Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Av. Fuat VEZİROĞLU; DİĞER CANLILAR

27 Ocak 2020 - 10:00 'de eklendi ve A+A-

Av. Fuat VEZİROĞLU;  DİĞER CANLILAR

Akıncı av yasasını tâdil eden ve Meclis’te kabul edilen bir tasarıyı yeniden görüşülmek üzere iade etmiş. Tabii ki iyi etmiştir, doğru yapmıştır. Ama şunu da belirteyim ki ülkemize musallat olmuş bir avlanma hastalığı var. Toplumsal bedenimizi kemiren bu hastalık tedavi ve imha edilmediği takdirde doğayı koruma adına atılan nutuklar bir palavra olmaktan öteye geçemeyecektir.
***
Avcılar Birliği Federasyonu Akıncı’nın kararını “üzüntü verici” bulmuş.
Vah vah, ben de üzüldüm doğrusu. Av hastalarına değil, kökü kurutulan, nesli tüketilen o güzelim, o zavallı, o mâsum hayvancıklara üzüldüm, çünkü Meclis’ten geçen tasarı aynen kabul edilerek yeniden onaylansa da, Akıncı’nın önerileri doğrultusunda değişiklik yapılsa da avlanma örtüsü altındaki katliam devam edecektir.
***
Avlanmanın sadece av hayvanlarına zarar verdiğini, onların neslini tüketmekle kaldığını sanırsanız yanılırsınız. Tüfekten saçılan her saçma yalnız o hayvancıkları öldürmekle kalmıyor, doğada ne varsa hepsine de büyük zarar veriyor. Ağaç da zarar görüyor, av alanında bulunan bütün bitkiler de zarar görüyor, nefes aldığımız hava da zarar görüyor, hatta bundan Allah’ın toprağı da zarar görüyor.
***
Adam ağaçta üveyik gördü mü tüfeği patlatıyor, bu da aslında o zavallı kuştan ziyade o ağaca ateş edilmiş demektir, o ağacın bundan zarar görmemesi mümkün değil.
Fişekten püsküren saçma toprağa düşüyor, bundan hava da zehirlenmekte, o toprak da zehirlenmektedir. Her yıl kaç tane fişek tüketiliyor, yüz binlerce mi milyonlarca mı, bilemem, ama sorarım, avcı tüfeği patlattıktan sonra napar boş fişeği, çantasına, cebine koyup, evine götürüp çöpe mi atıyor? Ne münasebet, tüfeğine yeni bir fişek geçirir, boş fişeği de doğaya bırakır. Bir ara Çatalköy-Ozanköy arası dağ eteğinde biraz dolandım, tarlalar fişek doluydu. Güneş aldıkça, yağmur aldıkça o boş fişekler çayırı-çimeni, ağacı-ekini, oralarda beslenen börtü-böceği de etkiler olumsuz olarak, tavşanı, kekliği, üveyiği, ciklâyı ve diğer canlıları da.
***
Av bir kovalamaca-kaçma olayıdır. Avcı kovalar, av kaçar. Normal avlanma budur. Bizdeki avlanma ise bu değildir. Kovalama-kaçma yoktur, avcı kovalar fakat kovalanan canlının kaçma olasılığı yoktur, kaçacak yeri yoktur. Avdan fazla avcı vardır, avcı kafileleri doğaya çıktığında bir Estergon kalesi gibi muhasara ederler araziyi. Kaçabilirsen kaç. Buna da normal av değil, sürek avı denir. Bu açıdan bakıldığında neymiş Meclis’ten geçen tasarı ve neymiş Akıncı’nın tasarıya eklenmesini istediği değişiklikler?
Avlanmaya yeni kurallar, yeni kısıtlamalar getiriliyormuş. Meselâ aynı günde birden fazla tavşan avlamak olmayacakmış, her av hayvanı kendi av mevsiminde avlanacakmış.
Allah Allah, kimi kandırıyorsunuz?
Üveyik avı zamanı doğaya çıkan bizim avcılar çalının altından fırlayan tavşana “hade güle güle” mi diyorlar, “bugün seni vuramam, yasak var” mı diyorlar, bir çift keklik havalansa “hayırlı uçuşlar” mı diyorlar, harup dalındaki üveyik kuşuna davetiye çıkarıp yem mi veriyorlar, yoksa tüfeğe sürülü o fişekteki bütün saçmayı o biçare kuşun göğsüne mi boşaltıyorlar?
Kimse hikâye okumasın bana, bu bizim cezirede kaç tane avcı var kurallara uyan?
***
Avlanma artık bir zevk, bir spor olmaktan çıkmış, doğayı mahveden bir horsa dönüşmüştür, avlanma maskesi altında doğaya karşı feci cinayet işlenmektedir.
Bu KKTC toprağı av yapılamayacak kadar küçük bir ülkedir.
Tek çare avın tamamen yasaklanmasıdır.
Bunu yapacak yiğit bir siyasal iktidar ise ne gelmiştir bu ülkeye, ne de gelecektir.
Dolayısıyla Akıncı doğru yapmıştır ama av kurallarının kâğıt üstünde kaldığı, avcıların denetlenmediği, kuralları ihlâl edenlerin doğru-dürüst cezalandırılmadığı bir yerde bu doğrunun da fazla bir yararı olduğu görüşünde değilim.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Aydın AKKURT; Ajan-Provokatör Salsacı ve “Seçimi Boykot Grubu” Aydın AKKURT; Ajan-Provokatör Salsacı v...

Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimin KKTC’nin ve Kıbrıs Türk halkının geleceğiyle ilgili olarak çok önemli olduğunu biliyoruz. Bizim bil...

Aydın AKKURT; Guterres Çerçevesini Kimler Savunuyor? Aydın AKKURT; Guterres Çerçevesini Kiml...

Kıbrıs konusuyla ilgili müzakere sürecinin yeniden başlamasına yönelik girişimler devam ederken, Rum Yönetimi “müzakerelerin Guterres ç...

Kamil ÖZKALOĞLU; Tek Egemenlik Savunulamaz Kamil ÖZKALOĞLU; Tek Egemenlik Savunula...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi’nde halkın temsilcisi olarak görev yapan hiçbir Milletvekili “Tek Egemenliği”, “Tek Devleti”, “Fe...

Atilla ÇİLİNGİR;  Akdeniz’deki Enerji mi Yoksa Kıbrıs mı? Atilla ÇİLİNGİR; Akdeniz’deki Enerji m...

Yaklaşık yarım asırdan fazla bir zamandır süregelen Kıbrıs anlaşmazlığı, Akdeniz’in tam da orta yerinde dünya gündemini meşgul eden bir...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Aydın AKKURT; Ajan-Provokatör Salsacı ve “Seçimi Boykot Grubu” Aydın AKKURT; Ajan-Provo...

Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimin KKTC’nin ve Kıbrıs Türk ...

Sümer Şehitoğlu, “Seçimi Boykot Grubu”na dikkat çekti;   “Türkiye karşıtlarına destek veriyorlar” Sümer Şehitoğlu, “Seçimi ...

NACAK GAZETESİ- “Çok ilginç bir şekilde kendilerini “milliye...

“AB Rum-Yunan ikilisine boyun eğiyor” “AB Rum-Yunan ikilisine b...

NACAK GAZETESİ- “Türkiye ve KKTC’nin içinde adil şekilde yer...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;    Azerbaycan seninleyiz Meclis Başkan Yardımcısı ...

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu T...

“Vaka sayıları şeffaf bir şekilde açıklanıyor” “Vaka sayıları şeffaf bir...

NACAK GAZETESİ- “Yapılan tüm PCR sonuçları aynı gün Sağlık B...

Rumlar Ermenistan’a dayanışma belirtti Rumlar Ermenistan’a dayan...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in,...

YKP yöneticilerinden Durduran;  Akıncı yolsuzlukların üzerine gitmedi YKP yöneticilerinden Durd...

NACAK GAZETESİ- Y TKP 1999 yılında UBP ile koalisyon kurdu. ...

“Seçilecek Cumhurbaşkanı Türkiye ile uyumlu olmalı” “Seçilecek Cumhurbaşkanı ...

NACAK GAZETESİ- “Üniversite olarak KKTC siyasetinde tabi ki ...

Anavatan yardım elini yine uzattı…  Beş ambulans gönderiyor Anavatan yardım elini yin...

NACAK GAZATESİ – Sağlık Bakanı Ali Pilli, Pandemi Hast...

Eğitim HABERLERİ