfaat bekledikleri her eylemden Türkiye aleyhine bir sonuç çıkarmaya odaklıdır.  Bu defa da öyle olmuş, Yunanistan’a gelecek turistlerin Türkiye’ye geçişlerinin önü kesilmiştir!

Ancak şurası unutulmamalıdır!

Türkiye bugüne değin her alanda göstermiş olduğu başarıyı, gelişmeyi, turizm alanında da göstermeye devam edecek, bunu ne Yunan-Rum ikilisinin ucuz hamleleri, ne de AB üyesi olarak kurguladıkları Bizans oyunları engelleyemeyecektir.

Ecdadımızdan yadigâr Osmanlı eserlerine yapılan bu saldırılar; Avrupa ülkelerinde ne ölçüde kabul görmüştür, nasıl yorumlanmıştır, bunu anlamak mümkün değildir! Çünkü daha önceleri de olduğu gibi hiçbir Avrupa ülkesinden camilerimize yapılan bu saldırıları kınayan bir açıklama gelmemiştir!

Sonuçta;

Medeniyet havarisi geçinen Yunan-Rum ikilisi, camilerimize yapılan bu saldırıları önlemeye yönelik, hiçbir tedbir almamakla, yapanları ortaya çıkarmamakla yine kendilerine yakışanı yapmıştır.

Çünkü tarihsel vukuatları benzer olaylarla dolu olan bu ikili hiçbir zaman değişmemiş, her fırsatta ülkemiz aleyhine çalışmaktan, tacizkar davranışlarda bulunmaktan vazgeçmemiştir.

Bundan sonra da ne Rum’u, ne de Yunan’ı değişecektir…

 

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” “SİYASİ DARBE”Yİ KİM GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEDİ ?  “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun istifasından sonra, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bir an önce yeni hükümeti oluşturmaya yönelik olarak siyasi pa...

<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” CUMHURBAŞKANI TATAR’A  “VATAN HAİNİ” DİYENLER “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Esas konuya girmeden önce “vatan” ve “vatan haini” kelimelerinin ne anlama  geldiğine ve neleri içerdiğine  özetle bir bakalım. VATAN; ...

Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER- CENK MUTLUYAKALI VE BAYRAK MESELESİ” Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER-...

Halil Falyalı’nın cenaze töreninde acılı ailesi ve yakınları tabutun üzerine Bayrak serdi. Vay sen misinin bunu yapan. “Sol...

Aydın AKKURT;  21 ARALIK, GİRİT VE KIBRIS Aydın AKKURT; 21 ARALIK, GİRİT VE KIBRI...

Kıbrıs Türk halkını yok etmek için 21 Aralık 1963 günü Rum-Yunan ikilisi tarafından başlatılan saldırıların 57. yıldönümünde Girit mese...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Töre, tanınma istemenin ülkedeki bazı çevreleri rahatsız ettiğini belirtti Töre, tanınma istemenin ü...

Cumhurbaşkanı Vekili Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, ...

“Kamu ve Özel Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları (Değişiklik) Yasa Tasarısı” Genel Kurula sevk edildi “Kamu ve Özel Radyo ve Te...

Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komi...

Geçitkale’de yarın elektrik kesintisi yapılacak Geçitkale’de yarın elektr...

Geçitkale’de yarın elektrik kesintisi yapılacak. Kıbrıs Türk...

Lefkoşa Maratonu’nun 10’uncusu 23 Ekim’de düzenlenecek Lefkoşa Maratonu’nun 10’u...

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) organizasyonunda düzenlene...

Girne’de elektrik kesintisi olacak Girne’de elektrik kesinti...

Girne’de yarın bazı bölgelerde elektrik kesintisi olacak. Kı...

Deniz Kaplumbağaları Koruma ve Araştırma Projesi kapanış etkinliği yapıldı Deniz Kaplumbağaları Koru...

    Deniz Kaplumbağaları Koruma ve Araştırma Projesi kapanış...

KTEMB başkanı yeniden Bora Karaçam KTEMB başkanı yeniden Bor...

Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği’nin (KTEMB) hafta...

Kuzey sahil yolunda sondaj çalışmaları yapılacak Kuzey sahil yolunda sonda...

Kuzey sahil yolunun Tatlısu-Kaplıca ile Kaplıca-Balalan aras...

Bir haftada 76 kaza, 20 yaralı. Zarar 2 milyon 280 bin TL Bir haftada 76 kaza, 20 y...

KKTC’de son bir haftada 20 kişinin yaralandığı 76 trafik kaz...

Ataoğlu: Yıl 365 gün turizm hedefinde ilerliyoruz Ataoğlu: Yıl 365 gün turi...

  Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın girişimleriyle uygulamaya ko...

Eğitim HABERLERİ