Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Av. Fuat VEZİROĞLU; NİKOS ROLANDİS (I)

Nikos Rolandis Rum siyaset âleminin ilginç kişiliklerinden biridir. Rum tarafında genellikle görmezden gelinen, işlerine gelmediği için de unutturulmak istenen bazı gerçekleri dile getirmekle temayüz etmiştir. Yine de derhal belirtmeliyim ki bu gerçekçi geçinen Nikos Rolandis bile sık sık dile getirdiği bazı gerçeklere rağmen Kıbrıs kavgasının temelinde yatan tartışmasız olguları inkâr veya hasıraltı etmekten kendini alamıyor. […]

04 Mart 2020 - 11:40 'de eklendi ve 1974 kez görüntülendi. A+A-

Av. Fuat VEZİROĞLU;   NİKOS ROLANDİS  (I)

Nikos Rolandis Rum siyaset âleminin ilginç kişiliklerinden biridir. Rum tarafında genellikle görmezden gelinen, işlerine gelmediği için de unutturulmak istenen bazı gerçekleri dile getirmekle temayüz etmiştir.
Yine de derhal belirtmeliyim ki bu gerçekçi geçinen Nikos Rolandis bile sık sık dile getirdiği bazı gerçeklere rağmen Kıbrıs kavgasının temelinde yatan tartışmasız olguları inkâr veya hasıraltı etmekten kendini alamıyor.
***
Nikos Rolandis bir zamanlar faşizm kaynaklı Türk düşmanlığının başlıca temsilcilerinden Spiros Kiprianu iktidarının dışişleri bakanıydı. Bir kez New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Merkez binasının koridorlarında karşılaşmış olsak da kendisiyle tanışma olanağım hiç olmadı.
Kiprianu’nun bakanı olarak o günlerde tabii ki ustasının ağzıyla ses vermekteydi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı bir konuşmayı dinleyici lôcalarından izleme fırsatı bulmuştum. O konuşmada esasa ilişkin bütün gerçekleri atlayarak sadece suçlamalar yapıyordu. Ona göre Kıbrıs ihtilâfında kendileri hep haklı, Türkiye ve Kıbrıs Türk halkı haksızdı. Dr. Küçük gibi Denktaş da onlar için makbûl adam değildi.
İşte bu Rolandis bir süre sonra bakanlık görevinden istifa etmişti. Rum medyasına göre Rolandis Kıbrıs meselesinde Kiprianu ile ters düşmüştü ve eski ustasını çözüm karşıtı olmakla suçlamaktaydı.
***
Rolandis aktif politikada olmamakla birlikte arasıra yaptığı açıklamalar ve gazete yazılarıyla gündem olmayı ve gündem yaratmayı becermektedir.
Nitekim 1 Mart 2020 tarihli Sunday Mail gazetesinde yer alan son yazısında da gelmiş-geçmiş bütün Rum liderlerine lâf dokundurmakla birlikte meselenin derinindeki hataları kabullenmeye yanaşır bir hali görülmemektedir.
Yine de karşı cephenin ilginç kişiliklerinden birisi olarak yazdıklarını ve söylediklerini irdelemek faydadan hali değildir.
***
Önce bir özet yapalım, sonra bunların değerlendirmesine geçeriz. Aslında Rum lider Anastas’ı hedef alan ve ona hitap eden son yazısında Nikos Rolandis’in vurguladığı başlıca hususları şöylece toparlamak mümkündür:
1) Geçmişin tarihi anıları geçen zamanın tozları içinde kaybolmaktadır. Oysa 1974’ü ve hatta 1950’leri yaratan işte bu anılardır.
2) Zaman geçtikçe ve “milli davamız” çözümsüz kaldıkça çok tehlikeli bir durumla karşı karşıya gelmekteyiz.
3) 1973’de endişeli olduğum gibi, bugün de endişe içindeyim. O günlerde bir grup arkadaşın da katılımıyla zaman zaman Glafkos Kleridis’le toplantılar yapıyorduk.
4) 1974’de ülke tahrip oluncaya kadar o dönemde bizi “tehlikeli canavarlar” olarak görüyorlardı.
5) Son 2 seneden beri New York ve Berlin’dekiler de dahil olmak üzere çeşitli toplantılar yapılmaktadır. Buna rağmen görüşmelerin hangi çerçevede yapılacağı hususunda bile anlaşabilmiş değiliz. Kıbrıs meselesi şu anda tarihin derinliklerinde kaybolmuş gibidir.
6) 22 sene önce, 1998’in Mart ayında, düşmanca bir atmosfere rağmen doğalgaz meselesine ilişkin çabalarım olmuştu. Deniz zenginlikleri Kıbrıs meselesinin çözümünde teşvik edici bir unsur olabilirdi.
7) Bununla yetinmeyerek 2005-2006 yıllarında deniz zenginliklerinden kaynaklanan refahın nasıl paylaşılması gerektiği hususunda öneriler de yaptım. Bu önerilerime göre Kıbrıs Rumları %75-80, Kıbrıs Türkleri ise %20-25 pay alacaklardı.
O zaman Mehmet Ali Talât ilgi göstererek bunu Ankara ile görüşmeyi taahhüt etti. Ne var ki bizim taraf bu konuda hiçbir şey yapmadı ve bu teklifim kaynayıp gitti. Bunun bedelini ise şimdi ödemekteyiz.
(Rolandis’in yazdıklarını irdelemeye yarınki yazımda devam edeceğim).

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” “SİYASİ DARBE”Yİ KİM GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEDİ ?  “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun istifasından sonra, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bir an önce yeni hükümeti oluşturmaya yönelik olarak siyasi pa...

<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” CUMHURBAŞKANI TATAR’A  “VATAN HAİNİ” DİYENLER “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Esas konuya girmeden önce “vatan” ve “vatan haini” kelimelerinin ne anlama  geldiğine ve neleri içerdiğine  özetle bir bakalım. VATAN; ...

Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER- CENK MUTLUYAKALI VE BAYRAK MESELESİ” Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER-...

Halil Falyalı’nın cenaze töreninde acılı ailesi ve yakınları tabutun üzerine Bayrak serdi. Vay sen misinin bunu yapan. “Sol...

Aydın AKKURT;  21 ARALIK, GİRİT VE KIBRIS Aydın AKKURT; 21 ARALIK, GİRİT VE KIBRI...

Kıbrıs Türk halkını yok etmek için 21 Aralık 1963 günü Rum-Yunan ikilisi tarafından başlatılan saldırıların 57. yıldönümünde Girit mese...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Geçitkale’de yarın elektrik kesintisi yapılacak Geçitkale’de yarın elektr...

Geçitkale’de yarın elektrik kesintisi yapılacak. Kıbrıs Türk...

Lefkoşa Maratonu’nun 10’uncusu 23 Ekim’de düzenlenecek Lefkoşa Maratonu’nun 10’u...

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) organizasyonunda düzenlene...

Girne’de elektrik kesintisi olacak Girne’de elektrik kesinti...

Girne’de yarın bazı bölgelerde elektrik kesintisi olacak. Kı...

Deniz Kaplumbağaları Koruma ve Araştırma Projesi kapanış etkinliği yapıldı Deniz Kaplumbağaları Koru...

    Deniz Kaplumbağaları Koruma ve Araştırma Projesi kapanış...

KTEMB başkanı yeniden Bora Karaçam KTEMB başkanı yeniden Bor...

Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği’nin (KTEMB) hafta...

Kuzey sahil yolunda sondaj çalışmaları yapılacak Kuzey sahil yolunda sonda...

Kuzey sahil yolunun Tatlısu-Kaplıca ile Kaplıca-Balalan aras...

Bir haftada 76 kaza, 20 yaralı. Zarar 2 milyon 280 bin TL Bir haftada 76 kaza, 20 y...

KKTC’de son bir haftada 20 kişinin yaralandığı 76 trafik kaz...

Ataoğlu: Yıl 365 gün turizm hedefinde ilerliyoruz Ataoğlu: Yıl 365 gün turi...

  Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın girişimleriyle uygulamaya ko...

“Unutulan Genetik Miras Talasemi” çalıştayı yapılacak “Unutulan Genetik Miras T...

Kıbrıs Türk İnsan ve Klinik Genetik Derneği ile Thalassaemia...

Taçoy, Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği’nin 12. Genel Kurulu’na katıldı Taçoy, Kıbrıs Türk Elektr...

      Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, Kıbrıs ...

Eğitim HABERLERİ