Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Av. Fuat VEZİROĞLU; NOSTALJİ

13 Şubat 2020 - 13:34 'de eklendi ve A+A-

Av. Fuat VEZİROĞLU;  NOSTALJİ

Bugün canım siyaset yazısı yazmak istemiyor. Biraz nostalji yapalım isterseniz. Bunun iki nedeni var. Biri sevgili dostum Gözel Halim’in birkaç gün önce (11 Şubat) ölüm yıldönümü olması, diğer neden ise yine eski dostlardan Alpay Durduran’ın Akıncı’yı hedef alarak patlattığı bir demecin 1970’lerin ve 80’lerin bütün anılarını kafamda canlandırmış olmasıdır.
Alpay Durduran şöyle haykırmıştır:
– Akıncı beni Türkiye ile ilişkileri bozuyorum diye partiden ihraç etmişti geçmişte.
Demek istiyor ki “o zaman neden öyle, bugün neden böyle, bu tornistanın sebebi ne?”.
Tabii ki bugünkü konum bu değil, daha sonra döneceğim buna, sırf eski maceraları anımsattı diye değinip geçmekteyim.
***
Gözel Halim arkadaşımız ölüm yıldönümünde kabri başında anılmıştır. Bizim hukuk mesleği özellikle gündüz saatlerinde bazı etkinliklere katılmayı engelleyen uğraştır. Tehiri imkânsız bazı işler nedeniyle Gözel’in kabrine gidemedim. Bundan rahatsızlık duydum. Günahımı bağışlatmak için de Gözel’e ilişkin birkaç anıyı bu sütunda yeniden yaşamak istedim.
***
Önce biraz tatsız bir anı. Ama sonradan tatlıya bağlanan bir anı. Milletvekilliği seçimi vardı. Gözel Halim de Girne’den aday olmak üzere partimiz TKP’ye başvuranlar arasındaydı. O güne kadar Gözel’i bir meslektaş olarak uzaktan uzağa tanıyordum, gerçek kişiliği hakkında herhangi bir fikrim yoktu. O günlerde birileri adaylık konusu tartışılırken Gözel’in dinci, biraz da gerici bir adam olduğunu öne sürmüştü. Ben de bu iddia doğruysa aday olamayacağını söylemiştim. Neden mi? Çünkü dinci olmak başka şeydir, dindar olmak başka şey. Dindar olmak güzel şeydir, çünkü dindar adam gerçek müslümandır, dinci adam ise gerçek müslüman olmadığı halde dinimizi şahsi ve siyasi çıkarlara alet eden madrabaz adam demektir.
Neyse, uzatmayalım, Gözel aday oldu ve milletvekili seçildi. O günden itibaren zaman içinde can yoldaşı olduk, kardeş olduk, aile dostu olduk, ayrılmaz olduk. Üstelik Gözel kısa zamanda hakkındaki o olumsuz iddiayı fiilen naksederek gerçek bir dindar ve gerçek bir Atatürkçü olduğunu da ıspatladı.
***
Gözel’in milletvekili seçilmesine seçim kurulları nezdinde rakip partiden itiraz olmuştu. Aynı itiraz CTP’den seçilen Ergün Vehbi’ye de yapılmıştı. Her ikisinin de avukatıydım. İlçe Seçim Kurulu’na yapılan itiraz üzerine Girne’de görevli yargıç yanına birkaç memur alarak Gözel’in oylarını tekrar saydırmıştı. Gözel veya avukatı olmadan bunu gıyaben yapmaya yetkisi yoktu. Duyduğumda kıyametleri kopardım. Neticede mesele Yüksek Seçim Kurulu’na intikal etti. Orada oyların yeniden sayılmasına karar verildi. Say-babam-say, bitmiyor, yemek vakti geldi geçti, açlıktan ölüyoruz, sayım hâlâ devam etmekte, ne zaman biteceği de belli değildi. Merhum Ülfet Emin Bey’e acıktığımızı söyledim, kurul görevlisi yargıçlara da kebap ısmarlama teklifinde bulundum, kabul etmediler. Buna rağmen iki paket şiş kebabı getirttim, oy sayımı devam ederken birini Gözel’e uzattım, birini de yemeğe başladım. Gözel kulağıma eğilerek “ayıp olmuyor mu” dedi, “olmaz” dedim. Biz yedik, yargıçlar seyretti. Bu arada yargıçlarla bazı oylar konusunda tartışmalarımız olmuştu. Nasıl olduysa oldu, bir ara Ülfet Bey’e hitaben yanlış veya doğru şunu söylediğimi anımsıyorum:
– Yargıçsınız, ama burada yargıç sıfatıyla değil, Yüksek Seçim Kurulu mensuplarısınız, yani mahkeme değilsiniz, mahkemeye nazaran eleştiriye çok daha açık haldesiniz, gerekirse sizi de İlçe Seçim Kurulu’nu da gazete yazılarımda dobra dobra eleştirme hakkım bulunmaktadır.
Yargıçlarla çatışmamdan endişeye kapılan Gözel Halim kulağıma şunu fısıldadı:
– Bu efendilerle çatışmaktan vazgeç, ters tepebilir.
***
Neyse ki sayım bitti, Gözel’in kazandığı bir kez daha teyit edildi. Gözel bunu hiç unutmadı, sonraki yıllarda ne zaman karşılaşsak bana tekrar tekrar hep anımsattı.
Gözel benim canım kardeşimdi, yalnız Gözel değil eşi de öyleydi, Gözel’in eşi hayatımda tanıdığım nadir hanımefendilerden biridir, altın yürekli biridir.
Nur içinde yat sevgili Gözel, hiç unutmadım seni, unutmayacağım da.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Aydın AKKURT;  Yeniden “Yabancı Askerler Kıbrıs’tan Çeklisin” Senaryosu Aydın AKKURT; Yeniden “Yabancı Askerle...

Rum Savunma Bakanı Haralambus Petridis, önceki gün RMMO eski komutanı Evangelos Florakis’i anmak için düzenlenen törende yaptığı konuşm...

Kamil ÖZKALOĞLU; Raşit Muammer Bilginer Kamil ÖZKALOĞLU; Raşit Muammer Bilgine...

Dün akşam, bugün yaşamakta olduğumuz acı olayları, ihanetleri, yitirilmiş milli değerleri düşündüm durdum. Ve bu sıkıntılardan kurtulam...

Aydın AKKURT;  Cumhurbaşkanlığı Seçimine Müdahaleler Başladı Aydın AKKURT; Cumhurbaşkanlığı Seçimin...

Bu ülkede “sol” partilerin geçmişten bu yana bir geleneği var. Seçim sürecinde “iktidara yürüyoruz, iktidara geliyoruz” diye propaganda...

Atilla ÇİLİNGİR;  Halen Kıbrıs’ta Yaşanan Durum Nedir? Atilla ÇİLİNGİR; Halen Kıbrıs’ta Yaşan...

Kıbrıs’ta Korona sürecinden etkilenmiş adanın güneyinde yaşayan Rumlar bu salgında daha çok kayıp vermiş, adanın kuzeyinde yaşayan Türk...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bakan Pilli:Toplam 1182 test yapıldı, pozitif vakaya rastlanmadı Bakan Pilli:Toplam 1182 t...

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, son 24 saatte yapılan test sayı...

6 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 6 Temmuz 2020 NACAK Gazet...

6 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Güney Kıbrıs kapılarını İngiltere’ye açıyor Güney Kıbrıs kapılarını İ...

NACAK GAZETESİ- Rum hükümeti, Güney Kıbrıs’ın turizminde öne...

Dendias, Türkiye’ye tehditler savurdu… “Ok yaydan çıkar” Dendias, Türkiye’ye tehd...

NACAK GAZETESİ- Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias yaptığı...

“Türkiye’den su akışının Ağustos’ta başlaması bekleniyor” “Türkiye’den su akışının ...

NACAK GAZETESİ- Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz,...

Fransa aklınca güç gösterisi yapıyor Fransa aklınca güç göster...

NACAK GAZETESİ- Fileleftheros gazetesi “Paris’ten Güç Göster...

Rum Savunma Bakanı Petridis; “Türkiye’nin garantörlüğü kaldırılmalı” Rum Savunma Bakanı Petrid...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta, 10 Temmuz 2002 yılında kend...

“Gençler uyuşturucu tacirlerden kurtarılmalı” “Gençler uyuşturucu tacir...

NACAK GAZETESİ- Arda Erkan, ölümünün beşinci yılında, yarın ...

Ticaret Odası Başkanı Deniz;  “Kapanma çare değil” Ticaret Odası Başkanı Den...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Tur...

Yeni hükümet kapıda Yeni hükümet kapıda

NACAK GAZETESİ- Kudret Özersay’ın hükümetin tüm olumlu icraa...

Eğitim HABERLERİ