Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Av. Fuat VEZİROĞLU; DİĞER CANLILAR

27 Ocak 2020 - 10:00 'de eklendi ve A+A-

Av. Fuat VEZİROĞLU;  DİĞER CANLILAR

Akıncı av yasasını tâdil eden ve Meclis’te kabul edilen bir tasarıyı yeniden görüşülmek üzere iade etmiş. Tabii ki iyi etmiştir, doğru yapmıştır. Ama şunu da belirteyim ki ülkemize musallat olmuş bir avlanma hastalığı var. Toplumsal bedenimizi kemiren bu hastalık tedavi ve imha edilmediği takdirde doğayı koruma adına atılan nutuklar bir palavra olmaktan öteye geçemeyecektir.
***
Avcılar Birliği Federasyonu Akıncı’nın kararını “üzüntü verici” bulmuş.
Vah vah, ben de üzüldüm doğrusu. Av hastalarına değil, kökü kurutulan, nesli tüketilen o güzelim, o zavallı, o mâsum hayvancıklara üzüldüm, çünkü Meclis’ten geçen tasarı aynen kabul edilerek yeniden onaylansa da, Akıncı’nın önerileri doğrultusunda değişiklik yapılsa da avlanma örtüsü altındaki katliam devam edecektir.
***
Avlanmanın sadece av hayvanlarına zarar verdiğini, onların neslini tüketmekle kaldığını sanırsanız yanılırsınız. Tüfekten saçılan her saçma yalnız o hayvancıkları öldürmekle kalmıyor, doğada ne varsa hepsine de büyük zarar veriyor. Ağaç da zarar görüyor, av alanında bulunan bütün bitkiler de zarar görüyor, nefes aldığımız hava da zarar görüyor, hatta bundan Allah’ın toprağı da zarar görüyor.
***
Adam ağaçta üveyik gördü mü tüfeği patlatıyor, bu da aslında o zavallı kuştan ziyade o ağaca ateş edilmiş demektir, o ağacın bundan zarar görmemesi mümkün değil.
Fişekten püsküren saçma toprağa düşüyor, bundan hava da zehirlenmekte, o toprak da zehirlenmektedir. Her yıl kaç tane fişek tüketiliyor, yüz binlerce mi milyonlarca mı, bilemem, ama sorarım, avcı tüfeği patlattıktan sonra napar boş fişeği, çantasına, cebine koyup, evine götürüp çöpe mi atıyor? Ne münasebet, tüfeğine yeni bir fişek geçirir, boş fişeği de doğaya bırakır. Bir ara Çatalköy-Ozanköy arası dağ eteğinde biraz dolandım, tarlalar fişek doluydu. Güneş aldıkça, yağmur aldıkça o boş fişekler çayırı-çimeni, ağacı-ekini, oralarda beslenen börtü-böceği de etkiler olumsuz olarak, tavşanı, kekliği, üveyiği, ciklâyı ve diğer canlıları da.
***
Av bir kovalamaca-kaçma olayıdır. Avcı kovalar, av kaçar. Normal avlanma budur. Bizdeki avlanma ise bu değildir. Kovalama-kaçma yoktur, avcı kovalar fakat kovalanan canlının kaçma olasılığı yoktur, kaçacak yeri yoktur. Avdan fazla avcı vardır, avcı kafileleri doğaya çıktığında bir Estergon kalesi gibi muhasara ederler araziyi. Kaçabilirsen kaç. Buna da normal av değil, sürek avı denir. Bu açıdan bakıldığında neymiş Meclis’ten geçen tasarı ve neymiş Akıncı’nın tasarıya eklenmesini istediği değişiklikler?
Avlanmaya yeni kurallar, yeni kısıtlamalar getiriliyormuş. Meselâ aynı günde birden fazla tavşan avlamak olmayacakmış, her av hayvanı kendi av mevsiminde avlanacakmış.
Allah Allah, kimi kandırıyorsunuz?
Üveyik avı zamanı doğaya çıkan bizim avcılar çalının altından fırlayan tavşana “hade güle güle” mi diyorlar, “bugün seni vuramam, yasak var” mı diyorlar, bir çift keklik havalansa “hayırlı uçuşlar” mı diyorlar, harup dalındaki üveyik kuşuna davetiye çıkarıp yem mi veriyorlar, yoksa tüfeğe sürülü o fişekteki bütün saçmayı o biçare kuşun göğsüne mi boşaltıyorlar?
Kimse hikâye okumasın bana, bu bizim cezirede kaç tane avcı var kurallara uyan?
***
Avlanma artık bir zevk, bir spor olmaktan çıkmış, doğayı mahveden bir horsa dönüşmüştür, avlanma maskesi altında doğaya karşı feci cinayet işlenmektedir.
Bu KKTC toprağı av yapılamayacak kadar küçük bir ülkedir.
Tek çare avın tamamen yasaklanmasıdır.
Bunu yapacak yiğit bir siyasal iktidar ise ne gelmiştir bu ülkeye, ne de gelecektir.
Dolayısıyla Akıncı doğru yapmıştır ama av kurallarının kâğıt üstünde kaldığı, avcıların denetlenmediği, kuralları ihlâl edenlerin doğru-dürüst cezalandırılmadığı bir yerde bu doğrunun da fazla bir yararı olduğu görüşünde değilim.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Atilla ÇİLİNGİR; Akıncı’dan Skandal Sözler Atilla ÇİLİNGİR; Akıncı’dan Skandal Söz...

KKTC’de Nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde bir kez daha aday olacağını açıklayan ve halen cumhurbaşkanlığı görevi...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  TAYFUR SÖKMEN Av. Fuat VEZİROĞLU; TAYFUR SÖKMEN

Bir noktayı telgraf kısalığında tekrar edelim. Siyaset gündeminde Türkiye’ye ilhak var mı, yok. Türkiye’nin bir ilhak talebi var mı, yo...

Kamil ÖZKALOĞLU; KKTC’yi Kaybetmenin Dönüşü Yok Kamil ÖZKALOĞLU; KKTC’yi Kaybetmenin D...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kıbrıs Türk halkının sürdürdüğü özgürlük, egemenlik, istiklâl ve varoluş mücadelesinin en önemli ...

Aydın AKKURT Akıncı ve İlhak Aydın AKKURT Akıncı ve İlhak

Kıbrıs’ı Osmanlı İmparatorluğu’ndan kiralayan İngiltere’nin ilk valisi 1878 yılının Temmuz ayında Larnaka’ya ayak basarken, onu karşıla...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
“Kapalı Maraş” toplantısı… TDP ile Rum tarafı karşı çıktı “Kapalı Maraş” toplantısı...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın destekçisi ...

AB harekete geçti… “Pusula”ya 50 bin Euro AB harekete geçti… “Pusul...

Dijital bir platform olan Pusula, sivil toplum bilincinin gü...

Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki devlet Başbakan Tatar; Kıbrıs’t...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’de ...

Larnaka Limanı “Savaş Limanı” oluyor… Bu hazırlık kime karşı? Larnaka Limanı “Savaş Lim...

NACAK GAZETESİ- Larnaka Limanı’na önümüzdeki bir-iki gün içe...

Başbakan Tatar; Çözüm için başka seçenekler gerekir Başbakan Tatar; Çözüm içi...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Lordlar Kamarasında KK...

Aydınova;      İki devlete dayalı çözüm Aydınova; İki d...

NACAK GAZETESİ- Limasol (Leymosun) Direnişi ve Şehitleri, Gi...

Atilla ÇİLİNGİR; Akıncı’dan Skandal Sözler Atilla ÇİLİNGİR; Akıncı’...

KKTC’de Nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi önces...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  TAYFUR SÖKMEN Av. Fuat VEZİROĞLU; TA...

Bir noktayı telgraf kısalığında tekrar edelim. Siyaset günde...

Kamil ÖZKALOĞLU; KKTC’yi Kaybetmenin Dönüşü Yok Kamil ÖZKALOĞLU; KKTC’yi...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kıbrıs Türk halkının s...

Aydın AKKURT Akıncı ve İlhak Aydın AKKURT Akıncı ve İ...

Kıbrıs’ı Osmanlı İmparatorluğu’ndan kiralayan İngiltere’nin ...

Eğitim HABERLERİ