Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Av. Fuat VEZİROĞLU HAN KAPISI

Bütün kavgalar yetmezmiş gibi şimdi bir de “kapı kavgası” çıktı. Anastas kapıyı kapattı, Akıncı’nın paçaları tutuştu. Kıbrıs Türk’ünün sanki başka hiçbir sorunu yokmuş, bütün sorunları halledilmiş gibi bizim Akıncı kapı muharebeleri vermekte. Anastas ise bütün tepkileri haksız bulmakta “ben kapıları nüfusun tamamını korumak için kapattım” demekte. Arkadaş demek istiyor ki “ben, Akıncı da dahil, Kıbrıs […]

09 Mart 2020 - 10:17 'de eklendi ve 1992 kez görüntülendi. A+A-

Av. Fuat VEZİROĞLU   HAN KAPISI

Bütün kavgalar yetmezmiş gibi şimdi bir de “kapı kavgası” çıktı. Anastas kapıyı kapattı, Akıncı’nın paçaları tutuştu. Kıbrıs Türk’ünün sanki başka hiçbir sorunu yokmuş, bütün sorunları halledilmiş gibi bizim Akıncı kapı muharebeleri vermekte. Anastas ise bütün tepkileri haksız bulmakta “ben kapıları nüfusun tamamını korumak için kapattım” demekte. Arkadaş demek istiyor ki “ben, Akıncı da dahil, Kıbrıs Türk’ünü de himayeme almış bulunuyorum”. Herif bizi o kadar çok sevmekte ki “korona” virüsüne karşı bize milli muhafız kesildi. Toplu mezar seçeneği varken bizi eşek cennetine korona virüsüyle göndermek istemiyor. EOKA kahramanları varken, “korona” virüsüne ne gerek var ki?
***
Şaka bir yana, Anastas bu işte acaba gerçekten haksız mı, bunu iyice düşünelim. Adam diyor ki “ölümcül bir virüs salgını var, bunun bize de gelmesini, gelirse yayılmasını önlemek için kapattım kapıları”. Akıncı ise “hayır” diyor, “ben senin gerekçene inanmıyorum, senin niyetin başka”. Madem niyet başka, madem bu başka niyeti Akıncı biliyor, bize de açıklasın, oysa bu konuda tamamen sus-pus. Hal böyleyken bu hisseden benim bir kıssa çıkarma hakkım doğmuştur. Bana göre Akıncı bu kapı hikâyesini bir seçim malzemesi olarak kullanmaktadır.
***
Evet, Akıncı’ya göre virüs-mirüs bir hikâyedir, başka şeyler yatmaktadır Anastas’ın aklının gerisinde. Geçen günkü gazete başlıklarına baktım, bir başlık şöyleydi:
– Akıncı dört sınır kapısının korona virüsü gerekçe gösterilerek kapatılmasını eleştirerek asıl nedenin virüs olduğuna inanmadığını söyledi.
Bir başka başlık daha:
– Kapıların kapatılmasına yönelik tepkileri haksız bulan Anastasiadis, kapatma kararının nüfusun tamamını korumak maksadıyla alındığını belirtti.
Aynı gazetede beni şok eden bir başka başlık da şöyleydi:
– Güney Kıbrıs’ta 40 kişi korona virüsü nedeniyle ev karantinasına alındı.
Bu başlık altındaki haber şöyle devam ediyor:
– Alithia gazetesi Güney Kıbrıs’ta şu anda çoğunluğu Milâno’dan Güney Kıbrıs’a giden yaklaşık 40 kişinin tedbir amaçlı olarak ev karantinasında olduğunu bildirdi. Gazete virüs taşıdığından şüphe edilen 28 yaşındaki Hintli’ye yapılan testin negatif çıktığını, bu şahsın takip altında olduğunu belirtirken İsrail’den gelen bir hostesin de Perşembe gününe kadar karantinada tutulacağını haber verdi.
***
Korona virüsü halen Güney Kıbrıs’a girdi mi girmedi mi, bilmiyoruz. Ne var ki bu virüsün kapımıza dayandığı bir gerçek. O halde daha girmeden tedbir almak zorundayız. Kocakarının işi görüldükten sonra kapıya kilit vurmak marifet değildir. En büyük temel hak hayat hakkıdır. En kutsal hak da hayat hakkıdır. Başka hiçbir hak hayat hakkını riske sokmanın gerekçesi olarak kullanılamaz. Kapıların açık kalmasını hak olarak görenler bunu unutmasınlar.
Dünyada başka bir iş kalmamış gibi Akıncı’nın kapı kavgasına girmesi yanlıştır, çılgınlıktır. O virüs o kapılardan bize de gelirse muhtemel ölümlerin sorumluluğu kendisine ait olmayacak mıdır ? Akıncı’ya tavsiyem, Acun Ilıcalı’nın Survivor programında yarışmacıymış gibi “aç aç aç” diye haykırmaktan vazgeçmesidir. Anastas galiba hayatında ilk kez doğru bir iş yapmıştır. Ben de hayatımda ilk kez Anastas’ın yaptığı bir işi doğru bulmaktayım.
***
Zaten biz ne kadar bağırsak nafiledir. Akıncı’ya göre kapıları kapalı tutmaya kimsenin gücü yetmez. Bu iddia aç tavuğun kendini arpa ambarında sanmasından ibarettir. Adam zaten kapatmıştır ve sen şu anda sadece “aç aç aç” diyen ricacı konumundasın. “Anahtarı bendedur” diye bir Karadeniz türküsü var, Anastas bizim Akıncı’ya şimdi bu türküyü okumaktadır:
“Bu kapılar han kapısıdır
Üstelik Elen yapısıdır
Sen orada bağırıp dur
Anahtarı bendedur”.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” “SİYASİ DARBE”Yİ KİM GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEDİ ?  “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun istifasından sonra, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bir an önce yeni hükümeti oluşturmaya yönelik olarak siyasi pa...

<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” CUMHURBAŞKANI TATAR’A  “VATAN HAİNİ” DİYENLER “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Esas konuya girmeden önce “vatan” ve “vatan haini” kelimelerinin ne anlama  geldiğine ve neleri içerdiğine  özetle bir bakalım. VATAN; ...

Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER- CENK MUTLUYAKALI VE BAYRAK MESELESİ” Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER-...

Halil Falyalı’nın cenaze töreninde acılı ailesi ve yakınları tabutun üzerine Bayrak serdi. Vay sen misinin bunu yapan. “Sol...

Aydın AKKURT;  21 ARALIK, GİRİT VE KIBRIS Aydın AKKURT; 21 ARALIK, GİRİT VE KIBRI...

Kıbrıs Türk halkını yok etmek için 21 Aralık 1963 günü Rum-Yunan ikilisi tarafından başlatılan saldırıların 57. yıldönümünde Girit mese...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
“Kamu ve Özel Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları (Değişiklik) Yasa Tasarısı” Genel Kurula sevk edildi “Kamu ve Özel Radyo ve Te...

Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komi...

Geçitkale’de yarın elektrik kesintisi yapılacak Geçitkale’de yarın elektr...

Geçitkale’de yarın elektrik kesintisi yapılacak. Kıbrıs Türk...

Lefkoşa Maratonu’nun 10’uncusu 23 Ekim’de düzenlenecek Lefkoşa Maratonu’nun 10’u...

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) organizasyonunda düzenlene...

Girne’de elektrik kesintisi olacak Girne’de elektrik kesinti...

Girne’de yarın bazı bölgelerde elektrik kesintisi olacak. Kı...

Deniz Kaplumbağaları Koruma ve Araştırma Projesi kapanış etkinliği yapıldı Deniz Kaplumbağaları Koru...

    Deniz Kaplumbağaları Koruma ve Araştırma Projesi kapanış...

KTEMB başkanı yeniden Bora Karaçam KTEMB başkanı yeniden Bor...

Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği’nin (KTEMB) hafta...

Kuzey sahil yolunda sondaj çalışmaları yapılacak Kuzey sahil yolunda sonda...

Kuzey sahil yolunun Tatlısu-Kaplıca ile Kaplıca-Balalan aras...

Bir haftada 76 kaza, 20 yaralı. Zarar 2 milyon 280 bin TL Bir haftada 76 kaza, 20 y...

KKTC’de son bir haftada 20 kişinin yaralandığı 76 trafik kaz...

Ataoğlu: Yıl 365 gün turizm hedefinde ilerliyoruz Ataoğlu: Yıl 365 gün turi...

  Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın girişimleriyle uygulamaya ko...

“Unutulan Genetik Miras Talasemi” çalıştayı yapılacak “Unutulan Genetik Miras T...

Kıbrıs Türk İnsan ve Klinik Genetik Derneği ile Thalassaemia...

Eğitim HABERLERİ