Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Av. Fuat VEZİROĞLU; NOSTALJİ

13 Şubat 2020 - 13:34 'de eklendi ve A+A-

Av. Fuat VEZİROĞLU;  NOSTALJİ

Bugün canım siyaset yazısı yazmak istemiyor. Biraz nostalji yapalım isterseniz. Bunun iki nedeni var. Biri sevgili dostum Gözel Halim’in birkaç gün önce (11 Şubat) ölüm yıldönümü olması, diğer neden ise yine eski dostlardan Alpay Durduran’ın Akıncı’yı hedef alarak patlattığı bir demecin 1970’lerin ve 80’lerin bütün anılarını kafamda canlandırmış olmasıdır.
Alpay Durduran şöyle haykırmıştır:
– Akıncı beni Türkiye ile ilişkileri bozuyorum diye partiden ihraç etmişti geçmişte.
Demek istiyor ki “o zaman neden öyle, bugün neden böyle, bu tornistanın sebebi ne?”.
Tabii ki bugünkü konum bu değil, daha sonra döneceğim buna, sırf eski maceraları anımsattı diye değinip geçmekteyim.
***
Gözel Halim arkadaşımız ölüm yıldönümünde kabri başında anılmıştır. Bizim hukuk mesleği özellikle gündüz saatlerinde bazı etkinliklere katılmayı engelleyen uğraştır. Tehiri imkânsız bazı işler nedeniyle Gözel’in kabrine gidemedim. Bundan rahatsızlık duydum. Günahımı bağışlatmak için de Gözel’e ilişkin birkaç anıyı bu sütunda yeniden yaşamak istedim.
***
Önce biraz tatsız bir anı. Ama sonradan tatlıya bağlanan bir anı. Milletvekilliği seçimi vardı. Gözel Halim de Girne’den aday olmak üzere partimiz TKP’ye başvuranlar arasındaydı. O güne kadar Gözel’i bir meslektaş olarak uzaktan uzağa tanıyordum, gerçek kişiliği hakkında herhangi bir fikrim yoktu. O günlerde birileri adaylık konusu tartışılırken Gözel’in dinci, biraz da gerici bir adam olduğunu öne sürmüştü. Ben de bu iddia doğruysa aday olamayacağını söylemiştim. Neden mi? Çünkü dinci olmak başka şeydir, dindar olmak başka şey. Dindar olmak güzel şeydir, çünkü dindar adam gerçek müslümandır, dinci adam ise gerçek müslüman olmadığı halde dinimizi şahsi ve siyasi çıkarlara alet eden madrabaz adam demektir.
Neyse, uzatmayalım, Gözel aday oldu ve milletvekili seçildi. O günden itibaren zaman içinde can yoldaşı olduk, kardeş olduk, aile dostu olduk, ayrılmaz olduk. Üstelik Gözel kısa zamanda hakkındaki o olumsuz iddiayı fiilen naksederek gerçek bir dindar ve gerçek bir Atatürkçü olduğunu da ıspatladı.
***
Gözel’in milletvekili seçilmesine seçim kurulları nezdinde rakip partiden itiraz olmuştu. Aynı itiraz CTP’den seçilen Ergün Vehbi’ye de yapılmıştı. Her ikisinin de avukatıydım. İlçe Seçim Kurulu’na yapılan itiraz üzerine Girne’de görevli yargıç yanına birkaç memur alarak Gözel’in oylarını tekrar saydırmıştı. Gözel veya avukatı olmadan bunu gıyaben yapmaya yetkisi yoktu. Duyduğumda kıyametleri kopardım. Neticede mesele Yüksek Seçim Kurulu’na intikal etti. Orada oyların yeniden sayılmasına karar verildi. Say-babam-say, bitmiyor, yemek vakti geldi geçti, açlıktan ölüyoruz, sayım hâlâ devam etmekte, ne zaman biteceği de belli değildi. Merhum Ülfet Emin Bey’e acıktığımızı söyledim, kurul görevlisi yargıçlara da kebap ısmarlama teklifinde bulundum, kabul etmediler. Buna rağmen iki paket şiş kebabı getirttim, oy sayımı devam ederken birini Gözel’e uzattım, birini de yemeğe başladım. Gözel kulağıma eğilerek “ayıp olmuyor mu” dedi, “olmaz” dedim. Biz yedik, yargıçlar seyretti. Bu arada yargıçlarla bazı oylar konusunda tartışmalarımız olmuştu. Nasıl olduysa oldu, bir ara Ülfet Bey’e hitaben yanlış veya doğru şunu söylediğimi anımsıyorum:
– Yargıçsınız, ama burada yargıç sıfatıyla değil, Yüksek Seçim Kurulu mensuplarısınız, yani mahkeme değilsiniz, mahkemeye nazaran eleştiriye çok daha açık haldesiniz, gerekirse sizi de İlçe Seçim Kurulu’nu da gazete yazılarımda dobra dobra eleştirme hakkım bulunmaktadır.
Yargıçlarla çatışmamdan endişeye kapılan Gözel Halim kulağıma şunu fısıldadı:
– Bu efendilerle çatışmaktan vazgeç, ters tepebilir.
***
Neyse ki sayım bitti, Gözel’in kazandığı bir kez daha teyit edildi. Gözel bunu hiç unutmadı, sonraki yıllarda ne zaman karşılaşsak bana tekrar tekrar hep anımsattı.
Gözel benim canım kardeşimdi, yalnız Gözel değil eşi de öyleydi, Gözel’in eşi hayatımda tanıdığım nadir hanımefendilerden biridir, altın yürekli biridir.
Nur içinde yat sevgili Gözel, hiç unutmadım seni, unutmayacağım da.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Av. Fuat VEZİROĞLU;  İNCİ DÖKTÜRMEK Av. Fuat VEZİROĞLU; İNCİ DÖKTÜRMEK...

Güzellik uzmanlarına göre dünyanın en iyi, en kaliteli, en pahalı incileri usta dalgıçlar tarafından Hint Okyanusu’nun derinliklerinden...

Aydın AKKURT; AB Nereye Koşuyor? Aydın AKKURT; AB Nereye Koşuyor?

Türkiye’nin AB süreci, bundan tam 57 yıl önce başladı. Türkiye’nin, 1963 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) ile imzaladığı ortaklı...

Aydın AKKURT; Akıncı ve Örtülü Ödenek Aydın AKKURT; Akıncı ve Örtülü Ödenek...

Geçmişi şöyle bir hatırlayalım, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’a karşı en acımasız ve en çirkin saldırılar “örtülü ödenek” üzerin...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  AKINCI’NIN EŞİTLİĞİ Av. Fuat VEZİROĞLU; AKINCI’NIN EŞİTLİĞ...

İki eşit devlet olacakmış. İki eşit bölge olacakmış. Türk halkı ile Rum halkı eşit olacakmış. Bunun adı da “federasyon” (!) olacakmış. ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Av. Fuat VEZİROĞLU;  İNCİ DÖKTÜRMEK Av. Fuat VEZİROĞLU; İNC...

Güzellik uzmanlarına göre dünyanın en iyi, en kaliteli, en p...

FETÖ’nün yayın organları harekete geçti;  “Tatar seçimi kazanmamalı” FETÖ’nün yayın organları ...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan’ın Leros Adası’nda yaşayan AB lob...

Aydın AKKURT; AB Nereye Koşuyor? Aydın AKKURT; AB Nereye ...

Türkiye’nin AB süreci, bundan tam 57 yıl önce başladı. Türki...

LTB 10 milyon TL borçlanacak… Borçlanmanın amacı ne? LTB 10 milyon TL borçlana...

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) “Cumhurbaşka...

Başbakan Tatar;  Yargının sıkıntıları aşılmalı Başbakan Tatar; Yargın...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilen istişar...

Futbolcular aracılığıyla kara para aklama Futbolcular aracılığıyla ...

NACAK GAZETESİ- İspanyol makamlarının, Europol işbirliğiyle,...

Başbakan Tatar açıkladı; KKTC uçuşları vergiler hariç 1 TL Başbakan Tatar açıkladı; ...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, THY Kıbrıs Müdürlüğü n...

Rum yanlısı AB harekete geçiyor… Gerginlik daha da tırmanacak Rum yanlısı AB harekete g...

NACAK GAZETESİ- Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın tek taraflı ilan...

Başbakan Tatar; KKTC ve halkımız için çalışıyoruz Başbakan Tatar; KKTC ve ...

Ötüken’de, İskele Belediyesinin öz kaynakları ve Milli Eğiti...

HP Milletvekili Manavoğlu sordu;  Akıncı örtülü ödeneği nerelerde kullandı HP Milletvekili Manavoğlu...

NACAK GAZETESİ- HP Milletvekili Gülşah Manavoğlu, katıldığı ...

Eğitim HABERLERİ