Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Emete GÖZÜGÜZELLİ; Fuat Oktay’ın “Singapur” Açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’ın “KKTC’nin Singapur gibi olmasını hedefliyoruz” açıklamasını kasıtlı olarak ülke içerisinde çarptıran ve bizzat gündem olmaması adına gayret gösterenler olmuştur. Türk Devlet aklı nasıl bir model üzerinde Kıbrıs Türklerinin geleceğini düşünmektedir? Türkiye Kıbrıs Türklerinin ekonomik anlamda bölgede imrenilen bir model olmasının yolunu açmak için hazırlıklar yapıyor. Maraş’ın açılacak olması […]

17 Temmuz 2020 - 13:24 'de eklendi ve 2093 kez görüntülendi. A+A-

Emete GÖZÜGÜZELLİ;   Fuat Oktay’ın “Singapur” Açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’ın “KKTC’nin Singapur gibi olmasını hedefliyoruz” açıklamasını kasıtlı olarak ülke içerisinde çarptıran ve bizzat gündem olmaması adına gayret gösterenler olmuştur.
Türk Devlet aklı nasıl bir model üzerinde Kıbrıs Türklerinin geleceğini düşünmektedir?
Türkiye Kıbrıs Türklerinin ekonomik anlamda bölgede imrenilen bir model olmasının yolunu açmak için hazırlıklar yapıyor. Maraş’ın açılacak olması anılan Singapur projesinin ilk adımı.
Maraş ile deniz yetki alanları üzerinden bizzat Ortadoğu’ya ve dar boğaz konumunda Doğu Akdeniz’e açılım olacak. Maraş ile mavi turizm,mavi ekonomi hamleleri olacak. KKTC Singapur modeline geçmesi halinde serbest ticarete göre kendisi küçük bir ada ama ekonomisi büyük ülke olacak.
Kısaca Türkiye Kıbrıs Türklerinin ekonomilerini dünyaya açmanın hazırlığını yürütüyor. Bizzat Türkiye’nin 2019 Sürdürülebilir Kalkınma Programında Kıbrıs Türklerinin ekonomik anlamında gelişimi, ulaşımdan turizm ve enerjiye, eğitime kadar pek çok anlamda kalkınması hedeflenmiştir.
Anılan hedefler Erdoğan’ın kararı ve Sayın Oktay’ı Kıbrıs işlerinden sorumlu Başkan Yardımcı ataması ile ilerletilmiştir. Kıbrıs’ta ekonomik anlamda bir darboğaz yaşayan KT, Türkiye’nin yakın takibindedir. Kıbrıs Türkleri yalnız ve çaresiz değildir, kaygı içine girmemelidir.
KKTC’nin hantal ekonomisinden kurtulmak için Türkiye, KKTC’ye yerli üretici ve esnafı kalkındırılması, hibe dağıtılması, proje esaslı destek programları sunmaya devam etmektedir. Fakat bu imkanlar Kıbrıs Türklerine detaylı anlatılmamaktadır. Kalkınmaya dayalı programlar anlatılmalıdır.
Mesela kimi hibelerden haberdar olan vatandaş bizzat proje yazımından anlamadığı için proje yazıcı olarak İngiliz pound ücretlerle proje yazdığı bir pazar ortamda nasıl köylü para bulup başvursun. Engel üstüne engellerle ilerlemek zordur. Türkiye düşmanımız değildir.
Ancak,kasıtla Türkiye yardımları saman altı ediliyor. Sanki Türkiye’nin katkısı yok, K.Türklüğü çaresiz gibi kaygı inşaası yapılıyor. Oysa Anavatan sadece Kıbrıs Türklerinin yaşam kalitesinin artması, refahı, güvenliği, geleceği için ekonomik temelde kalkınmaya odaklandı. Singapur modeli budur.
Türkiye ekonomik anlamda KKTC’nin serbest bölgesi olmalıdır. KKTC’nin denizcilik anlamında tersanecilikte geliştirilmesi, getirilen su ile bölge ülkelerinde enerji diplomasisi bağlamında stratejik güçle diplomatik atakta bulunması TR’nin Singapur projesidir. Buna sahip çıkmalıyız.
Singapur dünyada en hızlı yatırımcı kabul eden ülke. Serbest bölgeleri var. Ya KKTC? Herhangi bir yatırımcı dışardan gelip iş yapmak istese ya batıyor ya tekrardan ülkeyi terk ediyor. Bürokratik zorluluklar oluşturuluyor. Oysa Anavatan destekleri ile refah bir gelecek inşa edebiliriz.
Bugün Kıbrıs Türk halkının düşünmesi ve tartışması gereken ekonomik refahı olmalıdır.
Singapur modeli ile KKTC’de oluşturulan ekonomik zorluklar ve kasıtlı bir şekilde KT refahının artmasını engelleme çabaları son bulacaktır. KT gençlerinin gelecek kaygıları son bulabilecektir.
Ekonomik refaha ulaşılmaması maksadıyla müzakere süreçleri ile önü kapatılan Kıbrıs Türkleri artık Türkiye’nin sağlayacağı ekonomik fırsatlarla kalkınmaya odaklanmalıdır. Unutulmasın ki Maraş’ın açılması büyük bir ekonomik ivme olacak ve dünyanın ilgi odağı haline getirilecektir.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” “SİYASİ DARBE”Yİ KİM GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEDİ ?  “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun istifasından sonra, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bir an önce yeni hükümeti oluşturmaya yönelik olarak siyasi pa...

<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” CUMHURBAŞKANI TATAR’A  “VATAN HAİNİ” DİYENLER “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Esas konuya girmeden önce “vatan” ve “vatan haini” kelimelerinin ne anlama  geldiğine ve neleri içerdiğine  özetle bir bakalım. VATAN; ...

Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER- CENK MUTLUYAKALI VE BAYRAK MESELESİ” Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER-...

Halil Falyalı’nın cenaze töreninde acılı ailesi ve yakınları tabutun üzerine Bayrak serdi. Vay sen misinin bunu yapan. “Sol...

Aydın AKKURT;  21 ARALIK, GİRİT VE KIBRIS Aydın AKKURT; 21 ARALIK, GİRİT VE KIBRI...

Kıbrıs Türk halkını yok etmek için 21 Aralık 1963 günü Rum-Yunan ikilisi tarafından başlatılan saldırıların 57. yıldönümünde Girit mese...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Tatlısu-Geçitkale anayolunda feci kaza: 1 kişi yaralandı Tatlısu-Geçitkale anayolu...

26.09.2022 tarihinde saat 15.20 sıralarında Tatlısu-Geçitkal...

Türkiye’den Yunanistan’a protesto Türkiye’den Yunanistan’a ...

Türkiye, Yunanistan’ın Midilli ve Sisam adalarına Amerika Bi...

Töre, tanınma istemenin ülkedeki bazı çevreleri rahatsız ettiğini belirtti Töre, tanınma istemenin ü...

Cumhurbaşkanı Vekili Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, ...

“Kamu ve Özel Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları (Değişiklik) Yasa Tasarısı” Genel Kurula sevk edildi “Kamu ve Özel Radyo ve Te...

Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komi...

Geçitkale’de yarın elektrik kesintisi yapılacak Geçitkale’de yarın elektr...

Geçitkale’de yarın elektrik kesintisi yapılacak. Kıbrıs Türk...

Lefkoşa Maratonu’nun 10’uncusu 23 Ekim’de düzenlenecek Lefkoşa Maratonu’nun 10’u...

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) organizasyonunda düzenlene...

Girne’de elektrik kesintisi olacak Girne’de elektrik kesinti...

Girne’de yarın bazı bölgelerde elektrik kesintisi olacak. Kı...

Deniz Kaplumbağaları Koruma ve Araştırma Projesi kapanış etkinliği yapıldı Deniz Kaplumbağaları Koru...

    Deniz Kaplumbağaları Koruma ve Araştırma Projesi kapanış...

KTEMB başkanı yeniden Bora Karaçam KTEMB başkanı yeniden Bor...

Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği’nin (KTEMB) hafta...

Kuzey sahil yolunda sondaj çalışmaları yapılacak Kuzey sahil yolunda sonda...

Kuzey sahil yolunun Tatlısu-Kaplıca ile Kaplıca-Balalan aras...

Eğitim HABERLERİ